Skocz do zawartości
Bea_01

Akwarium 95l, 60x45x40

Rekomendowane odpowiedzi

Gość
17 minut temu, Bea_01 napisał:

Ty tam dzieś napisteż o wschodach i zachodach przy świetle, czy to ma też pomóc rybkom, żeby nie było nagłego zgaszenia światła?

Nie wiem czy ja  , czy ktoś inny . Ale problem główny to popłoch i wyskakujące ryby , przy nagłych zmianach natężenia światła.  U mnie świeci jedna lampa jako księżycowe , problem jaki mam  , to różne zmiany i czasami zapale światło w kuchni , a w pokoju włączę telewizor . Wcześniej ryby wyskakiwały,  a teraz jak lampa wolniej się ściemnia i mam księżycowe oświetlenie nie mam tego problemu . To oczywiście może załatwić korona , lub siatka . Spłoszone ryby często pędzą na oślep i ładują się w ukwiały,  robią sobie krzywdę uderzając w szyby / skałę a potem chorują. 

Jak miałem t5 zwykłe bez bajerów to dwie gasły i dwie się zapalały.  Pierwsze i ostatnie niebieskie .

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
38 minut temu, Ariel napisał:

@Osmodeusz  pewpewnie zaraz referacik będzie 😉

Przykro mi, ale z czasem słabo - o chęci, nie wspomnę :D

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
11 minut temu, Osmodeusz napisał:

Przykro mi, ale z czasem słabo - o chęci, nie wspomnę :D

:facepalm:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, Osmodeusz napisał:

Przykro mi, ale z czasem słabo - o chęci, nie wspomnę :D

🤦‍♂️

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Witajcie 👋

Gdyby ktoś potrzebował korale do swojego akwarium to dałam ogłoszenie w dziale sprzedaży. Ceny są symboliczne, mogę oddać je za darmo, bo mam dużą nadwyżkę. Jedynie anthiela jest duża i żal mi jej oddawać, bo wyrosła od małej szczepki 😄

Jakoś nie mogę wyrzucić np. xeni do kibla. Nauczyłam się już, że to życie, nawet te najmniejsze. Szkoda, że nie ma jakichś banków z koralowcami. Oddajesz za pół ceny i sprzedawca sobie sprzeda. Przecież to chyba lepiej,  niż sprowadzanie z europejskiej hurtowni. A tak to lipton .. zbiornik rozrasta się, korale wychodzą z akwarium (cytat Seba), a tu nie wiadomo co z nimi zrobić. A może ktoś zna jakiś sklep co można je tam oddać np. za przysłowiową butelkę wina :tongue:

 

 

 

Euphylia. Przyszła do mnie z dwoma zjawiskowymi główkami. Z czasem wyrosła jej trzecia główka, lecz to był zielony odmieniec. Patrz fotka. Odmieniec poszedł do fryzjera, a jego miejsce zajęły kolejne zjawiskowe główki. 

Obecnie jest ich 5. Są przepiękne i nie sposób odgadnąć jakiego są koloru. We wszystkich wygląda pięknie. Miłego oglądania

https://drive.google.com/file/d/185aHrETo46mIAB4aYQd03bswyU_9xPFF/view?usp=sharing

 

 

 

1.jpg

2.jpg

3.jpg

3_.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg

7.jpg

8.jpg

Edytowane przez Bea_01

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hej możesz sprawdzić tutaj https://www.seafrags.pl/komis-ryb-i-korali  

nie wiem jak daleko masz do stolicy ale przez przypadek się na to natknąłem ostatnio. Co prawda nie skupują za gotówkę ale można coś wymienić z tego co piszą albo wybrać sobie coś z ich asortymentu.

