Skocz do zawartości
Warszawiak

Startuje z solniczką... :)

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.. od razu chciałem dodać że jestem tu nowy... więc proszę o wypowiedzi zrozumiałe bez jakiegoś "kodowania" :)

Z akwarystyką słodkowodną jestem związany od 14 roku życia.. czyli 8 lat. Stwierdziłem że chce mieć akwa morskie. Wiem że dużo ludzi z was powie.. drogie... czaso chłonne i trudne... Od razu mówie że zdaje sobie sprawę z tego w co sie pakuje i stać mnie na błędy, których zresztą będę starał robić się jak naj mniej.

Zaczynamy B)

Więc tak, jeśli chodzi o wybór zbiornika, jestem zwolennikiem gotowców dla tego że nie mam zbytnio talentu do kombinowania.... wiem że za pieniądze które przeznacze na gotowca złoże sam coś lepszego.. ale chce a by estetyka tego akwa była na wysokim poziomie z tąd ten pomysł.

Znalazłem dwa zbiorniki wyposażone podobno w niezbędny system filtracji.. mechaniczny, biologiczny, UV, od pieniacz... oświetlanie sterowane..

ten zestaw naj bardziej przypadł mi do gustu ze względu na gięte szkło i pojemność.. około 130 litrów. Jeśli chodzi o wyposażenie.... ocenę zostawiam wam..

http://www.kirysek.pl/akwarium-morskie-kompletny-zestaw-sera-gratis-p-274.html

Ten tutaj zaś ma lepsze świetlenie ale mniejszy zbiornik co niestety dla mnie jest dużym minusem. Reszte, jak wyżej oddaje wam pod ocenę.

http://www.kirysek.pl/aquael-kompletny-zestaw-zalozenia-akwarium-rafowego-p-586.html?cPath=44

Dodam, iż chciał bym kostkę.. niestety nie mogę pozwolić sobie na akwa podłużne.

Myślałem o tym że by kupić zestaw do słodkowodnego.. a wszystkie urządzenia postawić w szafce pod akwarium tylko czy to mi się wszystko zmieści w szafce rozmiarami zbliżonymi do zbiorników takich ja te wyżej, chodzi mi sz. x gł. Pokrywa od słodkiego ma słabe oświetlenie.. w tych pojemnościach często 1 świetlówka.

Prosił bym was o napisanie co jest mi potrzebne a by założyć takie akwarium morskie.... Jak można zmodyfikować te zestawy a by były wydajniejsze (odpieniacz głównie chyba za słaby w obu. ).. koszt jaki chce przeznaczyć na sam zbiornik bez zwierząt, kręgowców etc. to około 1600 zł

planuje postawić RO, niestety starego awka już nie posiadam, stoi u mojej dziewczyny, ona teraz zaczyna przygodę z tym pięknym hobby, dodam że było to nano-akwarium .

proszę o cierpliwość i wyrozumiałość.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w/g mnie jesli kupisz, ktorys z proponowanych przez Ciebie zestawow to staniesz sie posiadaczem najdrozszego kawalka szkla wsrod nas :) zestaw sery jest idealny na zbiornik FO. Czyli fish only. Czyli same ryby. Ewentualnie ze skala. Filtracja jest beznadziejna. Oswietlenie za slabe. Z bezkregowcow to moze jakies grzybki, ewentualnie mieczak jakis. Mysle, ze za 1500 zl kupisz szklo i uzywany sprzet dobrej klasy do tego szkla. Choc nie zapomminaj, ze to dopiero wierzcholek lodowej gory niezbednych zakupow B)

Moja rada - nie kupuj zestawu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no dobrze... to w takim razie proszę pokaz mi sprzęt który będzie mi potrzebny do szkło około 150 litrów. wszystko po kolei... Najgorzej chyba będzie ze światłem..

