Skocz do zawartości
poczta.jg123

525+110 od 6 lat z praca w delegacjach - na luzie

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, od dobrych paru lat chciałem założyć własny wątek, ale zawsze cos wypadało i szatkowalem fora pojedynczymi postami z problemami.
 
Dzisiaj zakładam post na podstawie notatek tego co miałem zapisane. Jeśli chodzi o mnie to mam tak angażująca prace której jestem przez 24h na dobre i podchodzę do zbiornika z duzym dystansem i balansuje pomiędzy czasem w domu/z dziećmi/w pracy/akwarium i innymi zajęciami. Jeśli chodzi o prowadzbie akwarium to moje działania związane z prowadzeniem akwarium zawsze były nastawione usprawnianie i uproszcza je procesówktore wymagają cyklicznej pracy. Ograniczam powtarzalna prace w zbiorniku do minimum, karmieniem i laniem kropli zajmuje się zona. W pełni szanuje i czasem zazdroszczę zangażowania osobom, które potrafią i chcą się zaangażować w to piękne hooby i czyszczą piasek raz w tygodniu lub wymieniają filtr w skarpecie codziennie, robią regularne testy itp itd. Działam w zbiorniku jak widzę ze cos się dzieje niedobrego, lub akurat mam czas i wenę do działania jak w trakcie pisania tego postu. Fajnie jak efekty w postaci fajnego wybarwienia i przyrostów są widoczne, ale nie jest to super ważne. Mój związek z akwarystyka to ciekawy i długotrwały romans na luzie bez spiny. Dbam o to aby ryby nie padały i korale żyły w możliwie jak najbardziej komfortowych warunkach. Gdybym nie był doświadczonym akwarysta (tak jak pisałem prowadzę to akwarium od 6 lat) to pewnie bałbym się napisać o swoim podejściu (i nie zalecam go niedoświadczonym akwarysta): Ze względu na różne momenty w życiu (praca projektowa, rodzina, wyjazdy itp itd) sa takie miesiące, ze aktywnie poswiecam na zbiornik 20minut aktywnej pracy przez 2 miesiące tak aby tylko zrobić diwę szybkie podmiany. Jedynie obserwuje co sie dzieje jak jestem w domu. Przez cale 6 lat raz zaliczyłem jedna wpadkę w postaci tego ze padła mi spora cześć korali (przelane RO) + delegacja 2tyg i kilka zaniedbań = Problem 100%. Ponad polowa ryb jest u mnie od początku zbiornika, inne oddałem lub wymieniłem. (Pomijajam 3 Chelmony które mimo swojego pięknego wyglądu nie do końca powinny byc w sprzedaży do akwarystyki morskiej) Uważam ze z czystym sumieniem mogę napisać ze pomimo oszczędnej ilości pracy można prowadzić zbiornik i go nie zaniedbać.
 
Poniżej znajduje sie opis zbiornika, proszę o uwagi to uzupełnię dane która są potrzebne a je pominąłem.
 
Pozdrawiam wszystkich
 
 
WYMIARY ZBIORNIKA 510l(netto)
Długość -1475 mm
Szerokość -692 mm
Głębokość (tafla wody) -500 mm
Sump 110 litrów
 
HISTORIA
-Postawienie zbiornika lipiec 2016 roku. Start na pełnym Zeo 14 dni.
-Grudzien 2019r przeprowadzka zbiornika na nowy adres i rezygnacja z pełnego Zeo (miałem inne wydatki i szkoda było mi lac tylu butelek)
-W 2021 przelanie RO podczas delegacji i duza cześć LPSow padła, od tego czasu ustawienie wyglada nastepujaco:
 
 
FILTRACJA:
-Refugium (Led refugium lamp- kessil)
-odpieniacz (na sucho)
-skala 60-80kg (sporo w sumpie i refugium na dnie
-rollermat mat (polecam każdemu)
 
 
 DOZOWANIE:
-Raktor wapnia z wkładem Mg
-SpongePower 3x6k,
-coralVitalizer 3x6k
-Zeobak 3x6k,
-Fe 3x6k,
-Jod i Potas, Stront, Vanadium
 
 
KARMIENIE:
-4 kostki: 3 mniejsze plus jedna większa roślinna dla pokolcow. Od sierpnia płuczę mrożonki przed podaniem.
-pokarm dla SPS w proszku
 
TESTY
-co około 2 msc wysyłam ICP
-Alkatronic robi test kh co kilka godzin(dużo wyjeżdżam i dzięki temu uniknę części sytuacji awaryjnych które ponieważ mam zdalne informacje o Kh i PH)
-PO4 Hanka
-reszta salifert raz na jakiś czas
 
