Skocz do zawartości
siasty3

112l Aquael Opti Set 125

Rekomendowane odpowiedzi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium możesz wykorzystać, ale oświetlenie będziesz musiał zmienić.

Propozycja lampy np Razor 420R 130W 16K - czy jedyna słuszna nie ta wpada w oko, fajnie świeci, korale miękkie, LPS i podstawa SPS powinna pod nią dawać sobie radę, acropory podstawowe jak valida, formosa, tumida również... , "chinka 165W" w wersji budżetowej też się sprawdzi, Lampa 4x24W w T5 lub 6x24W w T5.

Kubełek ... jedni używają inni odradzają. Da się używać, ale może okazać się to dość upierdliwe. Ja odradzam ze względu na wygodę obsługi... Tu masz to dość fajnie opisane...



Sprzęt... a konkretnie to o co pytasz... ?

Cyrkulatory Tunze6040 lub 6055, Jebao RW-8 SOW-8 ,Hydor Zestaw Smartwave + Koralia 4000 Eu 2 Szt. Ogólnie to 2-3 sterowalnych pomp cyrkulacyjnych. Lub Gyre-jump / Jebao. Czyli pompy cyrkulacyjne potocznie zwane jako lokówki również 2szt.  Lub budżetowo JVP , Sun-sun itd 3szt - choć tego rozwiązania nie polecam 230V i słona woda to średnie połączenie, a dodatkowo stały przepływ wody nie falujący...

Z racji że pewnie nie masz opcji wywiercenia otworów w szkle i wklejenia komina. A co za tym idzie postawienia sumpa. Pozostaje ci używanie posiadanego kubełka lub zakup kaskady (1-2szt)  - która okaże się wygodniejsza i mniej upierdliwa w obsłudze niż kubełek. Tidal 110 - ta kaskada zapewni ci wygodę obsługi, posiada koszyk na media filtracyjne. Lecz sumpa to nie zastąpi...

Odpieniacza białek przy tym litrażu może okazać się zbędny.

Filtr RODI a w nim 3 korpusy 10cali membrana 75GPD 2 korpusy na żywicę jonowymienną.

Grzałka 100W z termostatem

Automatyczna dolewka wody odparowanej... Z racji że nie ma sumpa - eye, sam używam milestone.

Media filtracyjne ... gres koralowy, pumix, siporax, BioSphere maxspect, lub ceramika bo i tak się da ilość - zasypanie kaskady lub filtra kubełkowego.

Sól - do wyboru do koloru morska nie ze spożywczego. Jedne z najtańszych są solami Aquaforestu- prywatnie nie używałem, nie mam zdania, nie znam się, ale są i tacy co chwalą..., osobiście polecał bym Instant Ocean z późniejszym przejściem na Reef Crystal lub tak jak to obecnie stosuję Red Sea Pro choć sporo osób ją odradza z racji wysokiego Kh. Ale możesz wybrać ATI Absolute, Probidio, Tropical, Tropic Marine i wiele innych.

Skała... czasy żywej frachtowej były minęły. Ożywianej trwają, zależy co trafisz... Sucha - mam wrażenie że często trafiamy na beton do ożywienia... konstrukcje klejone pod zamówienie - ma się tobie podobać im więcej płaskich powierzchnii tym łatwiej zasiedlić koralami. Im mniej na dole podbudowy tym mniej miejsc - zastoisk cyrkulacyjnych. Ilość skały organoleptycznie wybierzesz na miejscu w sklepie... najlepiej jedź z własnym kartonem na wymiar dna. Podpytaj czy pozwolą ci z takiej opcji pomocy skorzystać, powinni się zgodzić - a ty ułożysz co będziesz chciał. Skały nie pchaj na maksa pamiętaj że musi być miejsce na korale które rosną - więc wolna przestrzeń wskazana. Konstrukcje nieporowate...żywiczne. Są, wyglądają fajnie, zwiewnie i mają niebywałą zaletę są lekkie. Ale czy bym je polecił na 1 zbiornik - sam nie wiem.

Bakterie podobnie jak w przypadku soli do wyboru do koloru, jedne które śmierdzą to Specjal Blend, te wybitnie się wyróżniają z tłumu. Co do reszty działają , choć ich nie widać to wpływają na baniak.

Obsada - koralowce miękkie, LPS i montipory, seriatopory, stylophory.
Ryby - te wprowadzaj w ostatniej kolejności. Salarias lub Escenius, Amphirion Ocellaris, "Doris" sobie podaruj to nie jest ryba na ten litraż. Przy takim litrażu nie poszalejesz, zwłaszcza bez odpieniacza...

