Skocz do zawartości
Gość

Interesująca rzecz, której nauczyłem się o węglu

Rekomendowane odpowiedzi

Gość

Wraz z postępem technologii udostępnia się mnóstwo informacji (zarówno dobrych, jak i złych) online za pomocą zaledwie kilku kliknięć naszych palców.

Oto moja historia. 

Nakręciłem ten film o GAC (granulowany węgiel aktywny) jakiś czas temu. Omówiłem w nim fakty i dezinformacje i starałem się wyprostować sprawę. Aby zrobić to właściwie, skontaktowałem się z Seanem Bernerem i Jeffem Turnerem z Boyd Enterprises, którzy wyjaśnili wszystko szczegółowo, ale w bardzo prosty sposób.

 

 

 

Tak, już to widziałeś. Dlaczego znowu o tym wspominam? Cóż, ostatnio ktoś skomentował film:

"NIE UŻYWAJ WĘGLA W OGÓLE ! Węgiel aktywny może również usuwać pierwiastki śladowe i minerały, które są ważne dla ryb, bezkręgowców i koralowców. Niedawne badania wykazały, że intensywne stosowanie węgla aktywnego w akwariach morskich może powodować erozję głowy i linii bocznej (najczęściej obserwowaną u ryb z rodziny Surgeonfish). Można tego uniknąć, stosując w akwarium dodatek pierwiastków śladowych.”

Ostatnie badania? Byłem zaintrygowany. Jestem wielkim nerdem, jeśli chodzi o takie rzeczy, więc wskoczyłem na komputer i zacząłem więcej badać. Nie mogłem znaleźć żadnych ostatnich badań dotyczących GAC.

Po moich wstępnych badaniach odpowiedziałem:

„Czy możesz przesłać mi link do ostatnich badań? Jedyne renomowane badanie, które zostało na ten temat pokazane, pochodziło od Jaya Hemdela (którego bardzo szanuję i to było w 2011 roku, a nawet to miało kilka anegdotycznych punktów)

 

„Naukowiec, który wysłał mu e-mail, powiedział, że spowodowało to (teorię)„…małe ostre cząstki pyłu <węglowego> dostawały się do linii bocznej i odbijały się wokół z powodu komórek rzęsatych powodujących erozję i późniejsze zwłóknienie”. A więc nie minerały czy pierwiastki. Oto oryginalny artykuł Jaya na ten temat, z 2010 roku. https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/08997659.2011.608608 Ani razu nie wspomniano o tym, dlaczego lub wskazać konkretny minerał lub pierwiastek. Więc chciałbym zobaczyć, co masz na myśli. Wiele firm od tego czasu aktywnie myje węgiel, aby zmniejszyć ilość drobnych pyłów (chemiclean nawet jest mokry z puszki) i nakazuje to również użytkownikom końcowym. Jeśli uważasz, że jest tak źle, czy uważasz, że renomowane firmy, takie jak Polyps Labs, Boyd i Two little fishies Juliana Sprunga(żeby wymienić tylko kilka) nadal będzie je sprzedawać? To, co chciałbym wiedzieć poza ostatnimi badaniami, to o jakich pierwiastkach i minerałach mówisz. Naprawdę chciałbym zobaczyć stojącą za tym naukę (nie powiedział, że powiedział, ani twoje osobiste doświadczenia), ponieważ poprzednie niezależne badania, które mi pokazano (poprzez ICP) nie wykazały żadnych oznak i zauważalnych zmian w minerałach, pierwiastkach i jonach. Kolejna sprawa to dodanie jakiego elementu omija HLLE? Anegdotyczne odkrycia na całym świecie pokazują, że dobra woda i dobre odżywianie są równie złym winowajcą, jeśli chodzi o HLLE. Osobiście prowadzę carbon 24/7 przez cały dzień bez żadnych problemów. Obecnie w moim akwarium mam 4 tangi bez żadnych skutków ubocznych i często odwiedzam obiekty warte miliony dolarów i akwaria publiczne, które wykorzystują węgiel 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu bez żadnych negatywnych skutków w swoich systemach.

Ale to wciąż mnie skłaniało do myślenia.

A jeśli się mylę? Czy nie mam o tym otwartego umysłu?

Więc napisałem na ten temat na Afishionado Page  , prosząc o opinie ludzi i mając nadzieję na wysłuchanie opinii i doświadczeń profesjonalistów z branży, a nawet wysłuchanie jakiejś nauki, a nie tylko anegdoty „on powiedział i ona powiedziała”.

Oto kilka odpowiedzi, którymi chciałem się z wami podzielić na wypadek, gdybyście nie śledzili i przegapili to.

