Skocz do zawartości
Lukk

Oświetlenie do 300 litrów

Rekomendowane odpowiedzi

Hejka,

Co możecie polecić do baniaka 300 l ? 110 x 50 x 60 ? 

Ledy? 

T5? 

Obsada miękkie, SPS, LPS + kilka rybek.

Edytowane przez Lukk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
1 godzinę temu, Lukk napisał:

Hejka,

Co możecie polecić do baniaka 300 l ? 110 x 50 x 60 ? 

Ledy? 

 T5? 

Obsada miękkie, SPS, LPS + kilka rybek.

 

Godzinę temu, Alcoholik napisał:

Ja osobiście bym polecił forsycje albo storczyki

I ludziska dziwią się , czemu coraz mniej osób jest na forach . Jak sam pytania zadajesz , to też oczekujesz takiej odpowiedzi ? A może takiej jak powinna być .

led czy t5 wybór zależy od ciebie . Bo dobra lampa t5 wyjdzie taniej niż Led . Mówię tu o lampach które równomiernie oświetlą baniak . Z drugiej strony dojdzie wymiana świetlówek , lecz to też ma plusy , bo zawsze można wtedy dobrać kolor oświetlenia pod siebie . W Led jeśli się nie znasz to będzie ciężko coś zmienić . Dobrze by było samemu zobaczyć zbiornik pod t5 i pod ledami . Bo to zupełnie inne światło , pod Led korale ładnie świecą i są fajne bliki . T5 równomiernie oświetli zbiornik , łatwo coś zmienić w oświetleniu , brak blików . Obojętnie co wybierzesz korale będą rosły . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
I ludziska dziwią się , czemu coraz mniej osób jest na forach . Jak sam pytania zadajesz , to też oczekujesz takiej odpowiedzi ? A może takiej jak powinna być .
led czy t5 wybór zależy od ciebie . Bo dobra lampa t5 wyjdzie taniej niż Led . Mówię tu o lampach które równomiernie oświetlą baniak . Z drugiej strony dojdzie wymiana świetlówek , lecz to też ma plusy , bo zawsze można wtedy dobrać kolor oświetlenia pod siebie . W Led jeśli się nie znasz to będzie ciężko coś zmienić . Dobrze by było samemu zobaczyć zbiornik pod t5 i pod ledami . Bo to zupełnie inne światło , pod Led korale ładnie świecą i są fajne bliki . T5 równomiernie oświetli zbiornik , łatwo coś zmienić w oświetleniu , brak blików . Obojętnie co wybierzesz korale będą rosły . 
Tak Dadario, tylko powinien więcej napisać na temat zbiornika, więc (może ten zbiornik będzie na ziemi ogrodowej, może na skale albo na grysie koralowym).
Jeśli chodzi o zwierzaki to też nic nie wiadomo jakie mają być wymagające czy mniej wymagające.
A ja staram się nie zadawać pytań na forum, ponieważ nie dostaje odpowiedzi

Wysłane z mojego SM-G986B przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
38 minut temu, Alcoholik napisał:

A ja staram się nie zadawać pytań na forum, ponieważ nie dostaje odpowiedzi

Jeśli czegoś nie wiesz i odpowiedzi nie znajdujesz to zadawaj pytania . Nie chcem nikogo urazić , bo nie o to chodzi . Jakiś pogląd jest , bo sps , lps i miękkie . Czyli o mocy lampy nie muszę się wypowiadać , bo też nie było to w pytaniu . Tylko Led czy t5 , ja lubię oba . I każde ma plusy i minusy . Też wszystkiego nie wiem , na forum jestem już długo , akwaria miałem i mam . Sporo zbiorników zakładałem znajomym , ale do speców nie należę . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Ariel napisał:

Jeśli czegoś nie wiesz i odpowiedzi nie znajdujesz to zadawaj pytania . Nie chcem nikogo urazić , bo nie o to chodzi . Jakiś pogląd jest , bo sps , lps i miękkie . Czyli o mocy lampy nie muszę się wypowiadać , bo też nie było to w pytaniu . Tylko Led czy t5 , ja lubię oba . I każde ma plusy i minusy . Też wszystkiego nie wiem , na forum jestem już długo , akwaria miałem i mam . Sporo zbiorników zakładałem znajomym , ale do speców nie należę . 