Oczywiście proszę innych użytkowników tego forum o skomentowanie tych zbiorników.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@warszawiak,witam wsrod zakreconych inaczej,na tym forum jest dzial dla POCZATKUJACYCH,proponuje zaczac studiowac zawarte tam tresci a uwierz mi wiedza tam zawarta jest BEZCENNA,czytajac zawarte tam posty juz morzesz w duzym przyblizeniu nakreslic sobie optymalny dla ciebie zbiornik i FINANSE z tym zwiazane,bez przesady powiem iz znajdziesz tam dla siebie juz gotowe rozwiazania[tylko trzeba po nie siegnac],a jak juz bedziesz mial jakis konkretny caloksztalt twojego zbiornika ,zacznij zadawac pytania,wtedy doswiadczeni koledzy z checia cie wspomoga dobra rada,bowiem akwarystyka morska ciezko bledy wybacza-to sie zas odbije na tobie i zbiorniku finansowo-pisze i nie zamierzam cie ZRAZIC,to niezmiernie fascynujace hobby,wciagajace bez reszty-ale to trzeba naprawde kochac,wiec zapraszam do lektury,pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

poczytać trzeba na pewno. musisz widzieć co i z czym się je, by zapewnić dobre samopoczucie przyszłym podopiecznym. więc czytania trochę przed Tobą jest.

a co do samego zbiornika, również uważam że kupując oddzielnie niezbędny osprzęt, z pewnością nabędziesz lepszy za te same pieniądze.

gdybyś jednak uparł się na zestaw, to moim zdanie do nauki w sam raz będzie REEFMAX.

poza tym spora grupa osób nabyła go w ostatnim czasie, więc zapoznając się z tematami na forum miałbyś tzw. "gotowca". i tu znowu wracamy do CZYTANIA :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak więc podążając za waszą radą czytam.. i chłonę wiedzę :D z dnia na dzień wiem coraz więcej ale przede mną długa droga.

Dużym problem są dla mnie określenia jakich używacie... nie wiem gdzie znaleźć "słownik" tych pojęć, będę wdzięczny za podanie tytułów książek w których dosłownie i bez niedomówień opisane. Począwszy od wyjaśnienia podstaw akwarystyki, parametrów wody i tego których parametrów trzeba pilnować.. po żyjątka ich zwyczaje, choroby i sposób ich chowu jak i ich odpowiedniego "sadzenia" i rodzajów tych stworzeń. Jednym słowem WSZYSTKO przez duże W z naciskiem na całe słowo.

Dla porównania powiem że gdy zakładałem słodkowodne akwa to przeczytałem 4 książki z początku lat 90' swojego wujka a potem kolejne 4 aktualne dla porównania technik hodowlanych. Dzięki czemu wiedzę mam odpowiednią dla tegoż akwarium.

przejdę teraz do tego co już zostało podjęte i na pewno się nie zmieni.

Więc tak.. na pewno będzie to kostka o wymiarach 60x60x60 czyli 216 litrów, na pewno będzie sump, który niestety nie wiem jak zbudować jaki musi mieć litraż itd.

Wolał bym zrezygnować z komina dla tego że zabiera on sporo miejsca, a widziałem u któregoś użytkownika jak miał zrobione otwory odpływowe na ściance akwa i osłonięte to grzebieniem. Ale teraz nie wiem jak rozwiązać sprawę powrotu wody do zbiornika. Pewnie tym samym sposobem. Będę wdzięczny za wszelkie opinie tego rozwiązania no i zdjęcia.

Oświetlenie, no tak.. znalazłem fajne belki estetycznie wyglądające, to czy będą odpowiednie zostawiam wam do oceny...

http://sklep.swist.com.pl/HAGEN_GLO_BELKA_OSWIETLENIOWA_T5_2_X_24_W_61_CM-1399.html

Dwie takie belki wydaje mi się że powinny wystarczyć.. będzie to 4x24W co do samych świetlówek będę myślał o nich jak będzie na to czas. Na pewno dwa rodzaje z tego co wyczytałem ale jakie dokładnie to niestety jeszcze nie wiem jakie będą odpowiednie. Nie mogę pozwolić sobie na podwieszane lampy dlatego te belki przypadły mi do gustu bo są oparte na akwarium.

To tyle na temat spraw z wyborem zbiornika i rodzajem oświetlenia.

Jeszcze raz naciska i proszę o tytuły książek które warto przeczytać.

