Skocz do zawartości
bartoszp90

Jak to wkońcu jest z początkami zbiornika?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Postanowiłem zainteresować się akwarystyką morska, w przyszłości planuje założenie dużego zbiornika z sumpem i tak dalej ale na razie postanowiłem zobaczyć "z czym to się je" i założyłem sobie maleńkie 25 litrowe akwarium. Człowiek z którym kompletowałem zestaw tłumaczył mi wszystko po kolei i wszystko robię według jego instrukcji, problem pojawił się dzisiaj gdy inny człowiek w innym sklepie (krótko mówiąc) powiedział że tamten pierwszy mówi głupoty. Otóż zacznę może od tego że moje akwarium 25 litrowe ma w pokrywie filtr dzięki czemu do akwarium musiałem ze sprzętu kupić tylko grzałkę. Kupiłem w formie podkładu zmieloną rafę koralową (drobną) do tego specjalna woda RO (chyba tak to się nazywa) dodałem do niej odpowiednio soli specjalnej (firmy sera premium - z tego co mówił człowiek w 1 sklepie sól ta powinna sama utrzymywać ph na odpowiednim poziomie), do akwarium włożyłem 1,5 kilograma skały (tak radził ten pierwszy człowiek, że więcej on by nie wkładał), uruchomiłem zbiornik i teraz codziennie dolewam 10 ml bakterii (biostartera też firmy sera), człowiek w 1 sklepie powiedział żebym po założeniu zbiornika podłączył filtr i grzałkę na 24 - 25 stopni, i codziennie przez 10 dni dolewał po 10 mililitrów biostartera następnie żebym zostawił to akwarium na 4 - 6 tyg i jak zaczną mi na wszystkim osadzać się brązowe glony to znaczy że akwarium dojrzało, powiedział też że 2 błazenki to do takiego zbiornika za dużo ponieważ będą się bić o terytorium, ale za to mogę sobie wpuścić 1 błazenka, 2 krewetki, małego kraba w muszli, mała rozgwiazdę piaskową no i jakieś miękkie korale i ukwiały. No to tak prowadzę sobie to akwarium od tygodnia według tych instrukcji ale problem w tym że pojechałem dzisiaj do innego sklepu zobaczyć jakie zwierzaki mają w ofercie i w jakich cenach i tak rozmawiając z człowiekiem dostałem zupełnie inne informacje - od razu wyjął mi na ladę zestaw testów i powiedział że to jest podstawa aby coś się w tym akwarium mogło zacząć dziać, powiedział że trzeba ustalić właściwą ilość wapnia w wodzie, zaznaczył również że 1,5 kilograma żywej skały to o wiele za mało, że ze skały trzeba zrobić ścianę i ogólnie czym jest jej więcej tym lepiej, do tego powiedział że 2 błazenki można do takiego wpuścić bo jeden się dostosuje do drugiego ale za to krewetki kraby i tak dalej odpadają z powodu braku miejsca, a po 6 tygodniach to ja mogę tam włożyć sobie małego ukwiała i to też ostrożnie - ogólnie wszystko robię źle i powinienem teraz dokupić jeszcze ze 3 kilo skały do tego testów za 200 zł a do akwarium coś żywego to w ogóle po pół roku. Jestem kompletnym laikiem jak przeglądałem fora to na każdym każdy pisze co innego dlatego zdecydowałem się napisać indywidualny post i może pomożecie mi co mam zrobić, kupić skałę czy nie, kupić testy czy nie, jak się tym potem opiekować (bo człowiek w 1 sklepie powiedział że co miesiąc wystarczy wylać z akwarium 10 % wody i dolać świeżej RO odpowiednio posolonej i z dodatkiem bakteri powoli jej dolewając do akwarium, czasem wyczyścić filtr i żadnych testów nie robić i tak dalej) co mogę tam wpuścić i kiedy? Czy 2 błazenki będą się gryźć czy nie i tak dalej. Będę bardzo wdzięczny o pomoc bo na aktualną chwile jestem totalnie zagubiony i powoli trace zapał. Pozdrawiam i z góry dziękuje za pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hej,

no faktycznie nieźle ci namieszali :) poczytaj trochę podstawowych informacji na temat akwarystyki morskiej i sam będziesz mógł ocenić, który mówi prawdę :)

Do tak małego akwarium błazenki odpadają, a dwie sztuki to się tam uduszą. Kolega Łukasz jakiś czas temu napisał kilka słów o rybciach do tak małych zbiorniczków http://aqua-reef.pl/ryby-f44/ma-e-ryby-do-ma-ego-akwarium-25-t960.html może coś z tego sobie wybierzesz.

