Skocz do zawartości
dbsciak

Wiele pytań od nowicjusza

Rekomendowane odpowiedzi

Witam:) Odzywam się po raz pierwszy chodź od dłuzszego czasu Was "podsłuchuje" i uznałem, że nadszedł czas się ujawnić. Zacznę od tego, że akwarystyką interesuję się (teoretycznie) od kilku lat, lecz możliwość założenia własnego zbiornika (najbardziej interesowałby mnie taki w okolicach 350 litrów z rybami oraz koralowcami) mam dopiero teraz. Jednak zależy mi na tym by popełnić możliwie jak najmniej błędów, więc z wielką chęcią do czasu stworzenia własnego kawałka rafy pouczył bym się na Waszych. Ponieważ nie śpieszy mi się do ostatecznego "odpalenia zbiornika" to poprzez sukcesywne dokupowanie sprzętu mógłbym wydać na to większą kwotę a tym samym stworzyć system z możliwie najlepszych podzespołów i na początku chciałbym się dowiedzieć z jakich podzespołów Wy (doświadczeni posiadacze morskich zbiorniczków) najbardziej chcielibyście złożyć swoje akwarium i od czego powinienem zacząć zakupy. Z góry dziękuję za wszystkie porady.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Zacznijmy od wymiarów zbiornika. Czy masz już coś na oku czy szukasz ? Czy coś ogranicza wymiary ? No i oczywiscie sump to podstawa do planowania pozoztałych podzespołów oraz co będziesz chciał trzymać czy np sps ? Jeżeli sie zdecydujesz to można obrać dwie drogii powolną ale mniej kosztowną w przedziale czasu albo wszystko od razu.

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Więc wolałbym wybrać drogę mniej kosztowną, gdyż czas między pozyskiwaniem kolejnych elementów będę mógł poświęcic na edukację. Jeżeli chodzi o rozmiary zbiornika to cały czas się zastanawiam gdyż ograniczeń przestrzennych mieć raczej nie będę ale tak jak wspominałem interesująca mnie pojemność to ok 350 litrów ale proporcje chciałbym mieć takie by akwarium było możliwie najbardziej "wydłużone" (nie wiem czemu ale mam jakiś uraz do tych wyglądających jak kostka) ale z zachowaniem odpowiedniej szerokości aby później nie mieć problemów z ułożeniem skały oraz taka głębokość aby módz trzymać w nim korale mające duże zapotrzebowanie na światło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium: 120 dł. x 60 szer. x 55 wys. = 396 l.

Przy takiej długości zbiornika wejdą Ci świetlówki 54 W T5 , co najmniej 6 sztuk, kompromisowo 7 szt. a najlepiej 8 szt.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a o ile zmiejszy się pojemność przy wysokości 50 cm? i jakie byloby najlepsze oświetlenie do takiego zbiornika biorę pod uwagę zarówno HQI jak i T5. Bardzo dziękuję za pomoc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pamiętaj, że wysokość jest taka tylko teoretycznie. Nie nalejesz wody do samej krawędzi tylko z 2,5 cm. niżej i gdy będziesz miał komin w akwarium to jeszcze Ci odejdzie ze 2 cm. Czyli przy 55 cm. tak naprawdę zostanie Ci ~51 cm a przy 50 cm. tylko ~46 cm. Oszczędność żadna a możliwości mniejsze. Oświetlenie to kwestia gustu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to już rozumiem i chyba w takim razie zdecyduję się na 55 cm wysokości, dodam że chciałbym mieć zbiornik otwarty, ktory mógłby być oglądany z każdej strony więc żadna z jego ścian nie będzie oklejona i jak w takim przypadku rozwiązać sprawę z kominem żeby wyglądało to możliwie najlepiej a zarazem było praktycze?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oświetlenie to polecam 2x 150W HQI podkolorowane dwoma lub trzema świetlówkami T5 39W w zależności od upodobań, 150W na wysokość 50cm wody jest AKURAT.

Skraje nie muszą być doświetlane mocno, zawsze jest jakiś koral któremu światło nie służy zbytnio, więc ciut ciemniejsze boczki wcale nie są złe.

Jak najbardziej polecam również zbiornik 120/60/55h wyjdzie tak efektywnie 350L ba nawet mniej, ale coś tam w sumpie itp.

Zacznij od ODPIENIACZA, OŚWIETLENIA, POMP i ELEKTRONIKI, szkło jest najtańsze więc zostaw na koniec.

Odpieniacz wbrew panującej ostatnio modzie na przewymiarowanie, polecam zakupić taki jak FABRYKA przewidziała, bez szaleństw, po co kupować maszynkę z kilkakrotnym zapasem jak cały czas będzie pracował na 1/4 gwizdka. A większość problemów z życiem w akwarium bierze się z GŁODU, a odpieniacz jest jednym z czynników które pozwalają się nam pozbyć tego co potrzebne do życia. Ot taka moda, ale cóż jedni chcą mieć AKWARIUM a INNI RYBKI :D to taka metafora oczywiście.

