Skocz do zawartości
Boos82

Początek- zakupy

Rekomendowane odpowiedzi

Gość
5 godzin temu, Boos82 napisał:

Prefiltry i żywica wymieniałem niecałe 2 miesiące temu i po tej wymianie miałem 0,00 na TDS . Albo membrana się kończy ( ma dopiero 9 miesięcy) lub do wodociągów coś dolewają że filter tego nie ogarnia 🤔

 

Za 50zł kupiłem 7szt😁 

Zależy ile wody z używasz , ale krótko tobie wytrzymuje . Mi przez pierwsze kilka miesięcy 2-3 bez żywicy tds pokazuje po przepłukaniu membrany 1 . Potem rośnie,  ale po to mam żywicę , prefiltr i węgiel wymieniam co 6 miesięcy , czasami zapomnę i nawet 8 miesięcy siedzą . Tylko żadko podmiany robię.  Teraz przy większym baniaku trochę się to zmieni , bo będę robił częściej podmiany ze względu na większą ilość ryb i koralowców. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jaką pompę dozującą polecacie ? Myślałem że na samych podmianach wody co tydzień się obejdzie a tu np. KH strasznie spada 😕 i wolę by z automatu to szło .

 

Edytowane przez Boos82

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Boos82 napisał:

A jaką pompę dozującą polecacie ? Myślałem że na samych podmianach wody co tydzień się obejdzie a tu np. KH strasznie spada 😕 i wolę by z automatu to szło .

 

🤔

Pokaz foto akwa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualne zdjęcie. Korali prawie nic nie mam . Myślę że powodem szybkiego spadku KH może być uboga sól którą stosowałem do zeszłego miesiąca ( Aquaforest sea Salt) i wstawienie korali LPS . Do tego mam sporo ślimaków ale nie wiem czy one też jakoś pobierają KH z wody. 

IMG_20220825_174034.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tym tygodniu zrobię pomiary wszystkiego przed podmianą wody w sobotę. Kupiłem nową sól.  Mają wszystkie akwaria w sklepie prowadzone na tej soli i wyglądały ok. Na opakowaniu nie ma wyszczególnione co i ile tam jest. 

16614542815841411312290298088243.jpg

37 minut temu, Bart1996 napisał:

No i co tutaj z automatu ma isc? 

No właśnie. 🤔 Jak na razie z automatów idzie dolewka wody. Ps. dzięki wszystkim za doradzenie " dolewki" jak na razie działa super - Tunze 5017. 

Chciałem te akwarium prowadzić tylko na podmianach wody z koralami miękkimi i kilka prostych LPS. Jak na razie dwie podmiany na nowej soli więc jeszcze poczekam 2-3 podmiany i zobaczę czy parametry się będą utrzymywać. 

Ps. Czy ślimaki też pobierają KH z wody? Bo coraz więcej tego mam . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
1 godzinę temu, Boos82 napisał:

Chciałem te akwarium prowadzić tylko na podmianach wody z koralami miękkimi i kilka prostych LPS. Jak na razie dwie podmiany na nowej soli więc jeszcze poczekam 2-3 podmiany i zobaczę czy parametry się będą utrzymywać. 

Nie odpowie Ci nikt logicznie, na Twoje pytanie, nie wiedząc jakie są podstawowe parametry.

Jak duże podmiany robisz, w jakim odstępie czasu?

Akwarium masz puste więc…

PH, KH… itd

Jeśli spada twardość weglanowa, wraz z nią zmienia się również zasadowość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, Osmodeusz napisał:

Jeśli spada twardość weglanowa, wraz z nią zmienia się również zasadowość

To wiem. Miałem wcześniej Malawi i tam specjalnie trzymałem większe KH bo było jako bufor do podtrzymania większego PH które w Malawi też jest istotne.

6 godzin temu, Osmodeusz napisał:

Jak duże podmiany robisz, w jakim odstępie czasu?

Podmiana raz w tygodniu 10%

Czy oprócz podmiany warto dodawać do wody jod i stront?

Edytowane przez Boos82

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od tygodnia parametry bez zmian więc to chyba był problem ubogiej soli. Na dzień dzisiejszy:

Temperatura 25 stopni

Zasolenie 1,025

KH 9

PH 8,3

NO3  0,5

PO4 - niewykrywalne

Dodatkowo dorobiłem sobie 2 pokrywy. Jedna na sezon zimowy i jedna na sezon letni 😁 ( w miejscu wycięcia wchodzi lampa)

 

 

 

 

IMG_20220827_092255.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
31 minut temu, Boos82 napisał:

Doradzicie może jakie światło najlepiej do produkcji fitoplanktonu? ( Moc i barwa)

 

Mi dobrze rosło fito pod tetra tube led 7,5 W , na jednej lampie ciągłem 3 sloiki po 5l.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za doradzenie oświetlenia do fito. Już w jeden dzień zazieleniło się chyba podwójnie . Ostatnie próby jakie robiłem przy produkcji fito były niepowodzeniem .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj 

Przeczytałam cały Twój wątek. Bardzo ładnie zastartowałeś i ciągle przybywa Ci wiedzy o morskim. Kiedy ja zaczynałam pisać na forum to w swym pierwszym poście chciałam akwarium ok.50 l , a zmieniłam opcję na 100 l. Ty zaś chciałeś 100l , a masz 200 l, nawet lekko ponad... hehe fajna zmiana priorytetów 😁 Bardzo fajne masz też te pokrywy do akwarium. U mnie jest zwykła siatka, którą przypinam plastikowymi zaciskami. Nie dorobiłam się jeszcze niczego lepszego. Ponoć tam gdzie robią moskitiery na wymiar mogą zrobić ramkę do siatki. A Ty sam zrobiłeś czy zleciłeś komuś?