Bardziej chodzi mi o konkretne lampy. Zastanawiam się nad ati 8x39W( 54 W nie wejdą bo mają 120 cm) lub Thor x 120W x 2 lub Hydra hd32 x 2. O Thor bardzo mało info u wujka Google.

Chciałbym się zmieścić w 4 k zł za oświetlenie.

Kolega Alcoholik chyba na kacu, bo dosyć nieprzyjemnie podszedł do tematu, skoro nie miałeś nic sensownego do napisania trzeba było ominąć temat.

Może napiszcie co wisi u Was nad baniakami.

Edytowane przez Lukk
Błąd w pisowni

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I właśnie o to mi chodziło.
Popatrz na yt, albo w sklepach jeśli masz możliwość.
Ocenisz jak konkretnie świecą, i czy odpowiada ci barwa lub wygląd konkretnych korali w świetle lampy.
Sam osobiście mam lampę diy, teraz skręcam już 4 lampę, a 2 do morskiego.
W sobotę odbieram kosteczkę nano do morskiego i nad nią będzie świecić gotowiec red sea 50.
Nie będę ci nic polecał, bo możesz być nie zadowolony i mieć do mnie pretensje, a trochę zł chcesz wydać.

Wysłane z mojego SM-G986B przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

ATI oświetli ten zbiornik bez problemów i w sumie starczy 6x . Hydry też sobie poradzą . 
miałem ATI 8x54w nad zbiornikiem 150x50x60 wysokość , byłem zadowolony . Lampa naprawdę zaje.... świetlówki dobrałem tak by mi pasowało i było cacy . Nad innym zbiornikiem 60l miałem Razor 70 w , lampa fajna , wszystko rosło , tylko swieci na fioletowo . Nad innym zbiornikiem miałem Razor 130w plus 2xt5 blueplus od ATI i było naprawdę przyjemnie dla oka . Nad lido 200 miałem ATI / jebao al-150 fajna lampa i dość tania . Sterowanie działa bez problemów przez Wifi , tylko wschody i zachody mają do poprawienia , bo działają punktowo a powinny płynnie . Teraz mam Aqua medic qube 50 plant , ale idę trochę w innym kierunku i to jest taki eksperyment . I to jest jedna z nielicznych lamp do słodkiego ze zbyt dużą ilością niebieskiego , a kolor biały jest zimny ( nie swieci na żółto ) . Widziałem na żywo hydry , miały ładne światło , prawie wszystkie Maxspect , nowe modele są bardzo fajne . Radiowy też mają fajne światło , ale najbardziej odpowiada mi lampa philips . Problematyczne przy wszystkich lampach jest cena w stosunku do mocy , bo z praktycznie każdej uzyskasz ładne światło , tylko nie koniecznie przekroczysz 70% mocy . Więc może okazać się , że jedna to za mało , a dwie mogą się nie zmieścić . 
Jak masz możliwość to popatrz po sklepach co tam wisi i czy możesz zobaczyć jak świecą lampy te co mają w kartonach . Jak sam robisz to nie koniecznie wyjdzie taniej , ale można wszystko przerobić jeśli nie będzie pasowało . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Filmiki na YT nie oddają wszystkiego, obecnie nad 112 l świeci mi Aquael leddy slim x 3 łącznie 96w ( na filmikach wszystko super, nad akwa wyglądają ładnie, ale przyrosty raczej słabe), myślałem o ati 8 x 39w + 1 belka aquaela. A 2 pozostałe nad sumpem niech się świecą jak już coś tam będzie. Co do ceny to początkowo najtaniej wychodzi mnie ati, bo jakieś 2300 ze świetlówkami, tylko te trzeba wymieniać co ok. pół roku i roczny koszt ok. 1200, czyli teoretycznie po 2 latach zwraca mi się koszt ledow, no i ledy chyba taniej wyjdą, jeżeli chodzi o prąd. Ew. Jeszcze 6x 39W +2 belki aquaela. Moje 2 morskie i chcę już tak na "tip top" oświetlenie, bo na większe nie zmienię w przeciągu kilku najbliższych lat ze względu na miejsce.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

