Skocz do zawartości
Gość

Scatophagus argus, nowe podejście w zwalczaniu aiptazji

Rekomendowane odpowiedzi

Gość

                                                             scat.png

Scatophagus argus

 

Dla zainteresowanych, ciekawy artykuł (str.12) na temat Argusów w akwarium rafowym, sam posiadam w FO i wiem, że są w stanie opierdzielić wszystko (potężna i żarłoczna bestia, a do tego jadowita :whistling:) ale o „różyczkach” dowiedziałem się dopiero z forum z za oceanu.

Zresztą to nie jedyna (mało znana) rybka, pomocna w zwalczaniu "różyczek"

 

link do art. (jedynie wklejać potrafię:woot:) w magazynie Reef Hobbyist 

https://issuu.com/reefhobbyistmagazine/docs/180714044334-e76181af707e4a80912fddc9bf2ffda2/1?

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może trzeba było wrzucić foto rybki z Twojej pływalni 😁
Pewnie zjada rozyczki jak reksio szynke no ale jeżeli jest wstanie opierdzielić wszystko wiec mało kto ją będzie trzymac z koralami i pozostaje jedynie akwaeium FO no chyba że z sztucznymi koralami , i znów pytanie czy też nie wpierdzieli nawet i to 😜

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

proszę bardzo @JaRRoT tzw. Argus Srebrny, czy zjada aiptasie - nie wiem, bo nie posiadam ani w jednym, ani w drugim zbiorniku.

A do rafowego nie wpuszczę z racji rozmiaru, poprzewracałby wszystko. Mi zeżarł mangrowce...


IMG_0196.thumb.JPG.d905128683649b70cd162b79e94ea190.JPG

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O teraz jest pięknie i gratuluję niezłych okazów 🤩

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

grzebiąc trochę po forach, i różnej "maści" opracowaniach (nie będę wklejał:biggrin:) doszukałem się informacji, że do "różyczkożerców"

prócz ogólnie nam znanych ryb z rodziny Chaetodon, Chelmon czy Acreichthys.

Należą również rozdymki np. Arothron meleagris (potężny zwierz) czy Canthigaster solandri, ponoć krab pustelnik Dardanus megistos może również podjadać ukwiały Aiptasia :ru:

Niestety większość tych naturalnych "zjadaczy" nie gardzi również, koralowcami:whistling:

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pustelnika mam ale do różyczek raczej nie podchodzi, sprawę rozwiązał brzydal, niestety lubi również zoa dlatego tych naturalnych nie dość że jest ich nie dużo to na dodatek mają efekty uboczne tak jak i Argus opisany powyżej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Najbardziej w tych artykułach, zaciekawiły mnie rozdymki (bo osobiście uwielbiam i posiadam od lat) m.in. w zbiorniczku rafowym

posiadam Kolcobrzucha zielonego, i od długiego czasu aiptasi nie uświadczyłem (ale czy to jego zasługa:ru:)

Jak i rurówek, małych ślimaków itp. stworzeń :biggrin:

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i tu znów kolejny co uwielbia tym razem owoce morza 😉
Tez chcialem mieć Kolcobrzuchanirstety rowniez jestem fanem slimakow , jednak lubie jak cos pelza poszybie czy skale a niestety ten jegomość ślimak wcina jak orechy🙃

Edytowane przez JaRRoT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

@JaRRoT uwierz na słowo, u siebie mam i dwuplame i zielonego. I z pełną świadomością twierdzę, że te ryby mają charakter, do tego każda sztuka jest inna.

Zielony z całej bandy, najbardziej "pierdołowaty" dlatego też wylądował w tym małym zbiorniku (ponoć morderca) tu dostaje codzienne baty od błazenka

Minus tego "rybersa" - nooo rosną :biggrin:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×