Skocz do zawartości
Gość

Przeszczep zooxanthelli dla wybielonych ukwiałów

Rekomendowane odpowiedzi

Gość
cover-image
Zawilce i inne fotosyntetyczne koralowce uzyskują uzupełnienie zooksantelli z  wody w naturze. W wielu przypadkach pod wpływem stresu anemony mogą całkowicie stracić wszystkie swoje zooksantelle. W takim przypadku możemy przyspieszyć ten proces, karmiąc je żywymi  zooksantellami z innego zwierzęcia tego samego gatunku, jeśli jest to w ogóle możliwe. Wykonałem wiele takich procedur w ciągu 40 lat prowadzenia akwarium rafowego. Lubię to dokumentować. Ten artykuł powinien pomóc wielu hobbystom, którzy skończyli z wybielonym anemonem.
HodowcyTridacna karmią również nowe młode małże sproszkowanymi dorosłymi małżami i mieszają je w wodzie z młodych małży. Małe małże przyjmą te zooksantelle wewnętrznie i utworzą własną populację zooksantelli. Jest to bardzo prosta procedura i bardzo łatwa do wykonania, jak opisano poniżej.

1. Poniżej znajduje się mały całkowicie wybielony anemon S. gigantea, który dostałem. Jest zdrowy pod każdym względem, z wyjątkiem całkowitego wybielenia.
Przeszczep Zooxanthellae 3.jpg


2. Zdobyłem mackę od zdrowego dawcy. Ponieważ mój ukwiał jest tak mały, użyję tylko małego kawałka ryby i po prostu użyję 1 macki. Gigantea są naprawdę lepkie, więc zdobycie macek lub dwóch nie jest trudne zooksantelle są małymi organizmami. Musimy utrzymać stabilne warunki, aby mogły przetrwać. Jeśli tego nie zrobimy, po prostu umrą i możemy to wszystko zrobić za darmo. Uczę się trzymać mackę w większości roztworów. Jeśli roztwór soli trochę wyschnie, zmiana zasolenia zabije zooksantelle. Przechowuj je w małej ilości wody w zbiorniku i szybko zużywaj. Wyobraź sobie, że odparowało zaledwie 20% niewielkiej ilości wody, a wynikająca z tego zmiana zasolenia pozostałej słonej wody może być rzeczywiście drastyczna.
Przeszczep Zooxanthellae 1.jpg



3. Włóż mackę do kawałka jedzenia, w tym przypadku łososia. Podobnie jak w przypadku zasolenia, szok temperaturowy może zabić.

Moczyłbym łososia w wodzie ze zbiornika, aby utrzymać temperaturę do temperatury zbiornika. Wciąż zimny lub jeszcze zamrożony łosoś nie nada się. Kryształki lodu w łososiu mogą rozcieńczyć słoną wodę w mackach, a szok termiczny może zabić zooksantelle. Oba te problemy można rozwiązać, mocząc łososia lub inną rybę w wodzie akwariowej, aż do wyrównania temperatury.

Przeszczep Zooxanthellae 2.jpg


4. Zdjęcie mojego ukwiałka przed nakarmieniem go karmą z dodatkiem zooksantelli było pierwszym zdjęciem powyżej. Poniżej znajdują się zdjęcia go jedzącego jedzenie zooksantelle.
Przeszczep Zooxanthellae 4.jpg
 
Przeszczep Zooxanthellae 5.jpg
 
Przeszczep Zooxanthellae 6.jpg



5. Po około 2 tygodniach powinieneś zobaczyć pierwsze oznaki ponownego zasiedlenia macek przez zooksantelle wybielonego ukwiału. 

Wygląda na to, że macki brudzą się, jak pokazano na poniższym obrazku

Przeszczep Zooxanthellae 7.jpg


6. Więcej Zooxanthelli
Przeszczep Zooxanthellae 8.jpg


7. Wreszcie w pełni zdrowy S. gigantea
Przeszczep Zooxanthellae 9.jpg
 
 
Gigantea2019080303Multicolor.jpg


Mam nadzieję, że ten artykuł pomoże niektórym uratować i przywrócić wybielony anemon.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×