Matt Wandell (biolog w Monterey Bay Aquarium): Kiedy pracowałem z systemami zamkniętymi w CAS (California Academy of Science), przez wiele lat wykonaliśmy wiele testów ICP-MS i DOC UV254 na różnych systemach z węglem aktywnym i bez. Doszedłem do wniosku, że w ogóle nie wpływa na pierwiastki śladowe. Gatunki jodu mają tendencję do znikania w zbiornikach rafowych, niezależnie od tego, czy używasz GAC, czy skierujesz, czy nie. To samo z krzemionką. Itd., itd. Najbardziej oczywistą rzeczą, jaką osiągnął GAC, było usunięcie znacznej części wykrywalnego DOC z wody.

Badanie Jaya było świetne, ale dla mnie zawsze wykazywało, że *kurz* GAC jest jedną z przyczyn HLLE, a nie GAC per se iz pewnością nie jest jedynym czynnikiem sprawczym.

Dr Charlie Gregory (weterynarz specjalizujący się w rybach i koralowcach oraz założyciel Healthy Aquatics Marine Institute, organizacji non-profit zajmującej się edukacją i ochroną koralowców):

Z tego, co rozumiem, węgiel aktywny (cząsteczki węgla spalone i chemicznie otwarte, aby mieć reaktywne „lepkie” końce) wiąże inne cząsteczki organiczne… to znaczy inne łańcuchy węglowe. Te cząsteczki mogą być białkami, cukrami lub tłuszczami i mogą być ich grupami złożonymi. Większość cząsteczek, takich jak balsamy do rąk, spraye na owady i antybiotyki, składa się ze struktur ze szkieletem węglowym. Niektóre cząsteczki, takie jak hemoglobina, zawierają minerały, które jako jednostka mogą być wiązane i eksportowane przez węgiel aktywny. Kiedy dozujemy suplement z minerałami śladowymi, bardzo niewiele z tego powinno zostać usunięte przez węgiel drzewny (lub podobnie przez żywice naładowane jonami, takie jak chemipure), ponieważ nie tworzy się reaktywne wiązanie z zmiatającymi końcami węgla. To samo dotyczy odpieniaczy, które wyciągają niepolarne cząsteczki, takie jak tłuszcze/oleje, które są chemicznie różnymi minerałami śladowymi. Minerały śladowe są na ogół jonowe i polarne i oddzielają się od wody. To tak, jakby powiedzieć, że skimmer wyciągnie sól ze słonej wody… Co do linii bocznej, dlaczego wyciąganie śladowych minerałów powoduje linię boczną? Jest to choroba kanałów czuciowych/dołków utrwalanych przez bakterie, ale wykazywana przez akwarystów i weterynarzy z podwodnego świata, że postępują zgodnie z postulatem Kocha w odniesieniu do pyłu węglowego jako początkowej zniewagi; usunęli węgiel, linie boczne poprawiły się, włożyli z powrotem, linie boczne ponownie się pogorszyły. Oprócz podrażnienia pyłem węglowym, choroba linii bocznych wydaje się być inicjowana przez słabą chemię wody, złe odżywianie i takie rzeczy, jak stres związany z walką i ciągłym światłem. Można to odwrócić w większości przypadków antybiotykami (erytromycyna była dla mnie 100%), ale dopiero po zatrzymaniu czynnika sprawczego. Jeśli choroba linii bocznej postępuje do pewnego punktu, tj. hippo tang w okropnej wodzie przez 2 lata, blizna linii bocznej nie zagoi się kosmetycznie z tego, co widziałem. Pracowałem z lekarzami weterynarii, którzy próbowali oczyścić tkankę bliznowatą, a następnie zastosować drogie terapie regeneracyjne, takie jak neupogen, lek stosowany do regeneracji komórek po leczeniu raka. Nadal nie działa…

WOW! 

Wielu szanowanych właścicieli sklepów w całym kraju również podzieliło się swoimi doświadczeniami i wydaje się, że wszyscy zgadzają się, że prawdziwy tani węgiel kokosowy, który wytwarza tony kurzu, jest rzeczywiście jedną z przyczyn HLLE. Obecnie nie są one często spotykane, ale dzięki użyciu wysokiej jakości węgla, a także zdrowemu rozsądkowi do wstępnego płukania węgla wyeliminowano zagrożenie HLLE spowodowane przez pył węglowy, jak donosi raport Jaya Hemdela.

7dcfpacific-blue-tang-HLLE-300x206-150x1

Z pewnością nie ma cudownego lekarstwa na HLLE. Żadnego śladu ani minerału, jak zauważył ten internetowy guru. Jednak powszechnie mówi się, że dobra hodowla z dobrą jakością wody i dobrą pożywną dietą jest kluczem do skutecznego odwrócenia skutków HLLE dla wielu hobbystów i profesjonalistów z branży.

To było dla mnie niezwykle zabawne, pouczające doświadczenie i mam nadzieję, że również dla Ciebie.
Zadawaj pytania, miej otwarty umysł i nigdy nie przestawaj się uczyć.

 

przez Afishionado 

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×