Skocz do zawartości
lukas79

Kostka nano duo, czy kanciak 60x30x30 ?

Rekomendowane odpowiedzi

nie trzeba mi tłumaczyć, że trzeba czekać :))

przy nowych krewetach też czekam (chyba, że coś muszę na gwałt postawić - wtedy kombinuję z filtrami, podłożem wodą) 

nie miałem morskiego od ponad 40 lat, więc miesiąc/dwa mnie nie zbawią :)))

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

już nie mogę edytowć 

wsypałem piach, sól, włożyłem skałki - zrobiło się mleko 

jak to się jakoś wyklaruje to sprawdzę zasolenie i ułożę kamloty

mam nadzieję, że przez miesiąc się wyklaruje :)))

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasolenie powinieneś sprawdzić za nim wlejesz do akwarium, nie musi zejść mleko też że by je zmierzyć

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dałem mniej soli niż zalecają jak się wykrystalizuje ułożę skałki, doleję wody, zmierzę - dosolę do wymaganego poziomu 

chyba nie ma znaczenia w tym przypadku, że sól sypię do baniaka i ustabilizuję jak będę miał warunki

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
5 godzin temu, lukas79 napisał:

chyba nie ma znaczenia w tym przypadku, że sól sypię do baniaka i ustabilizuję jak będę miał warunki

To zależy czy startujesz na żywej skale lub żywym piasku , czy na suchej . Na suchej nie trzeba się przejmować , ale też nie czekaj z dosoleniem tylko zrób to jak należy . Bo warunki muszą być stabilne . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zasolone jest od samego początku 

1. miałem wodę w akwa (samą wodę)

2. wsypałem sól i poczekałem, aż się wymyrda :)))

3. mierzyłem spławikiem, tylko on do miecha i ma inna skalę - tak samo refraktometr -  będzie ciut mniej obecnie niż należy, ale na bank się mieści w granicach tolerancji (więc wolałem trzymać dolny zakres i najprawdopodobniej ma około1,022 - zresztą dokładnie taką dawkę wedle zaleceń wsypałem, niestety nie mam jak dokładnie tego potwierdzić - pokazują mi 1,02x i bardziej precyzyjnie nie odczytam)

4. wsypałem niby to żywy piach 

5. wrzuciłem suchą skałę 

nawet przy żywej skale to raczej bym nie miał szans niczego pomordować :))

jutro przyjdzie refraktometr wyskalowany dla akwarystyki zrobię delikatna korektę mocniejszym roztworem 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
54 minuty temu, lukas79 napisał:

nawet przy żywej skale to raczej bym nie miał szans niczego pomordować :))

I tu byś się zdziwił , jak działa świeża solanka a jak odstana 🙄

Widzisz my ryb nie peklujemy , lepiej jak pływają 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no na dolewki to pełna świadomość - ale nie w tym przypadku 

to mi sporo roboty i wiader zaoszczędziło i tak sporo się zdąży odstać ;) jutro/pojutrze jakieś bakterie wleję, ale jeść to one mieć nie będą ....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zachowaj proszę sarkazm dla siebie 

ja mam pełną świadomość, że wiesz już absolutnie wszystko, jednak pamiętaj, że kiedyś uczyłeś się i chodzić (mama trzymała za rączki) mówić, potem pisać te wszelkie kąśliwości 

nie chcesz pomóc, zachowaj to dla siebie 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Z tą różnicą, że Ty już wiesz lepiej... (czytasz chyba, to co piszesz?)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ależ gdzieś napisałem, że wiem lepiej ? 

jestem bardzo wdzięczny za każda wskazówkę Ariela i chłonę jego WIEDZĘ 

nigdzie nie napisałem, że wiem lepiej, że coś w ogóle wiem - mam doświadczenie z krewetami i to trochę okazuje się balastem (bo coś robię na czuja czasami i to okazuje się błędem)

mam cierpliwość, sporo czytam nie jestem debilem - po to dołączyłem na forum, by te wiedzę poszerzać 

chyba po to jest takowe forum ? to, że dopiszę swój komentarz to raczej zdziwienie, że coś spaprałem (kierując się intuicją) 

wkleić Ci co jest w książkach i internetach o przygotowaniu wody do morskiego ???? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

gdzieś mi się przewinęło, że testy JBL się do słonej wody nie nadają ..... aż takie rozjazdy ? 

w słodkiej wodzie to jedne z lepszych testów - jadę na nich od samego początku przy słodkich i nigdy nie miałem żadnych niespodzianek

podmieniać ? (ew dojechać do końca i podmieniać, jak się będą kończyć)

------- edit

żona jakoś wymiękła i poza jednymi krewetami udało się u niej upchnąć też kostkę nano reef duo 

czy lampa z zestawu coś "uciągnie"  z korali ? czy nie ma nawet co się z tym męczyć ? 

