Skocz do zawartości
Gość

Sarcophyton elegans, Sarco, które rośnie wśród Acropor

Rekomendowane odpowiedzi

Gość

Sarcophyton elegans jest jednym z najłatwiejszych do zidentyfikowania Sarcophyton z jego intensywnie żółtym kolorem i dość małymi i jednorodnymi koloniami. Jest to sarkofiton, który był powszechny w sklepach, jakiś czas wstecz. Był powszechnie importowany z Fidżi. Ale ponieważ eksport z tych wysp ustał , obecnie praktycznie nie można go znaleźć.

Małe pole S. elegans na zewnętrznej rafie Wielkiej Bariery.
Klasyczne siedlisko S. elegans.  Konkurencja jest ważna i A. hyacinthus próbuje ją przezwyciężyć.
Sarcophyton Elegans lubi luksusowe nieruchomości, w których panują optymalne warunki i duże zapotrzebowanie.

Dlatego jest zaskoczeniem, że odkryliśmy ich mnóstwo na rafie Wielkiej Rafy Koralowej w Australii. Niestety australijscy kolekcjonerzy ich nie zbierają. Pozbawiłoby to ich części kwoty zbiórki monet o niewielkiej wartości. Wolą skupić się na koralowcach, które dają więcej. Ponadto można je znaleźć tylko na zewnętrznych rafach Wielkiej Bariery, gdzie uderza fala, a woda jest krystalicznie czysta. Te rafy są bardzo daleko i dlatego koszt ich zbierania jest zbyt wysoki.

Sarcophyton-elegans-3.jpg

Konkurencja jest ważna dla tych doskonale odsłoniętych skał. S. elegans musi walczyć z A. clathrata, który próbuje go ominąć.

 

A więc Sarcophyton elegans jest jednym z niewielu miękkich koralowców, któremu udaje się znaleźć swoje miejsce wśród luksusowych nieruchomości Acropory. Tam, gdzie uderza fala, woda jest najczystsza, a ostatnia porcja pożywienia z wewnętrznych raf ląduje. Konkurencja jest intensywna i wielu tabelarycznym Acroporom udaje się ją ominąć i pozbawić jej światła. Odporny na cykloniczne epizody lepiej niż Acropora, dzięki swojej elastyczności, gdy większość Acropory pęka. Ale to oznacza, że nie nabiera zbyt dużej wysokości, ponieważ w przeciwnym razie rozerwałby się na falach. Wtedy właśnie Acropora go pokonała. Prawdopodobnie był jednym z pierwszych kolonizatorów zrujnowanego pola, które pozostało po cyklonie, wybieleniu lub inwazji fioletowej rozgwiazdy, która zmiotła Acroporę.

Mała kolonia Sarcophyton elegans na zewnętrznej rafie Wielkiej Bariery, gdzie warunki są optymalne
S. elegans z cofniętymi polipami.  To normalne zachowanie.
Zbliżenie na Sarcophyton elegans.

Tak więc po stronie akwarysty jego konserwacja wydaje się dość podobna, jak najbardziej wymagająca Acropora. Maksymalne oświetlenie i cyrkulacja. Jakość wody musi być zgodna z zasadami sztuki. Minimalna zawartość azotanów i fosforanów oraz minerałów powinna być nieco powyżej zalecanych wartości, ale przede wszystkim bardzo stabilna.

Sarcophyton-elegans-8.jpg

Makroskopowy widok S. elegans. Zwróć uwagę na dwa typy polipów. Z łatwo rozpoznawalnymi syfonozoidami. Służą do transportu światła i wody przez kolonię, optymalizując w ten sposób fotosyntezę.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×