Skocz do zawartości
Osmodeusz

DIY Target Feeder dla mandarynek (i Pipefish) Paul Baldassano

Rekomendowane odpowiedzi

feeder-featured.jpg
 

Jako akwaryści mamy tendencję do trzymania w naszych zbiornikach wszelkiego rodzaju stworzeń, a niektóre z nich stanowią wyzwanie do wykarmienia. Wiemy, co jedzą ryby i wiemy, jak jedzą ryby, ale czasami harmonogram ryb nie pokrywa się z naszym harmonogramem. Ponadto niektóre ryby, takie jak koniki morskie, iryby i mandarynki, są zbudowane inaczej niż większość ryb, ponieważ nie mają prawdziwego żołądka i muszą jeść niewielkie ilości przez cały dzień. Są też ryby, które wydają się mieć wyższy metabolizm niż inne ryby, takie jak mauretańskie idole, lub po prostu mają mniejszy pysk, więc nie mogą napełnić się za jednym razem, takie jak motylek miedziany .

W tym poście chciałbym podzielić się z Wami moim projektem łatwego do zbudowania docelowego karmnika dla ryb mandarynek (który działa również dla igliczni).

Mandarynka to stworzenie, które zostało zaprojektowane do jedzenia maleńkich bezkręgowców, takich jak obunogi i widłonogi („strąki”). Strąki są dostępne w każdym dobrze ugruntowanym akwarium, ale dorosła mandarynka lub para mandarynek może albo wyczerpać zapas strąków, albo nie uzyskać wystarczającej ilości, aby utrzymać je w najlepszym stanie, co jest stanem hodowlanym.

Wszystkie ryby powinny być zawsze w stanie hodowlanym, ponieważ w takim stanie są zawsze, gdy są w morzu. Z własnego doświadczenia mogę też powiedzieć, że ryby w stanie hodowlanym są bardziej odporne na wiele chorób i pasożytów.

Tak więc, aby utrzymać rybę taką jak mandarynka (lub pipefish) w idealnym stanie, możemy chcieć ją nakarmić. Jednak tak naprawdę nie chcemy stać tam przez cały dzień z pipetą. Tam właśnie wchodzi podajnik.

Budowa podajnika

feeder5.jpg

Podajnik dla mandarynki składa się z płaskiego plastikowego pojemnika, takiego jak od np. taśmy izolacyjnej.

Oto kroki, aby go zbudować:

  1. Wywierć otwór w pokrywie, który jest nieco mniejszy niż średnica pojemnika.
  2. Naciągnij cienką siatkę na otwór pojemnika. Używam starej siatki, ale myślę, że nylony też się sprawdzą. Jeśli wycinasz dziury w rajstopach swojej żony, po prostu zakryj je taśmą klejącą, żeby nie zauważyła.
  3. Załóż pokrowiec, aby zabezpieczyć siatkę i utrzymać ją napiętą.
  4. Weź akrylową tubę (jak ta, którą można kupić w sklepie zoologicznym lub plastikowym) i zegnij ją pod kątem 90 stopni. Aby to osiągnąć, wkładam sprężynę do rurki i podgrzewam ją suszarką do włosów. Alternatywnie możesz po prostu użyć elastycznej rurki.
  5. Włóż koniec rury najbliżej zagięcia 90 stopni przez otwór o tej samej średnicy z boku podajnika. Przecinam rurkę tak, aby drugi koniec wystawał ponad powierzchnię wody.
  6. Włóż lejek do górnego końca tuby. Pojemnik można obciążyć kamieniem lub innym ciężkim przedmiotem.

To wszystko!

Wdrażanie podajnika

Teraz kładę karmnik w moim zbiorniku w pobliżu rogu i wykluwam trochę krewetek solankowych. (Później wyjaśnię, jak zbudować wylęgarnię krewetek solankowych .) Odcedź młode krewetki tak, aby znalazły się w małej ilości wody, około 1/2 uncji, i wlej je do karmnika.

feeder1.jpg

Większość krewetek pozostanie w karmniku, a ponieważ przyciąga je światło, podpłyną do siatki i spróbują się przez nią przedostać – tak jak twoja mandarynka czeka tam, aby im pomóc, aby mógł je zjeść.

Używam karmnika codziennie, a moja para mandarynek tarła się od około dwóch lat. Mój zbiornik jest bardzo stary i nie mam problemu z utrzymaniem mandarynek bez dodatkowego karmienia. To nie tylko pozwala im żyć, ale także odradzać się, a chcę, aby wszystkie moje ryby były w stanie tarła.

I na koniec film przedstawiający podajnik DIY w akcji:

 

Paul Baldassano

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś podobnego miałem.  Tylko kawałek zielonej rurki stopionej pod odpowiednim kontem , podstawka z denka od butelki ze stopionymi cięciami by ryby się nie pocięty.  Przy żywym się sprawdza , ale przy suchym , mrożonym syfi się mocno .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×