... referat -  choć nie ma jedynej słusznej drogi...
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
6 godzin temu, chwialek napisał:

... referat -  choć nie ma jedynej słusznej drogi...

Ale za to jak ładnie wszystko opisane 👍 

6 godzin temu, chwialek napisał:

Tu masz to dość fajnie opisane...

A mogło by być lepiej , jak coś byś tam dopisał 😉 . O zanikach prądu tam nie pisałem , bo to zależy też gdzie kto mieszka . Przez 7 lat raz miałem spaloną masę na instalacji i raz 2 godziny nie było prądu . 

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki, za dobrą dawkę informacji :) tego potrzebowałem.
Trochę mnie pocieszyliście z tym kubełkiem mimo ze może być upierdliwy ale chce użyć jak najwięcej sprzętu który posiadam.

co do oświetlenia posiadam 2 x Aquael Leddy Tube Sunny Day & Night czy jak dołożę jeszcze świetlówki Aquael Leddy Tube Retrofit 18 W Marine oraz Actinic
wystarczy mi aby osiągnąć jakiś w miarę efekt ?

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
41 minut temu, siasty3 napisał:

2 x Aquael Leddy Tube Sunny Day & Night czy jak dołożę jeszcze świetlówki Aquael Leddy Tube Retrofit 18 W Marine oraz Actinic

Będzie biało... wg mnie zły pomysł...

Lecz znajdź zdjęcie lub filmik zbiornika morskiego który Ci się podoba, do jakiego efektu chcesz dążyć, co chcesz osiągnąć...  i nam pokaż.

Baniaki są różne a i prezentowane w nich życie morskie może sprowadzać się do korali NP, Traw morskich, ukwiałów, korali LPS, SPS, Miękkich lub zbiornika Fish Only, można też hodować aiptasia i cyjanobakterie bo kto akwaryście zabroni...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zły pomysł bo będzie za dużo ? czy te marin i actinic są tak kiepskie? z obecnych świetlówek jestem zadowolony
czy może zastosować zamiast tego co mam zastosować tylko Aquael Leddy Tube Retrofit 18 W Marine i Actinic

na rozbudowę oświetlenia chciałbym przeznaczyć max 350 zl wiem ze to niewiele ale zanim sie nauczę chce podejść do tego z rozwagą.


co do tego co mi się podoba dołączam zdjęcie
image.png.8703fbe53fa677a52a9c099903b52221.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
10 godzin temu, siasty3 napisał:

zły pomysł bo będzie za dużo ? 

To może tak :

Masz akwarium 80cm długości a Led który jest w linku ma 18W i 102cm bez adapterów , czyli model mniejszy ma 10W i 42cm 🙁 . Jedne za długie drugie za krótkie .

Powiedzmy że kupisz te krótsze , do wydania max 350zl , czyli starczy na dwie i będziesz miał całe 20W na 110l . To o jakieś pare ładnych wat za mało . 

Te 350zl starczy na jakąś chińską lampe , lub t5 i to raczej używane . Ale to jedyna alternatywa w podobnej kwocie jaką chcesz przeznaczyć . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, siasty3 napisał:

wiem ze to niewiele ale zanim sie nauczę chce podejść do tego z rozwagą.

Tu nie chodzi o pieniądze... lecz podejść z rozwagą do akwarium morskiego to nie iść od d... strony tylko na wprost.

W akwarium morskim potrzebujesz przepływu przez filtr, lub wygodnego odmulania tego filtra. W przeciwieństwie do akwarium słodkowodnego filtr nie ma robić za mechaniczne oczyszczenie wody a miejsce do namnożenia się bakterii, za miejsce w którym bakterie te zaopiekują się wodą - nie brudem, detrytusem. Detrytus musisz ręcznie lub mechanicznie usuwać. Do mechanicznego usunięcia osadów służą skarpety, włókniny, rollermaty bądź wężyk i odsysanie. Aby spłynęły do tych mediów potrzebny jest ciągły i dość intensywny ruch wody wewnątrz zbiornika - za to odpowiadają cyrkulatory. Kubełek będzie upierdliwy bo czyścić go co 3 dni nie każdy się zdecyduje - pozostawić samopas źle skończy się dla zbiornika. Braki prądu to jedno ale powolny przepływ - a z takim bardzo często spotkasz się przy kubełkach to drugie...

