Skocz do zawartości
Gość

Możesz nie zdawać sobie z tego sprawy, ale większość rzeczy pod wodą jest trochę brązowa

Rekomendowane odpowiedzi

Gość

RCA_2316-Edit.jpg

Najbardziej podziwiane i bogate w koralowce akwaria są zwykle chwalone za kolor koralowców, starannie karmionych i pielęgnowanych przez oddanych właścicieli. 

Rzadkie i specjalne modyfikacje są sprzedawane online, za "znaczne" kwoty za "frag". 

Rafy koralowe można teraz tworzyć w niewoli przy użyciu całkowicie wyhodowanych w niewoli okazów w niemal każdym możliwym kolorze, ale na większości raf, w większości regionów świata, te niesamowite kolory są rzadkie. Ogólnie rzecz biorąc, brązowe z zasady.

DSC0511.jpg

Okay, nie jest całkowicie brązowy, są ślady pastelowych kolorów, ale wariacje na temat brązowej reguły.

Uwielbiam fotografować błazenki, i patrzeć na ich stadko skulone na przykład w czerwonych lub fioletowych ukwiałach, ale przeważający kolor, który spotykam w ukwiałach, jest...

tak, zgadłeś trochę brązowy.

RCA_7905.jpg

Więc o co mi chodzi? Tak naprawdę o nic, poza tym że wskazuję, że rafy które ludzie cenią, niekoniecznie reprezentują „prawdziwe” rafy, więc jeśli wybierasz się na snorkeling lub nurkowanie, nie rozczaruj się.

Oto jeden obrazek z Karaibów, który ilustruje mój punkt widzenia. Oczywiście jest bardzo ładny, ale to są dość stonowane kolory.

RCA_7745-Edit.jpg

..i kolejny z Malediwów. To w naturalnym świetle i to, co zobaczysz podczas nurkowania.

RCA_7894.jpg

... a może ten na bogatej w koralowce thili.

RCA_9319-Edit.jpg

Kolor na rafie jest stosunkowo rzadki, dominują brązy i szarości. Pastelowe odcienie różu, i fioletu są dość powszechne, ale rzucające się w oczy kolory wielu raf żyjących w niewoli są co najmniej rzadkie. Czy to ma znaczenie? Może, może nie, to tylko obserwacja.

 

Jedno, co wiem, to to, że kiedy fotografuję, nigdy nie zawracam sobie tym głowy 

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie dał mi do myślenia filmik, który mi kiedyś wysłałeś. 

Pokazywał nurkowanie wsród koralowców i fakt, kolorowo nie było. 

Ciekawe spostrzeżenie, ogólnodostępne, jednakowoż pasjonaci pielęgnują kolory, stąd i kontrast z tym co w szkle, a z tym  co w naturze.

Czyli daltoniści nurkując widzą wszystko ,, szaro"?

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Copy of DSC05679-cor.jpg
Copy of DSC05687-cor.jpg
DSC05933-cor.jpg
Copy of DSC05674-cor - Kopia.jpg
 

Morze Karaibskie

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

image.thumb.png.c12f99705b10f40d39e1be27019ae758.pngTo właśnie daje niesamowitą przewagę koralom niefotosyntezującym. Rafy pełne np  dendronephtya potrafią mieć niesamowitą "tęczową" paletę  barw :D 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
7 godzin temu, Noform napisał:

Rafy pełne np  dendronephtya potrafią mieć niesamowitą "tęczową" paletę  barw :D 

No nie jest to prawdą. Ale filmy o rafach jak najbardziej zjawiskowe są, i mogą działać na wyobraźnie.

Niestety realia są już inne 🥴

Bez oświetlenia i filtrów na obiektywie kamery bądź aparatu, przy tej głębokości, te koralowce jak każde inne będą w odcieniach błękitu czy też zieleni.

Pochłanianie światła zachodzi nierównomiernie dla różnych długości (barw) fali światła. Najintensywniej tłumione jest promieniowanie ultrafioletowe, później czerwone, fioletowe i żółte. Straty światła dla części niebieskiej i zielonej są najmniejsze.

widmo.jpg

a0187.gif

 

Wystarczy spojrzeć na zdjęcia powyżej, gdzie pierwszy plan jest doświetlony jedynie lampą błyskową, na głębokości ok. 20m.

Na drugim planie…

jakoś szaro?

 

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie tu zgoda, zwłaszcza że pod nawisami może ich w ogóle nie widać z powodu praktycznie ciemności. Ale nawet przy odpowiednim oświetleniu wiele rafowych korali jest brunatna 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Rejon Raja Ampat 🤗

01570183.jpg800wm

1.jpg

pixel.gifnie trzeba głęboko szukać, ale to już jakby - nie rafa 😁


Dendronephthya to ponad 200 opisanych gatunków, i siedlisk

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Są filmy, w których pokazane są prawdziwe kolory rafy koralowej. Na pewno widzieliście film "Ścigając koralowce" (na cda lub netflix), który traktuje o umieraniu koralowców z powodu wysokich temperatur wody.

Oto fragment filmu " Fluorescencja korali.  Koralowce zaczęły fluoryzować.  W obronie przed ciepłem zaczęły wytwarzać chemiczny filtr przeciwsłoneczny. Niewiarygodnie widowiskowa faza umierania. Jakby korale chciały powiedzieć  "Patrzcie na nas, zauważcie nas". Naszą bazą była pływająca restauracja.  Pierwszego dnia nas to bawiło, ale szybko dopadło nas przygnębienie. Jestem w szoku. Nieopodal ma miejsce jedno z najrzadszych zjawisk w naturze, a nikt nie jest tego świadomy. Nie można ich za to winić. Ludzie tak mają.  Coś się dzieje i nikt tego nie widzi".

 

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×