Edytowane przez Radoslaw_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam 

@Radoslaw_pięknie Ci dziękuję za wskazanie tego sklepu :thanks:, no warto tutaj pisać, naprawdę. O to mi chodziło 100% :banana:

Tak na stronie napisali: "Napisz na email seafrags@seafrags.pl podając rodzaj zwierzaków jakie chcesz wymienić wraz ze zdjęciami a prześlemy Ci wycenę. Zwierzęta w komisie wymieniamy jedynie na inne zwierzaki lub asortyment sklepu (pokarmy, chemia), nie płacimy gotówką".  Rewelacja, tylko trzeba się do Warszawki dostać, może pendolino :crazy:  Coś wymyślę i napiszę jak mi poszło :thumbsup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak czytam zaangażowanie @Bea_01 w ratowaniu korali przed wiadrem na śmiecie, to czuję zakłopotanie i obiecuję, że przy następnych porządkach w akwarium postaram się bardziej.

A jeśli jest ktoś z Trójmiasta i potrzebuje prostych korali, to proszę pisać. Oddam za darmo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej 

@Raff2022 dobrze dobrze ratuj korale, to już jest nas dwoje :drinks: Dziś byłam pod Opolem i w  końcu coś z korali zeszło, 5 woreczków przygotowałam, 40 min. i korale były w nowym domku.

A dziś zabieram się za email do Warszawy. 

W dniu 24.09.2022 o 22:35, Raff2022 napisał:

A jeśli jest ktoś z Trójmiasta i potrzebuje prostych korali, to proszę pisać. Oddam za darmo.

Zacytowałam, bo to ważne. Nowi akwaryści mają naprawdę dużo kosztów na początku i gdybym w swojej okolicy zobaczyła taki post to bym się ucieszyła i skorzystała. Tu nie chodzi o to, że ktoś nie ma kasy, ale o zwykłe oszczędności. Wydasz na inne ważne rzeczy, a dzięki czyjejś przysłudze możesz już cieszyć się prostymi koralami w akwarium. Dla początkującego akwarysty te proste korale są pięknymi koralami. Mnie one cały czas zachwycają :wub:

Pozdrawiam

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam :drinks:

Dziś świętujemy, akwarium ma już 2 lata :banana:🎈🎈🎊🎉🎆🎇

Dokładnie 13 grudnia 2020r. akwarium zostało zalane solanką. Ma się całkiem dobrze, rybki rosną, a korale wychodzą z akwarium :biggrin:

A tak serio to najważniejsze, że w akwarium toczy się życie, a ryby i korale są zdrowe. Rybki pokazują też swoje charakterki, ślimaki namnażają się, a korale wybarwiają się coraz ładniej. Nie mam drogich, wyrafinowanych korali, ale dopiero poznaję świat rafy koralowej. Te korale co mam bardzo mi się podobają.  Mam w planie kupić jakieś dodatkowe euphylie, ale przyłapuję się na tym, że jak mi się coś spodoba i nie jest za drogie to ja to chcę, a kupno tych euphylii odkładam na później. I tak ostatnio doszły do akwarium takie korale jak Ehinophora, malutka Seriatopora i 3 ukwiały quadri. Pisałam też, że mam duże nadwyżki w koralach. Oddałam Xenię do sklepu, nic za nią nie dostałam, ale cieszyłam się, że udało mi się znaleźć dla niej miejsce. Obiecano mi, że będzie dodawana do zakupów w gratisie. Została mi Anthiela i Capnella w nadmiarze. Ładne są, zdrowe, gdyby ktoś chciał na święta przygarnąć to piszcie. Mogę wysłać, bo mam styroboxy, ogrzewacze i woreczki. Jedynie za wysyłkę trzeba zapłacić. Ponoć UPC dostarcza na drugi dzień. Choć przed świętami może być ciężko, więc może przełożę to do stycznia...

