Skocz do zawartości
Osmodeusz

Podczas karmienia SPS uwalnia nadtlenek wodoru

Rekomendowane odpowiedzi

img_5de011d1d2139.jpg

Piękna różowa stylophora pistillata. Zdjęcie: Dr.Scott Mills (cc)

 

 

Naukowcy od dawna wiedzieli, że koralowce mogą wytwarzać nadtlenek wodoru, ale wcześniej sądzili, że H 2 O 2 jest produktem ubocznym symbiotycznej relacji między fotosyntetycznymi zooksanthalami a koralowcem żywicielem. Badania opublikowane w  Nature Communications pokazują, że tak nie jest.

 

Naukowcy odkryli, że zarówno w pełni wybielona, jak i zdrowa Stylophora pistillata będą wytwarzać nadtlenek wodoru, gdy żywią się zooplanktonem ( Artemia salina nauplii). Ponieważ zarówno korale bielone, jak i nie bielone miały takie same reakcje fizjologiczne na bodźce żerujące, teraz rozumiemy, że H 2 O 2 nie jest nieodłączną częścią związku koralowca z zooksanthalami.

Równie interesujące (jeśli nie bardziej) jest to, że kiedy naukowcy umieścili te korale w wodzie morskiej pozbawionej wapnia, Stylophora całkowicie zaprzestał żerowania, a także zaprzestał produkcji H 2 O 2 . Odkrycie to pokazuje, że wapń jest ważny nie tylko dla zwapnienia, ale także dla odpowiedzi pokarmowej hermatypicznych koralowców.

Dlaczego więc korale wytwarzają nadtlenek wodoru? Naprawdę nie wiemy na pewno. Główna teoria głosi, że ta substancja chemiczna jest używana do obrony przed bakteriami i komórkami rakowymi; nadtlenek wodoru jest dobrze udokumentowanym środkiem antyseptycznym (dlatego jest dostępny w lokalnej aptece). Jednak ilości H 2 O 2 zmierzone w tym doświadczeniu były poniżej stężeń śmiertelnych dla skutecznego środka bakteriobójczego. Dlatego naukowcy biorący udział w tym badaniu stawiają hipotezę, że nadtlenek wodoru ma „odstraszyć (ale nie zabijać) drapieżników, a także bakterii chorobotwórczych, które mogą zaatakować tkankę koralowca po fizycznym uszkodzeniu”. A może nadtlenek wodoru może ogłuszyć zooplankton, ułatwiając chwytanie? Potrzeba więcej badań, ale to bardzo fajna sprawa.

Edytowane przez Osmodeusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy nadtlenek wodoru jest szkodliwy dla innych korali w akwarium? Jeśli tak to od czego zależy ? Od stężenia? 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli danemu koralowcowi nie szkodzi to innym też nie powinien. Nadtlenek wodoru jest po prostu donorem tlenu. Nie wiem czy da się dokładnie zmierzyć stężenie nadtlenku dokładnie w miejscu powstawania. Stężenia są niewielkie ale lokalnie mogą być dużo wyższe. Nadtlenek wodoru powstaje nawet w naszych organizmach , w komórkach układu odpornościowego do zabijania patogenów, nawet w naszym gardle, jako element obrony. Nadtlenek wodoru wzbogaca wodę o tlen. W naszych akwariach prędzej będzie deficyt niż nadmiar tlenu. Czasami w akwarystyce słodkowodnej stosowane są tzw oxydatory,  do których wlewa się właśnie nadtlenek wodoru.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×