Skocz do zawartości
Osmodeusz

Koral Blue Ridge bardziej rozpowszechniony niż wcześniej przypuszczano

Rekomendowane odpowiedzi

heliopora-blue-ridge-coral-3-770x578.jpg

 

Koralowce błękitne są jednym z naszych ulubionych dziwacznych gatunków , które są bliżej spokrewnione z koralowcami miękkimi, a jednocześnie tworzą unikalny typ twardego szkieletu. Od wieków hodowcy koralowców zastanawiali się, czy istnieje więcej niż jeden gatunek  Heliopory,  a dwa lata temu przypuszczenia te potwierdziło opisanie drugiego nowego gatunku koralowca Blue Ridge,  Heliopora hiberniana . 

heliopora-blue-ridge-coral-6.jpg

 

Heliopora była już znana z tego, że ma szeroki zasięg w całym Oceanie Indyjskim i Pacyfiku, ale teraz gdy wiemy, że istnieje (przynajmniej) drugi gatunek, bardzo pomocne byłoby wiedzieć, gdzie występuje koralowiec Blue Ridge o białym szkielecie, a gdzie nie.

H. hiberniana została opisana głównie z okazami typu z północno-zachodniej Australii, ale nowe meta-badanie Heliopory przy użyciu zdjęć podwodnych ujawniło kolonie koralowców błękitnych pasujących do tego gatunku z całego Indo-Pacyfiku. 

heliopora-hiberniana-branching-blue-ridg

Zdjęcia z miejsc w całej Indonezji i tak odległych jak Malediwy umieszczają ten gatunek w znacznie większym zasięgu geograficznym, niż wcześniej potwierdzono w początkowym opisie. Fotografie ilustrują charakterystyczne cienkie gałęzie i biały szkielet wewnętrzny związany z Heliopora hiberniana, który prawdopodobnie będzie miał naturalny zasięg prawie tak szeroki jak oryginalny gatunek Heliopora . 

 

heliopora-hiberniana-richards2020-5.jpg

 

Byłoby bardzo interesujące wiedzieć, czy okazy koralowców błękitnych występujących w akwariach są przeważnie jednym lub drugim gatunkiem oraz jak forma wzrostu obu gatunków rozwija się w akwariach trzymanych w niewoli. Prawdopodobnie nie ma jeszcze zbyt wielu zasadniczo nowych gatunków korali kamienistych, które można by jeszcze odkryć na dobrze zbadanych naturalnych rafach koralowych, ale wzniesienie drugiego gatunku wskazuje na przyszłość, w której lepiej zrozumiemy wytyczenie gatunków w grupach koralowców, które już znamy ciesz się i rozwijaj w naszych zbiornikach rafowych.

 

heliopora-hiberniana-new-species.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×