Pozdrawiam i czekam na wasze opinie.. i pamiętajcie że cierpliwość przede wszystkim ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hej, światła będzie troche mało, moim zdaniem minimum to 6x24W (powinieneś dązyc do 1W/L), nie wiem czy masz zdolności majsterkowicza, jeżeli tak to światełko możesz sam sobie zmontować :D generalnie do twojego zbiornika idealny by był panel LED 120W, ale nie wiem jaką kaską dysponujesz. Dobrze że zdecydowałeś sie na sump, pogrzeb trochę w dziale Nasze zbiorniki. Pozwolę sobie przytoczyć dwa topici: Kosteczka Kaczora http://aqua-reef.pl/nasze-zbiorniki-f33/kosteczka-45-x-45-x-45-cm-t1517.html

i z coś innego forum ;)http://nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=25772 Myślę, że to Ci pomoże wykreować u siebie jakąś wizję twojego baniaka.

Powodzenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tomiooo dziękuje za te linki... Do kolegi kaczora napisałem pw odnośnie sumpa i elektryki dlatego iż uznałem to za idealnie uporządkowane. Ten drugi link na tomista przyniósł mi pomysł rozwiązania komina.. bardzo mi się podoba trójkąt... jest ergonomiczny i zajmuje bardzo mało miejsca.. tam kolega opisywał kalkulator do wyliczeń odpowiednich komponentów. Może ktoś mi podać link do takiego programu??

Zauważyłem że w kominie u większości zbiorników są 3 otwory, jeden powrót jeden odprowadzenie a ten trzeci??

Zauważyłem też w temacie z tego drugiego forum, że kolega oddzielnie poprowadził dojście do odpieniacza.. drugi na powrót do akwarium a trzeci zaś na filtry przepływowy. Czy rzeczywiście musi tak być czy można poprowadzić wodę szeregowo przez poszczególne filtry i odprowadzić do akwa z powrotem??

Jeśli chodzi o oświetlenie w takim razie będą 3 belki 2x24W czyli w sumie 6x24 czyli 144 W na 216 litrów.. chyba dalej za mało....?? jak to rozwiązać... Nie chce robić sam oświetlenia bo znając moje zdolności to będzie to działać ale nie wyglądać. A mi zależy i na tym i na tym. Więc zostanę przy gotowcu. LEDY są fajne i praktyczne... ale ile takie oświetlenie kosztuje na taki zbiornik??

Czekam dalej na opinie.. i oczywiście na tytuły książek.. bo nadal nic nie wiem o chemii etc etc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
...

Zauważyłem że w kominie u większości zbiorników są 3 otwory, jeden powrót jeden odprowadzenie a ten trzeci??...

pierwszy otwór to spływ, drugi to rewizja, trzeci to powrót. możesz mieć np. dwa otwory, tj. spływ i rewizję a powrót na zewnątrz. ale tak kombinuj by rewizja była.

...

...

Jeśli chodzi o oświetlenie w takim razie będą 3 belki 2x24W czyli w sumie 6x24 czyli 144 W na 216 litrów.. chyba dalej za mało....??

...LEDY są fajne i praktyczne... ale ile takie oświetlenie kosztuje na taki zbiornik?? ...

.

oświetlenie podobnie jak odpieniacz i cyrkulację, dobierasz pod obsadę. te trzy belki 2x24W spokojnie wystarczą na korale miękkie, lpsy-y... gdybyś chciał sps-y zawsze możesz dołożyć kolejną belkę. choć przy tym oświetleniu, umiejscowione wysoko może i dobrze by się czuły.

co do led-ów, to na taki zbiornik można przjąć 1 moduł 90W lub 120W

ale powtórzę, zastanów się co chcesz mieć w zbiorniku i pod to dobierz sprzęt. ta kolejność nie jest obowiązkowa, ale pozwala zaoszczędzić pieniądze. wiem z autopsji :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tomiooo dostarczył mi linki z niezbędną wiedzą.. za co bardzo dziękuje.. czeka mnie ogrom czytania....

Nika... dziękuje Ci za wypowiedź... Nie wiem jaka będzie obsada.. nie wiem też na ile będę mógł pozwolić sobie przy 216 litrach... Nie ukrywam że chciał bym mieć wszystkie kolory tęczy... aczkolwiek ograniczę się do tych które będą łatwe w hodowli.. na te trudniejsze przyjdzie jeszcze czas... Chciał bym osiągnąć maksymalną symbiozę... tak aby stworzenia w baniaku żyły w zgodzie... co proponujecie..??

Dodam informacje że kostka zacznie powstawać koło maja..