Jutro, a właściwie już dziś pokażę Wam moje nowe ukwiały, bo każdy jest inny. Jeszcze szukam zielonego quadri :woot:  Doszedł też jeżowiec niebieski Mespilia Globulus. I wiecie co... odeszły zielone glonowate kwiatuszki. Myślę, że jeżowiec mógł się do tego przyczynić. Teraz mam ładne skały, no siedzi na nich gąbka różowa, ale skoro pożyteczna to muszę ją trzymać. Jeszcze wspomnę, że ten Globulus jest rewelacyjny, taka chodząca maszynka do glonów. Wszędzie go widzę, szybko porusza się po skałach. Wkurza mnie tylko jak go widzę blisko miękasów, bo nie wiem czy on może oderwać jakąś ich część, żeby się zasłonić. No i jak ślimaki na niego wchodzą to nie wiem, czy te kolce mogą je zabić. 

Pozdrawiam serdecznie i bardzo dziękuję za Wasza pomoc, bo bez Was tego akwarium by nie było :thumbsup::wub:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na początku quadri był mały, obszedł skałę dookoła, a jak zszedł na piasek to przełozylam go na to miejsce gdzie jest teraz i 3 raz w ciągu dnia nakarmiłam. Trochę chciałam go przekupić, żeby tam został. Siedzi pomiędzy dwoma skałami i może przejść na drugą stronę, co niekiedy robi. Zawsze jednak wraca, bo tam jedzenia nie dostaje, jedynie co wyłapie z wody. Jak przyszedł do akwarium to był wielkości euphylii po lewej stronie, dziś jest większy od niej i ciągle rośnie. Bardzo wdzięczny quadri. Chyba mu się u mnie podoba. 8fb008e6e0571d175822c2c9aeb5acf7.jpg

Wysłane z mojego M2101K9G przy użyciu Tapatalka

fa18181803a028e6224ff6d80fbb8050.jpg234771ef2a7b8d027e63a0cda0ca8fee.jpg

Wysłane z mojego M2101K9G przy użyciu Tapatalka

Następnie doszły 2 nowe ukwiały, też quadri. Jeden gładki, a drugi nakrapiany. Oba lekko pomarańczowe. Ładnie wygladają koło siebie, ale w zeszłym tygodniu przyklejałam zoa i spadła mi ta skała. Szybko dałam ją spowrotem, ale nakrapiany quadri został po drugiej stronie. Zobaczymy jak to będzie, ale ten akurat nie ma jak przejść, musiałby obejść skałę. Nie wiem, czy ktoś miałby jakiś pomysł ...2a3997166ab33ed525fd341d2bdce960.jpg

Wysłane z mojego M2101K9G przy użyciu Tapatalka

f50dbc161b95baf848eddc05d360ed82.jpg5b085c7b06d8c17844c401e365044068.jpga4cd09dfc1806e9b16dcc178e5766142.jpg

Wysłane z mojego M2101K9G przy użyciu Tapatalka

No 8 na końcu jeżowiec. Pięknie wygląda i dobrze zjada glony. Spróbuję wkleić filmik.0aa7644ed8ec319f7f6c80fa8fa5d411.jpg

Wysłane z mojego M2101K9G przy użyciu Tapatalka

https://drive.google.com/file/d/1CF5-CkElOcncTMxjbm9w2j3ghCEgCYIg/view?usp=drivesdk

Jeżowiec Mespilia Globulus. Ciekawa jestem jednej rzeczy. Widziałam film jednego akwarysty, na którym pokazywał, że ten jeżowiec jakby się palił i wylatywały z niego białe jajeczka, gamety? Ten jeżowiec z mojego akwarium już na 3 dzień pobytu zaczął wypuszczać te jajeczka, nagrałam to na filmie. Tyle, że ognia nie było bo się nie palił tamten z filmiku akwarysty płonął, nawet dymek ulatywały w górę sztuczka to jakaś?
Pozdrawiam

Wysłane z mojego M2101K9G przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No super :)

Z ukwiałami to zawsze niespodzianki :D
Ja kupiłem jednego małego i zawsze właził tam gdzie nie miał. 