Proponuję też abyś napisał skąd jesteś, na pewno jakiś morszczak znajdzie się w okolicy to posłuży jako pomoc w nagłych wypadkach, a i wiedzę od Panów ze sklepów (chciałbym poznać ich nazwy) będziesz mógł zweryfikować.

Generalnie im więcej skały tym lepiej, ale jak dasz za dużo to rybcia nie będzie miała gdzie pływać, więc skały możesz dorzucić, ale w granicach rozsądku przydała by się fotka twojego aktualnego stanu rzeczy w akwarium. Idealna temperatura to 25C. Faktycznie u ciebie wystarczą podmianki aby uzupełnić mikroelementy ale nie 10% miesięcznie a ok 5-10% tygodniowo - czyli u ciebie max 2l wody posolonej RO. Brązowe glony to normalka przy dojrzewaniu zbiornika, gdy zaczną ustępować to dobry znak. Akwarium morskie dojrzewa kilka miesięcy, a w 4-6 tygodni to może uda ci się zamknąć cykl azotanowy - poczytaj o tym.

Kup testy NO2, NO3 i PO4 i jak te wartości będą wskazywały 0 możesz zacząć mysleć o wprowadzaniu życia do akwarium - i to też powolutku.

Na dzień dzisiejszy powinieneś tylko uzupełniać odparowaną wodę wodą RO - czystą nie soloną !!!, dozować bakterie i obserwować jak to wszystko wygląda i zmienia się w czasie, szukać życia, które powinno wyjść ze skały i tak miesiąc, dwa. W tym czasie możesz zgłębiać swoją wiedzę akwarystyczną w tej dziedzinie - bo jak to się mówi - co nagle to po diable.

Pozdrawiam i życzę powodzenia

Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tomiooo napisał wszystko, więc ja tylko dodam, że woda (czy to do dolewki odparowanej czy do przygotowania solanki) powinna być po RO +DI, czyli oprócz osmozy powinna "popłynąć" przez żywicę. nie znam z autopsji produktów sery do morszczyzny, ale spotkałam sie z róznymi opiniami. dlatego , jak juz wykończysz i sól i bakterie doradzałabym częściej stosowane, np. sól TM bio-actif i bakterie np. nutrafin cycle. za jakąś "chwilę" warto byłoby sprawdzić poziom mg, ca, kh i ph. a więc testy, które albo warto zakupić, albo poprosić kogoś po sąsiedzku o sprawdzenie.

ps. moim zdaniem ukwiał do takiego akwarium nie nadaje się. po pierwsze ze względu na rozmiar, po drugie nie napisałeś jakie masz oświetlenie (!!!), po trzecie choć powinno byc po pierwsze, to wrażliwe stworzenia, a w 25l wachnięcia parametrów są moim zdaniem zbyt duże.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No więc tak. Przede wszystkim bardzo dziękuje za pomoc, a tak to na pytania:

1. Mieszkam w Ząbkach koło Warszawy niedaleko M1.

2. Jeden z tych sklepów o którym mowa to kakadu ale nie mówię tego po to aby robić im złą reklamę bo pan który zajmuje się tam morszczyzną był bardzo pomocny i o co bym nie zapytał to mi z cierpliwości doradzał i tłumaczył, a drugi sklep znajduje się w moim mieście i nie znam jego nazwy (tutaj mi "namieszano" :smile:).