-----EDIT-----

Po 4 godzinnym czytaniu informacji dochodzę do winsoku że obsada będzie bardzo podstawowa . Dowiedziałem się że to ile żyjątek będę miał w zbiorniku ma wpływ wydajność odpieniacza... ale przeciętnie jest to 4 rybki na 100 l. biorąc pod uwagę inne stworzenia takie jak krewetki rozgwiazdy czy kraby oraz w rzeczy samej koralowce. Nie ukrywam że chciał bym mieć też ukwiały.. na ten temat nadal nic nie wiem. Ale to tylko chwilowa nie wiedza.. :D

Według rad zacznę od kompletowania sprzętu... chce że, by sprzęt był bardzo dobrej klasy a nie kupowany na silę... Do tego później najpierw zrobię sump'a a na koniec odpowiednio przystosuje baniak. Prosił bym o rady co warto kupić a co sobie darować.... Jakie marki są godne polecenia etc.

Czekam na wasze opinie, dziękuje wam za cierpliwość i informacje które pomogły zdobyć mi dotychczasową zdobytą wiedzę. To dopiero początek, a już mi się wydaję że dużo wiem. ;)

-----EDIT----

Mam pytanie.. jakiej pojemności musi być sump do baniaka 216 litrów??

Chciał bym a by pompa cyrkulacyjna była sterowana elektronicznie... tzn że by program sterował siłą strumienia oraz kierunkiem strumienia(!!!) Czy takie pompy cyrkulacyjne to dobre rozwiązanie?? Gdzie takich pomp szukać??

Czy odpieniacz do 400 litrów swobodnie poradzi sobie z 216 litrami??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę że masz dobre podejście :D Co do sprzętu to przepatrz jeszcze co maja inni w podobnych zbiornikach, zaproponuj swoje rozwiązanie, a na pewno ktoś Ci doradzi i skoryguje jeżeli cos będzie nie tak.

co do ukwiałów to ja osobiście jestem sceptyczny, często są z nimi problemy, łażą, potrfią zjeść koralowca, narobić bałaganu a na konieć wejść w pompę cyrkulacyjną i położyć cały system. Jeżeli ukwiał ma być dla błazenków ;) to polecam raczej coś z koralowców miekkiech. U mnie zadomowły sie w Cladielli i tez jest fajnie.

Jeszce odnośnie sprzętu - szukaj jak najwięcej na targowisku na obu forach, często można znaleźć fajne okazje nawet nieużywanego sprzętu często o 40-50% taniej niż w sklepie.

Życzę miłego planowania i zdobywania wiedzy

Tom

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok. dzięki za info.. skompletuje sprzęt na "papierze" i przedstawię go wam...

Nic o pojemności sumpa??

-----EDIT----

No i marki... jakie marki są godne polecenia jeśli chodzi o odpieniacze (podstawa) pompy obiegowe i cyrkulacyjne no i pozostałe urządzenia i akcesoria.. o sole i i etc będę pytał w swoim czasie.. na razie zaplecze techniczne..

----EDIT----

Czy taki filtr RO będzie dobry.. jest 5 stopniowy w standardowych są 3 membrany więc 5 membran wydaje się być lepsze..

http://www.allegromat.pl/aukcja49666

Zaczynam od filtrów RO dla tego że nie chce kupować wody i wozić ją tym bardziej że zbiornik będzie miał 216L (lub więcej:spiteful:) i moim zdaniem że by mieć spokojną głowę przy podmianach warto mieć osmozę własna.

Odpieniacz..

AquaMedic Turboflotor blue 1000 --- wiem z opinii że odpieniacz nie jest jakiś super wydajny.. ale na 216 powinien wystarczyć.

Blau Aquaristic Scuma IT 110 -- 18W pompa trochę dużo.. ale przy takiej wydajności chyba nie będzie musiał chodzić non stop. No i wirnik igiełkowy... nie trzeba myśleć o wymianie drewna.. na erybce jest w promocji za 750 zł z 1200 zł.

Deltec AP 600--- jest podobno bardzo dobry.. ale cena też jest niezła.. a kupno tego odpieniacza odsunie start baniaka o 1 miesiąc ($$) ale czy aż taki odpieniacz jest mi potrzebny?? Obsada na początku będzie słaba z czasem na pewno się to zmieni.