PODMIANY
-zazwyczaj raz w tyg 75l 2700g RedSea niebieskiej
 
CYRKULACJA:
-GyreFx 150
-obiegowa 12000l (chodzi na 70%)
 
ŚWIATŁO:
-Pandora Hyperion S 2x145W + 4x39W T5, swieci 14h/dzienn, ale z T5 tylko 10h/dzień
 
OBSADA:
Ryby:
-uzupelnie później
Koralowce
-mix SPS LPS


9e34b0de95cfe5a2526a87c9a294f77e.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dodałem, jedno na szybko - później zrobię update

Na ta chwile zabrałem się za zbicie PO4 bo refugium się zatrzymało - mysle ze braki Fe za to odpowiadają przesyłam cytat z wątku na forum na ten temat:

„””””””
Od jakiego czasu mam problem ze zbiciem PO4 które jest na poziomie w okolicach 0,2, NO3 jest na dobrym poziomie około 5. Zauważyłem ze glony w refugium nie rosną w ostatnim czasie.
 
Może to byc spowodowane tym ze dołożyłem dwie większe ryby w zbiorniku, ale wcześniej jak refugium i cos w nim rosło to miałem Problem ze zbyt niskimi parametrami…
- lampa (swieci 3 lata) to kessil Led wiec zakladam ze jest jeszcze dobra
 
Z obserwacji zbiornika zauważyłem Xenia jest w odwrocie, padł mi 1 SPS, oraz kilka zaczyna się bielic.. mysle ze to ostatni moment na działanie.
 
Moje winiki z Tritona:
https://www.triton-lab.de/en/showroom/icp-oes/181065
(Wyglądają ok, tylko Fe brak wiec zwiększę dawkowanie do 12 kropli 3x dziennie)
 
Ogólnie to zastanawiam się na przyczyna różnicy pomiedzy niskim NO3 i wysokim PO4.
Mrożonki myje, i suchy daje tylko pokarm dla SPS, ale mysle ze ograniczymy dawkowanie.
 
Chciałbym tez sprawić aby glony zaczęły rosnąć i nie mam pojęcia co powoduje ze Xenia jest w odwrocie (przez wysokie PO4 to chyba jej nie przeszkadza?)
„”””””

Będę lał więcej żelaza, zrobię test ICP i zobaczymy - zastanawiam się nad tym jak uzupełniać mikroelementy. Używał ktoś z was Component ABC z Aquaforestu ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę burdel. Prawie jak w moim, ale ogólnie fajnie i ciekawie. Te czerwone grzybki nieźle wyglądają. I wcale nie widać, że coś jest nie rak.  
Pewnie dlatego nikt się nie wypowiada.

 

W dniu 26.09.2022 o 10:41, poczta.jg123 napisał:

Chciałbym tez sprawić aby glony zaczęły rosnąć i nie mam pojęcia co powoduje ze Xenia jest w odwrocie (przez wysokie PO4 to chyba jej nie przeszkadza?)

Mam podobny problem. Na glonach widać przyrosty, ale to nie to samo co w pierwszym roku działania akwarium. Tak szybko rosły, że co drugi dzień karmiłem nimi pokolce. 
Amber Żywe z rzędu dla tego, kto poda prosty sposób na szybki przyrost makroglonów🎁

U mnie Xenia też zrobiła się gatunkiem na wyginięciu. Zanika, łodygi wydłużają się o kilka centymetrów, marnie wygląda. 
Stało się tak, jak zacząłem lać vsv a potem glikol. Pewnie zbyt uboga i twarda woda jej nie służy, ale za to legendarne Acry ruszyły z kopyta.

No coś, kosztem czegoś

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

No3 /Po4 i żelazo ? . Często pomaga duża podmiana . Ale ja się nie znam i tak tylko podpowiadam . Zachwianie równowagi w baniaku nie przekształcające się na wzrost parametrów,  również.  Nie pytajcie o co mi chodzi. Poczytać trochę trzeba a i tak jest ..... . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
18 godzin temu, Raff2022 napisał:

Pewnie dlatego nikt się nie wypowiada

Cierpliwości, studiujemy poczynania od początku,

https://nano-reef.pl/profile/27117-xyz2017/

by móc na zadane pytania, z sensem odpowiedzieć.

@poczta.jg123 to tu https://nano-reef.pl/forums/topic/113716-wyjazd-służbowy-przelanie-ro-zasileni-dni-1018-bakterie-zginęły-140-główek-miękkich-rip/?tab=comments#comment-1191006

opisałeś, i zamieściłeś zdj. m.in. z przed „wpadki z dolewką”?