Jak zacząłem używać drastycznych środków żeby go odczepić to skubany się podzielił i teraz mam dwa wielkie :D

Z jednej strony są wspaniałe i akwarium bez nich wydaje się nudne. Ale z drugiej strony mogą być bardzo problemowe.
Takie 3 ukwiały w twoim litrażu to tykająca bomba :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Aquaman Mam osłonięte cyrkulatory na wypadek gdyby chciały popływać. Widziałam filmy z pływającymi ukwiałami, przypełzła rozgwiazda, ukwiał ją wyczuł, rozkołysał się i popłynął daleko w głąb toni :l_diver:. No tu daleko sobie nie popływa, ale boki cyrkulatora są osłonięte, a z przodu raczej odpycha wodę. Poza tym ten pierwszy quadri chodził po skale i po koralach, ale nikomu nic się nie stało. Czego mogę się jeszcze obawiać? Czytałam o quadri i nie parzą tak jak inne ukwiały. Ludzie mają w akwariach po kilka na jednej skale :wink: Jeżeli czegoś nie wiem to napisz proszę. Pokażę zdjęcie kolegi, od którego dostałam nakrapianego ukwiała.

Pozdrawiam serdecznie 🤗

BAND_Kamil Bujok_2022-11-08.jpg

Edytowane przez Bea_01

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po zdjęciu widać, że ewidentnie nie szkodzi zoanthusom. Ale czy wszystkim? :D Mi kiedyś quadri tylko poocieral się o Capnelle i widać było spore poparzenie. Natomiast jest koło Rhodactisa i mu nic nie jest. Wolałbym nie testować z którymi może siedzieć a  z którymi nie :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Aquamanu mnie jest ciągłe testowanie z koralami. Quadri mają dużo miejsca koło siebie, ale ciągle patrzę na korale, czy nie są poparzone. Ariel wyżej wkleił link do listy z koralami, które mogę zostać poparzone przez sąsiadów. Zaglądam więc do niej, choć nie wszystko tam się sprawdza, ale lista powstała z obserwacji akwarystów. Ostatnio u mnie xenia została poparzona przez briareum. Mam oba te korale na tylnej szybie. Muszę pilnować, aby między briareum na górze, a xenią na dole była przerwa. Najmniejszy dotyk zaraz poparzy xenię. Może wie ktoś jakiego korala mogłabym wstawić między nimi, żeby je pogodzić? Choć xenię parzy wiele korali. Tak ładnie oba rozrastają się, aż żal któregoś przenosić.

Mam teraz pytanie, które już chciałam zadać we wrześniu, ale jakoś tak czas zleciał. W głowie mam mnóstwo pytań, które chcę tu napisać, a życie mija tydzień po tygodniu, tak szybko...

Parametry wody sprzed tygodnia:

No2- 0

No3- 10

Po4- 0,25

PH- 8

KH- 9,9

Ca- 390

Mg- 1470

Zasolenie: 35-38 (automat.dolewka była w naprawie, powoli wraca do 35)ppm

Stosuję:

Wapń - Reef Kalkwasser z Seachema

Kh- Microbe-Lift KH Booster

Mg. Mg Plus Aquaforest.

Czy to już jest baling? Czy może zamienić na coś prostszego, coś w 1 butelce, albo z czymś ubogacone? Wapń ktoś mi polecił, że to czysty wapń, mniejsza chemia. Kh wybrałam bo miałam od Microbe bakterie, które mi się spodobały, a magnez z AF bo wierzę w rodzimą firmę 😉

Pozdrawiam serdecznie ☺️

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jakie masz tygodniowe zużycie Ca ? 
Tester kiedyś na RefHub pisał, że jak jest mniejsze niż 20 to same podmianki wystarczą.

I jakbym miał tak dozować jak to robisz teraz to chyba jednak bym się zdecydował na ballinga. Taniej wyjdzie? 
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×