Drugą - lub właściwie pierwszą najważniejszą rzeczą jest oświetlenie dostosowane do obsady. I tu z zasadą im więcej tym lepiej bym uważał, bo nie zawsze to idzie w parze. To co zaprezentowałeś na zdjęciu będzie potrzebowało około 1+ W/litr czy będą to Ledy czy T5 :) mityczne oznaczenia na żarówkach domowych gdzie 18W led = 120W tradycyjnego źródła światła wsadź między bajki. Drugą kwestią w oświetleniu morskim jest widmo światła... Wg mnie "za biało" będzie oznaczało dobre światło dla glonów a glony z kolei konkurują z koralowcami. To nie jest ocean i symbioza, część związków pobieranych przez glony jest niezbędna koralowcom i odwrotnie. Kto wygrywa w wyścigu - ten komu stworzymy lepsze warunki.

Trzecią rzeczą są parametry wody - stabilność zasolenia, temperatury, Kh, Ca, Mg oraz właściwe Ph wody...

To co ukazałeś to akwarium "marketingowe" około 300+ litrów a już upchnięto na potrzeby zdjęcia ryby które nie powinny się tam znaleźć. Wiem bo sam też takie kiedyś upchnąłem u siebie. Tylko u mnie one rosły, dorosły i straciłem sporą część obsady bo częściowo ją zeżarły, częściowo podrażniły a do tego wszystkiego część ryb potrafi skutecznie za***ć nasz zbiornik. To tak po krótce o tym co ukazuje zdjęcie. Obsada koralowa jaką tam widzisz to mieszanina LPS, Miękkich i część "najprostszych" SPS. Jest to do ogarnięcia. Wracając jednak do Twojego zbiornika.

125L aquael 81 x 46 x 51 cm zbiornik bardzo ładny, ale niestety nie praktyczny wyższy niż głębszy... ok. Da się wykorzystać i zrobić w tym fajną aranżację, pobawić się na początku nie inwestując milionów. Filtr - dobrze doradzam odpuść go sobie - sprzedaj a w zamian zakup kaskadę Tidal 110 - będzie wygodniej i mniej irytująco niż 2-3 razy w tygodniu doglądać kubełka jaki posiadasz. Dlaczego ta kaskada - wygodny koszyk na media, wygodne położenie wkłókniny i duża pojemność. Czy jest to ideał - nie :) ideałem są sumpy.
Oświetlenie 10 000K
jest dostosowane do wzrostu roślin ? Koralowce to zwierzęta, co prawda zawierają glony symbiotyczne, lecz doskonale dadzą sobie radę w świetle 12000-14000K niewielka różnica? A jednak dla glonów rosnących na skale znaczna. Jak poszukasz opinii na temat tych belek na forach morskich natrafisz na życiowe opinie iż są za słabe. Co bym proponował - podobnie jak przy filtrze - sprzedać dotychczasowe lampy + dołożyć owe 350zł i zakupić "chinka 165W lampa Led" Dawniej się sprawdzały obecnie też się sprawdzą niestety to wydatek rzędu 450-650zł. Zależy Ci aby miała przewagę diod niebieskich a drugi kanał może być biały nie musi to być full spectrum. Szału nie zrobi ale na początek wystarcza. zerknij np na lampy  MarsAqua 165W. Wada budżetowego rozwiązania - nie posiada sterowania.

Ale to Twoje pieniadze i Twoje akwarium... pewne pieniądze - niestety będą potrzebne czy to na starcie czy też zasiedlaniu zbiornika.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Albo zrób sam lampę . Może wyjść przyzwoicie i w dobrych pieniądzach i nie mówię już o Led , bo to trzeba trochę poczytać , ale t5 . Tak teraz jeszcze patrzyłem na ebay i można jeszcze coś takiego zrobić jak ja mam . Tylko nie wiem jak by to wyszło w pl . Belka fluval Led moja ma 75cm długości 42W i takiej nie kupisz , ale są słabsze 32W sterowana przez Bluetooth używana od 60-80 € ( za 80 można kupić taką co ma 2-3 miesiące ) , do tego na boki 2 x t5 24W i tu bez świetlówek są często gotowe komplety za 8-10€ . 80W może szału nie zrobi w twoim baniaku , ale miękkie i lps będą rosły . 
 

Lub tak jak chwialek też doradza zwykła Chinka , koszt przyzwoity i około 110W i tam też można w prosty sposób dodać t5 jak będziesz chciał . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Jadę teraz na urlop więc nie odpisze zaraz , ale daj znać co wymyśliłeś . Postaram się odpisać ja najszybciej . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×