O takie rozwiązanie BEZKOMINOWE koniecznie zapytaj naszego GURU sprzętowo-przepływowego czyli mistrza SKIBY :smile:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to już wiem coraz więcej, a powiedzcie mi jeszcze sprzęt których producentów Waszym zdaniem jest możliwie najlepszy? Ostatnio znalazłem na jakiejs zagranicznej stronie opis któregoś z odpieniaczy firmy Royal Exclusive z tego co zrozumiałem to podobno inne pod żadnym wzgędem nie mogą się z nim równać i ile jest w tym prawdy? I jaka grzałka Waszym zdaniem byłaby najlepsza do tego zbiornika oraz czy lepiej kupić taką z zapasem "mocy" i czy kupić dwie grzałki takie same czy może lepiej dla pewności ze obie nie "nawalą w tym samym czasie" kupić różne modele albo ten sam ale z innego źródła?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też nie mam komina i żyję. tylko otworek w bocznej ścianie, bo zawsze mi się kominy nie podobały postaram się jutro fotki wkleić jak mam to rozwizane.

co do ciepła polecam dwie jak jedna padnie to zawsze jest rezerwa. Na odpieniaczach się nie znam :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzałka w morskim ? masz zamiar je postawić w chłodni ?

Martw się lepiej o chłodzenie niż o grzanie, nie spotkałem się jeszcze z prawidłowo zbudowanym akwarium morskim, które stoi w temperaturze pokojowej by wymagało dodatkowego dogrzewania, choć może twoja koncepcja akwarium OTWARTEGO może spowodować spadki temperatur, lecz grzałka to jak studnia w czasie pożaru, spokojnie co się ma spalić to woda i tak nie ugasi, wiec i grzałka nie pomoże, a najczęściej jest powodem problemów. Częstoi słychać głosy, że grzałka UGOTOWAŁA zwierzęta niż padły z wychłodzenia.

Dobór rybek będzie też istotny, większość lubi LATAĆ, a nie ciekawie jest mieć suszoną rybkę za kilka stówek na podłodze, to takie nie fajne, jak mandat z dużą ilością punktów karnych.

Poza takimi szczegółami to akurat grzałka jest, hmm można by nazwać ZEROWYM wydatkiem i najczęściej zbędnym.

Odpieniacz to tak jak cytowałeś, RE nie ma sobie równych, pytanie tylko czy chcesz mieć super sprzęt i akwarium czy akwarium i niezbędny sprzęt ?

To są z pozoru bardzo zbliżone, aczkolwiek bardzo różne warianty, oba oczywiście satysfakcjonują właściciela, gdyż jedni patrzą więcej w sump, inni więcej w akwarium jednak przyjemność jest dla obu taka sama. Jeśli jednak wariant z akwarium na pierwszym planie bardziej ci odpowiada, to po prostu kup odpieniacz przystosowany na taką objętość akwarium, najlepiej by było to w połowie jego wydajności. 350L to raczej nie ma jakiś super wypaśnych konstrukcji. To jest jednak mały litraż a SPRZĘTA nie wymiatają po szklankach, im potrzeba PRZESTRZENI :D choć nikt nie broni zapędzić silnik od F1 do malucha, a co nie ruszy ? :smile:

Powiedz ile masz czasu na kompletowanie rupci, bo będzie wiadomo, czy sobie możemy POPLANOWAĆ, czy gadamy co trza i kupujesz bo czas nagli :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja należę raczej do tych którzy więcej patrzą w akwarium niż sprzęt wiec Twoja odpowiedz rozwiała mi wszelkie wątpliwości. Co do grzałki to chyba jednak zdecyduję się na chociaż jedną ponieważ zbiornik będzie znajdował się w pomieszczeniu na poddaszu w dosyć starym budownictwie i nie mam pewności jak będzie z temperaturą w okresie zimowym, w letnim zresztą tak samo bo dopiero wprowadzam się tam na przełomie wrzesnia/października ale chłodzenie będzie konieczne tak czy inaczej. I mniej więcej w tym czasie chciałbym tez uruchomić swoje akwarium więc czasu mam chyba dosyć dużo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Grzałka w morskim ? masz zamiar je postawić w chłodni ?

Martw się lepiej o chłodzenie niż o grzanie, nie spotkałem się jeszcze z prawidłowo zbudowanym akwarium morskim, które stoi w temperaturze pokojowej by wymagało dodatkowego dogrzewania :D

Niestety ja sie martwię dodatkowym dogrzewaniem :smile:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie grzałka widzę często się załącza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

inmar a byłbyś tak miły i opisał mi mniej więcej swój zbiorniczek? Ponieważ mnie interesuje cos o podobnej pojemnosci. Interesowałyby mnie wymiary zbiornika głownego i sumpa (bo chyba bez niego byś się nie obszedł), obsade zbiorniczka, jak masz rozwiązaną sprawę z kominem no i fajnie jak byś podał linka do jakiejs fotki jeżeli masz gdzieś wrzuconą. P.S. a jaki jest orientacyjny miesięczny koszt utrzymania tego akwarium? z góry dziękuję za odpowiedz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
U mnie grzałka widzę często się załącza.

Z tego co pamiętam to Ty i Sławek palicie ledami nad baniakiem, ot co, dlatego trzeba dogrzewać:D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się i nawet parowanie jest szybsze bo około 2 litry więcej na tydzień,ale przed ledami widziałem,że grzała.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×