A ja Wam, powiem tak (skoro skaczecie, do oczu) na kacu nie jestem, może zły dzień?

Dla mnie pytanie 

9 godzin temu, Lukk napisał:

Co możecie polecić do baniaka 300 l ? 110 x 50 x 60 ? 

Ledy? 

T5? 

Obsada miękkie, SPS, LPS + kilka rybek.

jest w stylu - jaki zwierzak do 50l.

Kol. @Lukk, nie tak dawno zadawał pytania odnośnie bodajże 112l.?

dostał sporo odpowiedzi, na podstawowe pytania z marszu. Pytania, na które sam mógłby znaleźć odpowiedź (gdyby się wysilił)

i co? Ano, bye bye bez odzewu, bez dzięki

i masz dużo racji @Ariel w tym co mówisz - tylko ile razy można klepać ten sam temat, w dodatku  zamieszczony nie w tym dziale - bo ktoś chce odpowiedzi na już, bez wysiłku, bez wkładu własnego...

7 godzin temu, Ariel napisał:

I ludziska dziwią się , czemu coraz mniej osób jest na forach

Bo coraz więcej takich postów ?

Bo mało, już ludzi z pasją do odkrywania czegoś nowego?

Bo nie ma już z kim, dzielić się wiedzą? (bo właściwie dlaczego to robić skoro, kombinujesz przez X czasu żeby coś „zatrybiło” a drugi chce receptę na gotowo?)

Nie odbierajcie tego co pisze personalnie, ale ruszcie czasem bańką - proszę, bo to wku....


za off przepraszam, tak jakoś mnie naszło :thanks:

P.S @Alcoholik ze storczykami w 300 nie przejdzie, pójdą w korzeń, one lubią mieć przewiewnie i ciasno. Inaczej gniją

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Osmodeusz, chyba po to są takie fora, żeby zadawać pytania... 

Dzięki za wszystkie odpowiedzi, zamknij temat, skoro nie w tym miejscu. Pa, bye bye, narka. Co tam chcesz... 

Poprzedni z sierpnia też możesz zamknąć, już nieaktualny. Dz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
14 minut temu, Osmodeusz napisał:

dostał sporo odpowiedzi, na podstawowe pytania z marszu. Pytania, na które sam mógłby znaleźć odpowiedź (gdyby się wysilił)

I tak nie da się na wszystkie pytania odpowiedzieć . Nie powiem komuś ( kup pan tą lampę , będziesz pan zadowolony ) bo może nie być , a ja będę . Tak samo jak coś się dzieje w zbiorniku u innych , można tylko podpowiedzieć , co robić . U mnie będzie to działać , a u innego nie . 
Z tym , że tematy o lampach są . O tych nowych modelach też . Tylko faktycznie trzeba poszukać . 
Jedno jest pewne , jak będę jechał po kimś od samego początku , to nie pomoże ani mi , ani jemu , ani nikomu innemu . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
38 minut temu, Osmodeusz napisał:

Z ciekawości wpisałem w wyszukiwarce forum " oświetlenie " , " lampa"... Jakoś nic nie znalazłem, chyba, że w dziale sprzedaży. 

Skoro sam mam dochodzić, a nie iść na łatwiznę zakładając temat jakie oświetlenie to po jaki ..uj te fora? Nie mam czasu przeglądać post po poście...  