Tak patrzę, że masz w akwarium 2 błazenki i 2 garbiki. Ja mam 2 błazenki i 1 garbika, który trochę je goni. Zauważyłam, że od 3 tygodni przed karmieniem zagania je do xeni, żeby tam siedziały i nie wychodziły. Tak też czynią, to rzucam jedzenie nad nimi. Niedobrze to wróży i zastanawiam się nad oddaniem garbika koledze. Czytałam o przypadkach, gdzie kilka miesięcy, a nawet lat wszystko było dobrze, aż tu nagle jednej nocy jeden drugiego pogonił i było po rybce. Także też uważaj na swoje garbiki.

Masz duży zbiornik, ładnie ułożoną skałę i jak zapełnisz go koralami to będzie piękne akwarium. Na razie powiem Ci to co mnie mówili.. "brak Ci konsumentów" więc kupuj, kupuj 😄

Powodzenia :thumbsup:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Bea_01 napisał:

Tak patrzę, że masz w akwarium 2 błazenki i 2 garbiki. Ja mam 2 błazenki i 1 garbika, który trochę je goni. Zauważyłam, że od 3 tygodni przed karmieniem zagania je do xeni, żeby tam siedziały i nie wychodziły. Tak też czynią, to rzucam jedzenie nad nimi. Niedobrze to wróży i zastanawiam się nad oddaniem garbika koledze. Czytałam o przypadkach, gdzie kilka miesięcy, a nawet lat wszystko było dobrze, aż tu nagle jednej nocy jeden drugiego pogonił i było po rybce. Także też uważaj na swoje garbiki.

Miałem 3 sztuki ale trafiły mi się 2 samce i jeden ganiał wszystkie ryby w akwarium. Jakiegoś dnia wykończył jednego i został sam . Dobrała się parka 😁. Teraz są spokojne w miarę . Czasami jak pilnuje ikry to jest agresywniejszy - ale nie tak jak na początku . 

2 godziny temu, Bea_01 napisał:

Masz duży zbiornik, ładnie ułożoną skałę i jak zapełnisz go koralami to będzie piękne akwarium. Na razie powiem Ci to co mnie mówili.. "brak Ci konsumentów" więc kupuj, kupuj 😄

Doszły jeszcze od przodu dwa kamienie które mają na środku fajne wgłębienia bo dokupiłem ukwiały zielony i czerwony i je tam ulokuje ( wiem pisałem że ich nie chce w akwarium ale są zbyt ładne i była okazja - za 55€ kupiłem dwa ukwiały entacmaea quadricolor , Dunka 6 główek i podstawka z zoa fluo)  Po wstawieniu nowych skałek zaś lekko Dino mi wywaliło i jak zejdzie wstawię aktualne zdjęcia.

3 godziny temu, Bea_01 napisał:

A Ty sam zrobiłeś czy zleciłeś komuś?

Sam zrobiłem z tego co w pracy znalazłem 😉

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej 👋 Jednak wybrałeś ukwiały 😁 i to dwa 🤭 oby siedziały na miejscu, a nie tańczyły po akwarium :dance4: Miałam też swoje chwile słabości na taki czerwony quadri, ale jak pomyślałam, że będę musiała jakoś zabezpieczyć te cyrkulatory, a przez to może zmniejszy się cyrkulacja to odpuściłam. Wiesz co, jak Tobie się utrzymają to ja się też skuszę, trzymam kciuki :thumbsup: 

Co do garbików to pięknie, że składają ikrę, przynajmniej zajmują się sobą, no ale rybki żywotne jak się tak ganiały :biggrin: Czekam na fotki :good2:

Pozdrawiam :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy tak zabezpieczone cyrkulatory wystarczą by nie wciągło ukwiała ? Czy wylot też musi być zabezpieczony ? 

16632524405077184090277746409675.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
3 godziny temu, Boos82 napisał:

Czy tak zabezpieczone cyrkulatory wystarczą by nie wciągło ukwiała ? Czy wylot też musi być zabezpieczony ? 

16632524405077184090277746409675.jpg

I tak może go poszarpać.  Ja miałem to  

https://www.shop-meeresaquaristik.de/Pumpen-und-Pumpenzubehoer/Sonstige/Deltec-Ansaugschutzgitter-fuer-Pumpen-und-Saugleitungen-Gewebe::14139.html

Tylko miałem dużo ukwiałów , przy jednym zostawił bym tak jak masz .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×