Skocz do zawartości
mario-sz

Co to jest kalkwasser?

Rekomendowane odpowiedzi

Tu opiszemy co to za technika i jak ją stosować. Proszę o edytowanie i doklejanie waszych doświadczeń do artykułu o ile wam się będzie chciało :D jest to temat rzeka więc trochę to potrwa.

Co to jest kalkwasser?

kalkwasser to nic innego jak czystej postaci wodoretlenek wapnia, który służy do produkcji wody wapiennej w akwariach morskich.

Zalety stosowania kalkwasser

Podawanie Kalkwasser posiada kilka pozytywnych oddziaływań na wodę morską. Użycie kalkwasser hamuje wzrost glonów nitkowatych, stymuluje wzrost szlachetnych glonów wapiennych (purpurowych, różowych i zielonych wapiennych alg).Podnosi się poziom wapnia i jeśli KH jest wystarczająco wysokie następuje redukcja foforanów przez ich wytrącanie. Koralowce bardziej się otworzą i będą lepiej przymocowane do ich szkieletów.

Poza tym kalkwasser ma jedną bardzo ważną zaletę: JEST TANI w stosowaniu i dozowaniu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nigdy nie stosowalem, nie bylo takiej potrzeby, poniewaz do tej pory mialem nano glownie z miekasami. Tak wiec bedzie czysto teoretycznie :-P

1. Fosforany sa wytracane nie znikaja z baniaka. Zdaza sie, ze moga ulec ponownie rozpuszczeniu, a co sie wtedy dzieje...??

Sytuacja sporadyczna jest to ednak ;-)

2. Klopotliwe w duzych baniakach. Nasypac, wysypac itd.

Narazie tyle :shock: Czysta teoria.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakiś czas temu czytałem na reefcentral pewną opinię jakiegoś chemika dotyczącą kalkwasser. Przyczyną, że glony nitkowate giną jest wysokie pH, a nie sam kalkwasser. To samo jest z fosforanami - zdaje się, że w okolicach pH 8,4 są wytrącane, a poniżej pH 7,9-8,0 uwalniane do wody. Nie chce tym postem demolować dotychczasowych teorii :) ale z tego co pamiętam facet pisał bardzo sensownie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dokladnie o tym samym czytalem Rebciu , jesli chodzi o glony nitkowe to wlasnie w tak wysokim PH one poprostu nie zyja , jesli chodzi o Phosphat to jest on wytracany z wody dzieki wlasnie zakraplaniu kalkwasser a nastepnie przez odpienaicz absorbowany w postaci platkow hydroxid`owych .(hydroxidflocken)

pozdr....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

fajnie miec cos takiego, czy to sie podpina do dolewki jak tak czy nie bedzie zaduzo Ca do zbiornika dodawane czy da sie to jakos kontrolowac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hajtaler - jak zauważyłeś rozmowa o tym produkcie była prowadzona w 2006 roku ..i niech pozostanie to przeszłością .Srodek był dobry ale potrafił sie mścić po jakimś czasie użytkowania

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chce odswiezyc troche ten temat mam do kupienia deltec km500 kalkwasser stirrer czy warto?. Z tego co widze dostarcza on tak samo Ca jak i reaktor a wiec jaka jest roznica poza tym ze inny wklad i ze do reaktora trzeba podpinac kilka innych rzeczy, jakie niesie ze soba niebezpieczenstwa uzywanie tego uzadzenia poza tymi co pisaliscie.Czy cos trzeba jeszcze podpinac do niego nie wliczajac dolewki?

ZEW czemu piszesz ze moze sie mscic po czasie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeżeli ph jest niestabilne, albo spadnie poniżej 7,9 to wtedy mogą zacząć się kłopoty. kilka postów wyżej jest o tym wspomniane.

ja słyszałam/czytałam, że odradza się zakup LR z innego zbiornika, gdzie dozowano kalkwasser z wymienionych wyżej powodów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no wlasnie nie ma nic konkretnego tam napisane i czekam az jakis uzytkownik tego sie wypowie, moze cos wiecej jak to podpiac itp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie wiem czy wystartowałeś z zeo czy nie, ale przy zeo kalkwasser nie jest zalecany zerknij.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×