Skocz do zawartości
Osmodeusz

Vir philippinensis, krewetka bąbelkowa

Rekomendowane odpowiedzi

vir philippinensis

Vir philippinensis pośrodku swoich bąbelków

 

Istnieje cała seria krewetek związanych wyłącznie z niektórymi koralowcami. Te wzajemne relacje zawsze mnie interesowały. Ilekroć spotykam pewne korale, nie mogę się powstrzymać od sprawdzenia, czy ich żywiciel tam jest. Niestety, z powodu wielu manipulacji, te wspaniałe bezkręgowce są przez cały czas oddzielane od swoich koralowców i nigdy nie docierają na drugi koniec podróży. Tak jest w przypadku  Vir philippinensis.

Vir-philippinensis-319.jpg

Vir philippinensis w środku pęcherzyków P. lichteinsteini

 

Vir philippinensis to piękna, mała, niepozorna krewetka występująca w polipach Plerogyra i Physogyra. Te koralowce bąbelkowe są bardzo popularne w naszych akwariach. Zwykle z miejsca, w którym bąbelki są lekko opróżnione w rogu korala, wystaje para czerwonych anten.

Mutualizm czy komensalizm?

Vir-phillipinensis-with-Achaeus-japonicu

Tutaj z innym skorupiakiem komensalnym Plerogyra simplex, Achaeus japonicus, krabem orangutanem.

 

To skojarzenie jest nieco trudne do sklasyfikowania, ponieważ nie znamy tych zwierząt tak dobrze, jak powinniśmy. Korzyści dla krewetek są dość oczywiste, ponieważ dostają miejsce i wyżywienie.

vir philippinensis couple

Para wyraźnie widoczna w środku Plerogyra sinuosa

 

 

Z drugiej strony w przypadku koralowca będącego żywicielem korzyści są mniej oczywiste. Krewetka pomoże pozbyć się koralowców z glonów i gąbek, które mogłyby go zaatakować. Może również ewakuować małe szczątki, które wpadły do koralowca. Krótko mówiąc, korzyści dla koralowców nie są dobrze znane.

Biologia Vir philippinensis

Krewetka jest przezroczysta z ciemnoniebieskimi liniami wzdłuż nóg i pazurów, długimi czułkami i linią wzdłuż środka grzbietu, ciemnoczerwona.

Physogyra-lichteinsteini-Vir-philippinen

Możesz zobaczyć małą krewetkę w środku tej małej kolonii Physogyra lichteinsteini, gdy ta w nocy jest w trybie drapieżnictwa z rozłożonymi wszystkimi mackami.

Często występują w parach. W ciągu dnia pozostają ukryte w kącie koralowca, gdzie wyróżniają się tylko długie czułki. Ale w nocy poruszają się po koralowcu, kiedy jest w trybie „drapieżnika” i dostępnych jest dużo jedzenia.

vir philippinensis physogyra

Vir philippinensis aktywny nocą w mackach P. lichteinsteini

 

Niestety te zwierzęta nigdy nie są dostępne. Mogą nawet być stresujące dla koralowca, jeśli nie jest w idealnym zdrowiu. Ale dla dość dużego i bardzo zdrowego koralowca, to skojarzenie mogłoby stanowić niezwykły temat wystawy dla nano zbiornika, a nawet może pomóc w zrozumieniu biologii tego skorupiaka w tym zespole

Edytowane przez Osmodeusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×