Jeśli chodzi o pompy cyrkulacyjne to znalazłem coś takiego.. niby ma automatyczną zmianę siły strumienia ale nie wiem czy nie będzie za słaba 5k do 15k

Aqua Medic OCEANPROP 15000

coraz bardziej się zastanawiam czy nie zmienić długości zbiornika z 60 do 80 cm. litraż wzrośnie wtedy o 60 litrów. Czy warto przy tym litrażu inwestować w szkło OptiWhite ?? 10mm 60x60x60 akwarium kosztuje ponad 1k zł a ze zwykłego szkła Flotowego około 280 zł. Oba akwa 10 mm grubość szkła.

czekam na wasze opinie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cco do cyrkulacji to zastanów się mniej więcej co chcesz mieć akwa - jeżeli mieękkie to cyrkulacja ok 25-30x wielkość zbiornika, LPSy i SPSy to 40x, chociaż u niektórych więcej,

Generalnie masz wybór pomiędzy Tunze http://korale.pl/index.php/cPath/30_44/sort/2a/filter_id/38/page/2 (dobra, ale droga)

Marea http://korale.pl/index.php?cPath=30_44&sort=2a&filter_id=56 (dość dobra, lepsza cena)

koralia http://www.erybka.pl/index.php?cPath=1_23_144&sort=2a&filter_id=29 (dość dobra, lepsza cena)

no i JVP :shocked: allegro.

Zależy jaką kasą dysponujesz i czy zalezy Ci aby zbiornik był cichy (np. stoi w sypialni) czy nie ma to dla ciebie dużego znaczenia (tak jak jest to u mnie i działają JVP-101 i JVP-102, razem 8000l/h za 130zł)

Co do odpieniacza ja bym szukał używanego, ostatnio pojawiały się Deltec AP czy APF 600 na targowisku w niezłych cenach (od 800 do 1000zł) - te odpieniacze cieszą się dużą popularnością i pochlebnymi opiniami.

PozdrT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na takie akwarium dwie pompy Tunze 6055 regulowane, ze sterownikiem lub do tego Profilux i masz piękną symulację falowania no i "współczynnik zadymy" 55 czyli ohoho. Zaletą tych pomp jest regulowana wydajność, wiec luzik.

Za mocnego odpieniacza nie ma co ładować, będą problemy takie same jak przy zbyt małym, tyle ile fabryka dała i starczy ale nie rakieta AP600, chyba że tylko nocą będzie pracować parę godzin.

Tan AM Blue 1000 powinien sobie spokojnie poradzić.

Co do AM 15000 to czy widziałeś TĄ SCANIĘ na własne oczy ? obawiam się, że zabraknie ci miejsca na korale jak chcesz ją zamontować, mam sporo miejsca ale przenigdy nie wstawiłbym TEGO CZEGOŚ do akwarium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje wam za informacje.. tak, zależy mi na tym a by był jak naj bardziej cichy...

zwróciłem uwagę na ten AM Blue 1000 dla tego że ma ceramikę.. wirnik igiełkowy i tylko 12W Czy ten odpieniacz też musiał by chodzić cały czas?? wiem że zależne to jest od obsady.. ale czy przy średnim (rozsądnym) zasiedleniu jest to konieczne?? Co do pomp... chciałbym a by było przystosowane z góry na większość koralowców no i może ukwiały z czasem... Podoba mi się te Tunze 6055, tylko czy do 2 pomp potrzebuję też 2 sterowników??

Nie wiem czy nie taniej kupić nawet ProFilux'a

http://www.zoolight.pl/product-pol-198-Akwarystyczny-komputer-ProfiLux-II-Europa.html

i dwie wydajne pompy... oprócz dobrego sterowania pompami mam rozszerzony zakres możliwości.

Doradźcie co z tym szkłem flat a OW warto przy kostce...?? 10mm grubość tafli.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

10mm jeszcze spokojnie można mieć normalne float... Przy 14mm w wzwyż można myśleć nad OW przynajmniej przednia szyba :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jutro będę miał wycenę 2 zbiorników. Jednego 60x60x60 z OW 10mm a drugiego 10x60x60 z flota 8mm. Zobaczę jaka będzie cena. Gdzieś się natknąłem na test porównawczy tych różnych rodzajów szyb. Ale nie mogę tego znaleźć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×