 

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
W dniu 25.09.2022 o 23:12, poczta.jg123 napisał:

SpongePower 3x6k,
-coralVitalizer 3x6k
-Zeobak 3x6k,
-Fe 3x6k,
-Jod i Potas, Stront, Vanadium

Pierwsze, na co zwróciłem uwagę.

Trochę „przespeedowany” ten zbiorniczek, patrząc na obsadę - z mojego pkt. widzenia.

🤔

Wciąż się jednak uczę czegoś nowego, więc być może błądzę 

 

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Cierpliwości, studiujemy poczynania od początku, https://nano-reef.pl/profile/27117-xyz2017/

by móc na zadane pytania, z sensem odpowiedzieć.

[mention=14756]poczta.jg123[/mention] to tu https://nano-reef.pl/forums/topic/113716-wyjazd-służbowy-przelanie-ro-zasileni-dni-1018-bakterie-zginęły-140-główek-miękkich-rip/?tab=comments#comment-1191006

opisałeś, i zamieściłeś zdj. m.in. z przed „wpadki z dolewką”?

 

 

63567e23448d4512ab4517934f683648.jpg

Tak było przed wpadka z dolewka

 

Dzisiaj dolalem 18 ml żelaza do 0,015 i do zbiornika dodam 12 kropli codzienne przez dwa tyg, później wysyłam wodę do testów i zobaczymy.

 

Okazjonalnie wrzuciłem absorber PO4 ze względu na fakt ze refugium się zatrzymało, ale to ma byc tylko na chwile do wyeliminowania przyczyny wzrostu PO4.

Trochę burdel. Prawie jak w moim, ale ogólnie fajnie i ciekawie. Te czerwone grzybki nieźle wyglądają. I wcale nie widać, że coś jest nie rak.  
Pewnie dlatego nikt się nie wypowiada.
 
Mam podobny problem. Na glonach widać przyrosty, ale to nie to samo co w pierwszym roku działania akwarium. Tak szybko rosły, że co drugi dzień karmiłem nimi pokolce. 
Amber Żywe z rzędu dla tego, kto poda prosty sposób na szybki przyrost makroglonów
U mnie Xenia też zrobiła się gatunkiem na wyginięciu. Zanika, łodygi wydłużają się o kilka centymetrów, marnie wygląda. 
Stało się tak, jak zacząłem lać vsv a potem glikol. Pewnie zbyt uboga i twarda woda jej nie służy, ale za to legendarne Acry ruszyły z kopyta.
No coś, kosztem czegoś

Mysle ze będę cos zmieniał ustawienie i chciałbym uzupełnić obsadę o pare LPSow bo są pustki. Xenia fajnie wypełniała puste luki ale tak jak u ciebie jest w odwrocie i ciężko znaleźć przyczyne bo u mnie woda raczej nie jest uboga.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
W dniu 26.09.2022 o 10:41, poczta.jg123 napisał:

Z obserwacji zbiornika zauważyłem Xenia jest w odwrocie, padł mi 1 SPS, oraz kilka zaczyna się bielic.. mysle ze to ostatni moment na działanie.
 
Moje winiki z Tritona:
https://www.triton-lab.de/en/showroom/icp-oes/181065
(Wyglądają ok, tylko Fe brak wiec zwiększę dawkowanie do 12 kropli 3x dziennie)
 
Ogólnie to zastanawiam się na przyczyna różnicy pomiedzy niskim NO3 i wysokim PO4.
Mrożonki myje, i suchy daje tylko pokarm dla SPS, ale mysle ze ograniczymy dawkowanie.

że tak zapytam, zastosowałeś się do rekomendacji Tritona

odnośnie wyników ICP?

https://www.triton-lab.de/en/showroom/icp-oes/181065

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
że tak zapytam, zastosowałeś się do rekomendacji Tritona
odnośnie wyników ICP?
https://www.triton-lab.de/en/showroom/icp-oes/181065

Można powiedzieć ze tak - jedynie od zawsze 5 lat mam problem z Zn (która pompa obiegowa generuje cynk do zbiornika. Ba jest podwyższone (może przez absorber Si) - będę obserwował, ale nie wiem z jakiej przyczyny. Zmniejszyłem dawkowanie I i zobaczymy.

Po dolaniu Żelaza mam wrażenie ze LPSy ładnie zareagowały.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Taka jakby główna wskazówka zawarta przez TRITON Lab.
w tej analizie 🤗

Słowem zakończenia w temacie


To remedy this we recommend carrying out 6 x 15% water changes with Tropic Marin Pro salt or Red Sea Salt (blue bucket), spread over 6 weeks

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×