Edytowane przez lukas79

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

im dalej w las tym więcej pytań .... 

żywy piasek zrobił spory burdel w baniaku i wszędzie biały nalot - wrzuciłem miedzy falownik watę, utopiłem rezerwowy filterek z watą itd ... generalnie dużo waty, czytałem wypowiedzi mądrzejszych, że tak należy (ponoć bez waty ciężka sprawa by się tego pyłu pozbyć - jasne on osiada, ale byle ruch podłoża i znowu fruwa)

czy ja mogę wymyć falowniki, grzałkę itd ... w kranówce, potem to chyba by należało wypłukać w RO i do baniaka ? 

sorki za głupie pytania - ale takowe mam na tym etapie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
8 godzin temu, lukas79 napisał:

podmieniać ? (ew dojechać do końca i podmieniać, jak się będą kończyć)

Zużyj w słodkim , a do solanki kup odpowiednie testy za miesiąc .

 

8 godzin temu, lukas79 napisał:

czy lampa z zestawu coś "uciągnie"  z korali ? czy nie ma nawet co się z tym męczyć ? 

Pewnie coś da radę przy tym rosnąć , jakieś miękkie . No może nie będziesz miał przyrostów , ale będą żyć . Z forum wiem , że większość zmienia te światełko na inne . Ale też niektórzy odkupują jeszcze jedną lampę .

 

1 godzinę temu, lukas79 napisał:

żywy piasek zrobił spory burdel w baniaku i wszędzie biały nalot - wrzuciłem miedzy falownik watę, utopiłem rezerwowy filterek z watą itd ... generalnie dużo waty, czytałem wypowiedzi mądrzejszych, że tak należy (ponoć bez waty ciężka sprawa by się tego pyłu pozbyć - jasne on osiada, ale byle ruch podłoża i znowu fruwa)

Ponoć znam polski , ale nic nie rozumiem z tej wypowiedzi .

 

1 godzinę temu, lukas79 napisał:

czy ja mogę wymyć falowniki, grzałkę itd ... w kranówce, potem to chyba by należało wypłukać w RO i do baniaka ? 

Te brudne graty należy wyrzucić i kupić nowe . Jasne że możesz umyć .

 

1 godzinę temu, lukas79 napisał:

sorki za głupie pytania - ale takowe mam na tym etapie

Chociaż raz masz rację 🤗 

Takie rzeczy powinieneś wiedzieć , to nawet nie są podstawy . W sumie nie wiem jak to nazwać , bo mój synek ma 5 lat i ma już akwarium ponad pół roku . Prosto zrobione i na lipnym sprzęcie , ale roślinki rosną.  Rybki zdrowe , nie ma przerybienie . I jakoś to idzie , ale wie że jak ma brudny filtr to trzeba wyczyścić . 
 

Jeśli piach pyli to nie ma szans na szybkie pozbycie się tego szybko , byś musiał ciagle w nim grzebać . I mieć mocną cyrkulację , by to fruwało i leciało do filtra . Skarpeta załatwiła by sprawę lepiej od waty . 
 

Ps : tylko nie twoja skarpeta , bo ta załatwi wszystko . 🤢

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzieks :))  

dla was to są podstawy - dla mnie niestety nie 

w słodkim nie dopuszczasz do pylenia  bo podłoże, albo używasz gotowego (cardiny) albo używasz piachu (neocardina) i go płuczesz i o żadnym pyleniu nie ma mowy w najmniejszym stopniu 

więc waty i skarpet się nie używa 

na całe szczęście wata radzi sobie całkiem elegancko 

15 minut temu, Ariel napisał:
1 godzinę temu, lukas79 napisał:

sorki za głupie pytania - ale takowe mam na tym etapie

Chociaż raz masz rację 🤗 

ja to już wolę zapytać na wyrost niż coś spaprać .... teraz sobie poczekamy i zobaczymy co z tego wyjdzie

dolewki będę tylko robił z RO by utrzymać stężenie soli i paluchem nie tykam :)))

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Godzinę temu, lukas79 napisał:

dolewki będę tylko robił z RO by utrzymać stężenie soli i paluchem nie tykam :)))

👍

Dlatego ja kupuje suchy , myje i mam spokój . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×