Skocz do zawartości
Osmodeusz

A czy koralowce gromadzą zapasy energii do wykorzystania w trudnych czasach?

Rekomendowane odpowiedzi

Choć może się to wydawać absurdalne, to się zdarza. 

Koralowce zmuszają symbiotyczne algi, w rzeczywistości zooxantelle , do przechowywania kryształów kwasu moczowego, które będą wykorzystywane w czasach, gdy zmniejszają się dostępne zasoby.

Zooxantelle-Euphyllia-paradivisa.jpg

Zooxantelle Euphyllia paradivisa

 

 

Badania są dość stare, z 2013 roku, ale niezwykle interesujące również dlatego, że naukowo wyjaśniają kilka faktów, które znaleźliśmy w przyrodzie i w akwarium, które wcześniej mogliśmy tylko postawić hipotezę .

W naturze, ale bardzo często także w akwarium, zasoby mogą stać się bardzo ograniczone . 

Przede wszystkim azot, którego potrzebuje koralowiec, ale któremu może zaradzić tylko poprzez swoje zooxantelle . Zooxanthellae dla niewtajemniczonych to symbiotyczne glony, które żyją na powierzchni koralowca i przyczyniają się do jego koloru. Pochłaniają światło i przekazują energię koralowi, a także składniki odżywcze, które są w stanie wychwycić, w tym azot, który bardzo łatwo pozyskują z amoniaku lub trudniej z azotanów.

Normalnie cykl kończy się w ten prosty sposób, zooxantella wytwarza energię, która przechodzi do koralowca. Ale w Ecole Polytechnique Fédérale w Lozannie przeprowadzili badania opublikowane w 2013 roku na mBio zatytułowane „ Korale zamieniają się w algi do przechowywania żywności, gdy nadejdą trudne czasy ”. W praktyce stwierdzili, że glony magazynują kryształy kwasu moczowego bez ich przetwarzania, a więc bez przekazywania energii koralowi, w momentach, gdy w wodzie występuje nadmiar tych pierwiastków. Mówimy o małych ilościach dla każdej pojedynczej alg, ale ta „ rezerwa ” może zostać aktywowana, gdy niedobór zasobów zagraża przetrwaniu samego koralowca.

polyp_with_zooxanthellae.jpg

Aby zrozumieć tę interakcję, naukowcy zbombardowali koralowce ciężkim izotopem azotu , a następnie wyekstrahowali koralowce, aby sprawdzić, czy ten izotop, łatwo rozpoznawalny za pomocą odpowiedniego oprzyrządowania, utrwalił się na algach lub został przetworzony. Połączone wykorzystanie mikroskopów elektronowych i spektrometrów mas umożliwiło im badanie z niespotykaną dotąd precyzją, w które przedziały komórkowe zostały włączone najcięższe izotopy azotu.

To wyjaśnia, dlaczego w zdarzeniach takich jak np. wyłączanie światła nawet na kilka dni, nie uszkadza się koralowców, które są w stanie czerpać z tych niewielkich rezerw. 

Te rezerwy nie są jednak wystarczające, jeśli problem utrzymuje się przez długi czas lub jeśli światło jest zbyt często przerywane, nie pozwalając algom na wchłonięcie innych kryształów kwasu moczowego.

Natura jest zawsze fantastyczna i o krok przed nami

 

Źródło

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×