3. Oświetlenie (nie bardzo się na tym znam, wiec odpowiem jak laik) to jest coś w stylu jarzeniówki, na 11 W, od wychodzą z niej dwie szklane rurki, jedna jest niebieska a druga biała, niestety pudełko już wywaliłem dlatego nie podam nazwy :(

4. Fotkę postaram się wrzucić w najbliższym wolnym czasie.

Post o małych rybkach przeczytałem i szczerze powiem się troszkę rozczarowałem bo ja zakładając to akwarium od razu miałem upatrzonego błazenka (taka odmiana, coś egzotycznego a nie cały czas na słodko :P) A może poradzili byście coś na temat korali bo wiem tyle że na pewno nie twarde bo do nich potrzebne są stabilne parametry wody. Acha i jak z tymi krewetkami i tak dalej - ja po rozmowach z tamtymi ludźmi planowałem wpuścić jakieś 2 niewielkie krewetki, upatrzyłem sobie także kraba w muszli i mała rozgwiazdę piaskową, co z tego bym mógł tam wpuścić i w jakich ilościach ? A i jeszcze jedno pytanie, na jakimś forum niedawno przeczytałem że bardzo pozytywne przy zakładaniu nowego akwarium jest dolanie wody z działającego i dojrzałego u kogoś innego zbiornika morskiego, czy to jest prawda? czy mógł bym z tego robić podmianki albo dolewki?

Z tego co teraz wiem:

Dużo cierpliwości i dolewać RO niesoloną zamiast tej odparowanej, kupić testy

i czekać aż podane składniki będą na zero i dopiero można coś wpuszczać, a podmianki wody robić teraz czy na razie sobie odpuścić? To samo pytanie co do testów? akwarium założyłem tydzień temu wiec jeszcze młodziutkie :P

PS: Nawet nie wiecie jaka była moja radość jak 3 dnia ze skały wypełzła mi jakaś dżdżownica i jak włączyłem światło się schowała :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli założyłeś akwarium tydzień temu to ja bym to wylał w cholerę i zrobił tak jak mi doradziła NIka. Kupiłbym kilka kilo skały odgazowanej i wodę dojrzałą od kogoś po podmiance a skrócisz znacznie swoje cierpienia i życie będziesz mógł wprowadzić wcześniej.

Mój zbiorniczek ma miesiąc i jest bajeczka czyściutki i "pełen życia" :smile:

no może nie "pełen":dance3:

To żart oczywiście ale jest super :(

Dzięki Nika:good:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, no. Spokojnie, nie ma co wylewać. Jeśli masz półtora kilo skały to możesz jeszcze dołożyć kilogram, i będzie. Światło - Masz 11W power compact, jeśli jedna niebieska a druga biała, to powinno być optymalne widmo, światło białe i aktyniczne w jednym. Pewnie coś takiego: http://www.aqva-light.pl/shop.php?UID_p=a7b8f8f7946d&UID=0f352f93a5a1

Może to 6500 K jest nieco za nisko, preferuje się okolice 10 000 K i wyżej - ale to raczej kwestia nie tyle życia, co estetyki, dla wielu ludzi światło o takiej barwie jest zbyt żółte, i dlatego dają nawet i 14-20 000 K, ale to raczej kwestia tego czy takie światło nam się podoba czy nie. U siebie od kilku miesięcy mam właśnie 6500K + aktynika, i koralom nie robi to różnicy. Co do ilości światła, to tak: masz w tej chwili 11W na 25l, czyli poniżej 0.5W na litr. Na korale twarde o wiele za mało, no, ale nie będziesz przecież twardych od razu trzymał. Na korale miękkie powinno być w miarę w porządku, tutaj generalnie zdania wśród akwarystów potrafią mocno się różnić, jedni będą twierdzić że to mało, inni że nie :smile:, ja osobiście uważam że może być. Z miękkich możesz dać grzybowieńce, ksenię, sinularię, może też sarkopytona, ale ten ostatni, gdy ci się rozrośnie, to zajmie całe akwarium :(.

Co do innego życia: wiem z doświadczenia że jeden błazenek = nieszczęśliwy błazenek. Dwa się gryźć nie będą, ( po prostu dopasują się płcią jeśli będzie trzeba) ale 25 litrów to zwyczajnie za mało dla nich. Ale jeśli się już na błazna "zafiksowałeś" to weź jednak dwa. One po prostu muszą mieć do kogo pysk otworzyć :P.

