Skocz do zawartości
Gość

Acropora: kilka interesujących publikacji

Rekomendowane odpowiedzi

Gość

Pierwsza publikacja dotycząca Acropory, która właśnie się ukazała, to ta:

„Wyjaśnienie optymalnej diety dla koralowców Acropora w niewoli” - JA Conlan, CA Humphrey, A. Severati, CC Parrish, DS
Francis.

https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0044848619310282

Ta publikacja w czasopiśmie Aquaculture dotyczy reakcji pod względem wzrostu i zdrowia młodych osobników kilku gatunków Acropora, poddawanych ciągłemu karmieniu różnymi dietami.
Badanie przeprowadzone w AIMS (Australian Institute of Marine Sciences), w National Oceanic Simulator oraz w Townsville na Wielkiej Rafie Koralowej wykazało, że większość sztucznej żywności, wzbogaconej lub nie w wielonienasycone kwasy tłuszczowe Omega 3 i 6 (nie wytwarzane wewnętrznie przez fotosyntezę), są słabo akceptowane przez Acroporę. Łańcuchy lipidowe mają nawet negatywny wpływ, a pokarmem, który dał najlepsze rezultaty, było rozmieszczenie glonów Isochrysis galbana .. To prowadzi nas do wniosku, że sztuczna żywność w przypadku Acropory nie jest używana zbyt często. Z drugiej strony, regularne dodawanie fitoplanktonu może mieć całkowicie pozytywny wpływ. Inne ważne uwagi z innych badań, cytowane w tym, pokazują, że naturalna, niefiltrowana woda morska daje lepsze wyniki pod względem wzrostu. Prawdopodobnie z powodu zawartego w nim fitoplanktonu. Acropora ma również ograniczoną zdolność w porównaniu z innymi gatunkami o tej samej wielkości polipów (Pocillopora, Seriatopora ...) do chwytania żywej ofiary, co sugeruje, że mniejszy i mniej mobilny fitoplankton jest najbardziej odpowiednim typem ofiary dla nich.
Polipy Acropora nie są zbyt dobrze przystosowane do wychwytywania dużych mobilnych cząstek.
Acropora zjada więcej fitoplanktonu niż zooplanktonu.
 
Druga interesująca publikacja dotyczy rozmnażania Acropory i powiększania ich larw w połączeniu z larwami jeżowca „ Mespilia globulus ”.

„ Wspólna hodowla ex situ jeżowca morskiego, Mespilia globulus i koralowca Acropora millepora wzmacnia wczesną zdolność przetrwania po osadnictwie” - napisali Jamie Craggs, James Guest, Mark Bulling i Michael Sweet.

W magazynie przyrodniczym:  https://www.nature.com/articles/s41598-019-49447-9

Mespilia globulus jest bardzo dobrym roślinożercą.
Mespilia globulus jest korzystna dla wzrostu Acropory.
Publikacja Aquarist w zeszłym roku w Macna Jamie Graggs w Horniman Museum w Londynie dowodzi, że larwy jeżowca odgrywają ważną rolę w utrzymaniu podłoża dla larw koralowców. To znacznie ogranicza interwencję człowieka i zwiększa wzrost koralowców, które mają mniejszą konkurencję z algami. Im więcej jest larw jeżowca, tym szybciej rosną koralowce. Z drugiej strony, im większa gęstość, tym mniej szybko rosną jeżowce. Można by pomyśleć, że larwy jeżowca również żywią się koralowcami, ale nie, są one bardzo biegłe w koszeniu wokół. Bardzo ważną informacją jest również to, że nie możemy odtworzyć raf koralowych przez wysiewanie larw koralowców, jeśli ekosystem nie zostanie w pełni odtworzony, zwłaszcza jeśli brakuje jeżowców.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 29.11.2020 o 21:28, Osmodeusz napisał:

wielonienasycone kwasy tłuszczowe Omega 3 i 6, są słabo akceptowane przez Acroporę. Łańcuchy lipidowe mają nawet negatywny wpływ,

Ciekawe...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

@chwialek dozowałeś Omega 3 :woot:

co prawda SPS nie dominują u mnie, i mam je bardziej z przypadku - ale uważałem że kwasy tłuszczowe Omega 3, to samo dobro

więc... :whistling:

ale niczego złego też nie zauważyłem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dozowałem omega-3 i omega-6 to jeden ze składników AminoMega Brightwella,
Polyp Lab Booster tu niby producent o tym nie napisał na etykiecie ale obserwując reakcję odpieniacza i koralowców wydaje mi się iż zawiera tran.
A Tran to przecież również  kwasy omega-3 i omega-6.


Jakby nie patrzeć stosowałem te produkty. Choć typowo acroporowy również nie jestem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Ja korzystałem z tranu dla maluchów, No młody nie chciał, bo bleee - to...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×