Skoro nie ten dział to jaki? Jestem nowicjuszem i dlatego tu założyłem. Teraz możesz sobie zamykać. Pa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Z ciekawości wpisałem w wyszukiwarce forum " oświetlenie " , " lampa"... Jakoś nic nie znalazłem, chyba, że w dziale sprzedaży. 
Skoro sam mam dochodzić, a nie iść na łatwiznę zakładając temat jakie oświetlenie to po jaki ..uj te fora? Nie mam czasu przeglądać post po poście...  
Skoro nie ten dział to jaki? Jestem nowicjuszem i dlatego tu założyłem. Teraz możesz sobie zamykać. Pa
Tak dokładnie, polecam ci lampę Al prime hd będziesz mega zadowolony

Wysłane z mojego SM-G986B przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Powiem szczerze , można znaleźć . A tym bardziej , że szukasz opisu ATI t5 . A i tej lampie jest więcej niż o wszystkich innych . Bo to stara lampa i start model . 
Ps : nie spodziewałem się , że tak będziesz jechać po innych . Tragedia 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
6 godzin temu, Lukk napisał:

Skoro sam mam dochodzić, a nie iść na łatwiznę zakładając temat jakie oświetlenie to po jaki ..uj te fora? Nie mam czasu przeglądać post po poście...  

Skoro nie ten dział to jaki? Jestem nowicjuszem i dlatego tu założyłem. Teraz możesz sobie zamykać. Pa

Masz rację, jesteśmy tu po to żeby odpowiadać na pytania. 

Zwłaszcza, gdy ktoś nie ma czasu i potrzebuje odpowiedzi na już - wybacz :facepalm:

już odpowiadam - Orphek Atlantik i będziesz usatysfakcjonowany

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na forach często brakuje dystansu i rodzą się niesnacki.

Życie jest szybkie, ludzie lecą za kolejnymi celami. To i niestety/stety zadaja dużo pytań i czekają na odpowiedzi bez odpowiedniego przygotowania się na formę zadanego pytania. 

 Fora wymierają bo nie potrafią ewaluowac wraz z postępem i szybkością życia. Te które są bardziej elastyczne będą wypierały fora bardziej skostniałe które będą zrzeszały garstkę zagorzałych fanatyków. Pytanie w jakim kierunku idzie dane forum ?

Co do lamp to używałem tylko LED:

Maxspect razor r420 - lampa mocna, ładna i prosta w obsłudze. Minus to przepalają w się diody UV oraz fioletowa poświata.

Maxspect ethereal - ładny design, mnóstwo opcji konfiguracji, czytelne oprogramowanie. Minus to w dalszym ciągu fioletowa poświata ale mniejsza niż w razorze oraz potrzebny dodatkowy moduł do wifi.

Ai prime 16hd - lampa nieporozumienie, ciężko dobrać kolory tak by był efekt wow, sto lat za ethereal w tym zakresie.

Ai hydra 26 HD - ładne światło, wbudowane wifi, spore możliwości konfiguracyjne. Oraz mimo mniejszego poboru wydaje się mocniejsza od ethereal.

Radion xr15 blue 5 Gen. - ładne niebieskie światło, bliki. Ale też ma minus w postaci oprogramowania , które w porównaniu do ai oraz maxspecta jest mało intuicyjne. Da się skonfigurować ale nie jest to takie hop siup :).

porównując radiona do hydry to ai ma więcej białych diod co przekłada się na moc świetlna w odpowiednio dobranych warunkach.

mam też podorbki orpheka or3 i dla mnie stosunek ceny do jakości jest mega. Jeśli ktoś szuka głębokiego niebieskiego światła to trafi w punkt. Porównywałem światło wizualne z orphek or3 i ma bardziej od orpheka głębokie niebieskie widmo. 

 

Może coś udało się pomóc :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×