Co do krewetek, to jak ci mówiono - za mało miejsca. Zwłaszcza że najpopularniejsze krewetki - czyszcząca czy boksująca mają sporo wystających antenek, więc musi się to wszystko zmieścić. Może krewetka tańcząca, jeśli już. Od ukwiałów trzymaj się z daleka, muszą mieć silne światło, sporą cyrkulację, generalnie często więcej z nimi kłopotu niż pożytku.

Właśnie, cyrkulacja - podejrzewam że to co masz jest produkcji AquaEla, z tym filtrem w pokrywie - to całkowita porażka, pompka jest zbyt słaba żeby cokolwiek przez ta pokrywę przepchać. Jeśli to faktycznie ten wynalazek, to wyjmij z niego wszystkie te koszyki z gąbką, czy ceramiką, niech woda ma swobodny przepływ. Prawdopodobnie będziesz miał problem z syfem na powierzchni wody (większym niż w słodkowodnym), w takim małym akwarium dobra robotę zrobiłby filtr kaskadowy ze skimmerem, nawet jakiś chiński za 20zł, ale prawdopodobnie odpada z racji pokrywy. Niemniej, pomyśl o dodatkowej cyrkulacji w postaci jakiejś małej pompki, coś jak to: http://www.allegro.pl/item845197079_hydor_koralia_nano_cyrkulator_warszawa.html - tylko broń Boże, nie z tego sklepu! Choć mieszkasz w Wa-wie, więc a nuż podejdziesz i jakimś cudem będą mieli? Inna alternatywa: http://www.allegro.pl/item865049422_pompa_marea_stream_1000_jakosc_tunze.html, choc ona zajmie ci pewnie zbyt dużo miejsca, Koralia jest chyba mniejsza gabarytowo. Skierujesz wylot w stronę powierzchni, i rozbijesz trochę kożuch. Dodatkowo, przyda ci się ta cyrkulacja, bo z samego tego filterka wiele nie wyciśniesz, a w morskim, nawet takim malutkim, cyrkulacja jest bardzo istotna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no więc przesyłam foty:

zdjęcie wnętrza zbiornika:

2821_thumb.attach

firma:

2822_thumb.attach

filtr:

2823_thumb.attach

to jest inna firma niż ta która mówiłeś. A jak z testami? robić już teraz czy poczekać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nom, trochę inny. Jak ta woda się kończy - czy przesącza się przez ten piasek (?), czy wypada jakoś z drugiej strony rurki?

Testy....hmmm. Myślę, że mogą zaczekać. W sumie i tak będziesz jechał na podmianach wody, więc starczy ci to będzie w soli. Do korali miękkich nie musisz mieć super parametrów.

A - miej oko na temperaturę wody. Może się okazać że sama świetlówka ci podgrzeje wodę wystarczająco.

O - tu masz wątek z podobnym zbiorniczkiem, może się czymś zainspirujesz:

http://www.aquaforumlublin.fora.pl/morszczyzna,47/25l-nano-reef-poczatki-z-morskim-by-adm-dziennik,4314.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

filtr pobiera wodę do pokrywy w tą rurkę, ona po całości ma dziurki tam przechodzi przez 2 gąbki miedzy którymi są ceramiczne rurki i woda wlatuje z powrotem przez dziurki od spodu pokrywy poprowadzone po całości szerokości akwarium, jeśli chodzi o cyrkulacje to wydaje mi się że jest całkiem dobra, żeby zmierzyć sól spławikiem muszę wyłączać filtr bo spławik szaleje po całej powierzchni wody i do tego cały czas lata w dół i górę. Z testami zaczekam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
zamiast tych rurek ceramicznych mozesz wlozyc gruby grys koralowy

zamiast grysu koralowego może wrzucić kawałki skały :smile: a ta skała co masz to jest generalnie nieciekawa bo widzę same glony bąbelkowe, które albo usuń teraz olbo potem zarosną ci wszystko i będziesz musiał skałę wyrzucić.

