Skocz do zawartości
Wariatidebil

Lampa DIY 72W

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Panów i Panie. Zniechęcony dużymi cenami lamp akwarystycznych postanowiłem zabrać się do tego samemu. 

Lampa ma świecić nad akwarium o pojemności ~~50l. W zbiorniku chciałbym korale miękkie i LPS, nie planuje tam mieć ryb, jest to mój pierwszy zbiornik więc na coś trudniejszego przyjdzie jeszcze czas
Projekt lampy o wymiarach 60cm X 16cm na profilu aluminiowym  , z 24 diodami:
-8szt Royal blue 3W Bridgelux

-8szt Blue 3W Epileds

-4szt UV/Aktynika  3W Epileds

-4szt. 30K 3W Bridgelux

DriverLed8-12x3wW600ma

 Lampa nie grzeje się jakoś tragicznie, jak wczoraj mierzyłem to po około 20 minutach chodzenia na zewnętrznej obudowie było koło 29 stopni a maxymalnie w jednym lub dwóch punktach 34. (pomiar termometrem laserowym )

I  tutaj mam pytanie do was:

Lepiej zrobić jakieś choćby amatorskie radiatory z pasków aluminiowych klejonych  termoprzewodzącym kleju, czy zainwestować w dwa wiatraczki. A może już nie przesadzać z oszczędnościami i zapodać procesjonalny radiator i wiatrak tak żeby miało ręce i nogi.

Jako że bajery typu wschody zachody i inne ceregiele do szczęścia nie są mi niezbędne, to zastosowałem proste rozwiązanie oparte o driver stało prąd DriverLed8-12x3wW600ma + prosta czasówka do kontaktu.
Lampa jest zaopatrzona w klosz z plexi przeźroczystego i zaślepki po bokach.

Drugie pytanie czy dobór diod jest w porządku? Może coś zmienić? Wiem wiem lampa specyficznie oświetli zbiornik lecz mi akurat barwa jaką ona daje naprawdę odpowiada. Zależy mi na mocnym efekcie fluo i tym by korale się czuły jak najlepiej. Czy nie zabardzo okroiłem tą lampe z diod dających "normalne" światło (8,5K   10k i 20K)? 

 

Załączone zdjęcia przekłamują otrzymaną barwe lampy, odcień jest bardizej niebieski, zdjęcie z dołu postu lepiej oddaje barwe światła niż zdjęcie u samej góry. Za wszystkie porady uwagi i komentarze z góry dziękuje

zdj 3.jpeg

zdj 2.jpg

zdj 1.jpeg

Edytowane przez Wariatidebil

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×