No i tło by się przydało zrobić

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Acha i tutaj kolejna niejasność, człowiek który wybierał mi tą skałę powiedział że te kulki to są algi czy coś i że to w czymś tam pomaga. A co do tła to nie chce tam nic naklejać i tak dalej bo zawsze jak miałem słodko wodne akwaria to nigdy mi się to nie podobało, no chyba że macie inne propozycje niż naklejka :smile:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Właśnie doszedłem do wniosku że przyinwestuje jeszcze w 1 - 2 kilogramów skały, inny wkład do filtra, oraz testy. Jakie testy polecacie ?? Chodzi mi o dobre i tanie bo tak to cały zestaw na przykład w kakadu wyniesie mnie ze 300 zł, mam kupić testy na NO2, NO3 i PO4, mg, ca, kh i ph :D Co do tego postu: http://www.aquaforumlublin.fora.pl/m...nnik,4314.html czytałem już go wcześniej ale nie doczytałem do końca (przyznam że trochę z zazdrości ) nie ogarniam jak można w takim małym zbiorniku urządzić takie cudo - no ale jak to się mówi "powoli ale do celu". W jaki sposób człowiek z tego postu za 150 zł (tak pisze ) nakupił tyle przeróżnych korali i tak dalej ? :P znacie może jakieś tanie sklepy internetowe, a najlepiej gdzieś w okolicy Warszawy, lub może ktoś indywidualnie ma jakieś szczepy do odsprzedania lub oddania w dobre ręce? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"znacie może jakieś tanie sklepy internetowe, a najlepiej gdzieś w okolicy Warszawy, lub może ktoś indywidualnie ma jakieś szczepy do odsprzedania lub oddania w dobre ręce? :)" chyba na pożarcie lwa, a nie w dobre ręce :) Hehe taki żart, a poważnie mówiąc to poczytaj jeszcze miesiąc forum, posłuchaj rad kolegów doprowadź baniaczek do stabilności, a później się martw o szczepki :P

Co do testów to na początek NO3, KH, ew. PO4 tak dla orientacji i do miękkich to Ci wystarczy moim zdaniem więcej nie potrzebujesz ważniejsze od testów są obserwacja zachowań koralowców i wzrostu glonów itp. to mówi czasem więcej niż testy :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Dzisiaj kupiłem i porobiłem wszystkie testy i oto wyniki:

NO2 i NO3: w okolicach 0

KH: miedzy 9 a 10

Ca: w okolicy 450

mg: w okolicy 1450

PO4: i tutaj nistety bardzo wysoko nie wiem czemu bo kolor wskazywał na okolo 2, czym to może być spowodowane :D ? i jak to zmniejszyć, oraz ogólnie które składniki wody mam ok a które nie i co z tym zrobić ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie parametry masz dobre, a nawet bardzo dobre tylko to PO4 faktycznie kosmos, ale dlaczego to Ci nie pomogę za wąski w uszach jestem:rolleyes:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zbiornik dojrzewa, to po4 ma prawo być wysokie - normalka. NO2 i NO3 niskie bo może jeszcze bakterie nie zaczęły pracować- zbiornik ma dopiero tydzień. Dorzuć jak najszybciej skały ale też nie za dużo - bo zbiornik straci na estetyce :D Ogólnie tą konstrukcje, która masz obecnie ja bym zostawił bo fajnie wygląda (no gdyby nie te glony) i dorzucił na tył jakiś kawałek lub dwa. Im później włożysz skałę tym dłużej będziesz miał dojrzewanie zbiornika. Jak będziesz kupował skałę to kup sobie bakterie cycle i dozuj, to przyspieszy dojrzewanie baniaka. Załatw sobie też wodę z podmianki od kogoś, to również przyspieszy dojrzewanie. Nie rób podmianek przez miesiąc, bo i tak nic tam nie masz, a dzięki temu dasz czas bakteriom żeby się namnożyły. Broń Boże nie wrzucaj życia do akwarium bo już widzę że Cie kusi A tymczasem uzupełniaj tylko to co odparuje wodą RO.

Pozdr

Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×