Skocz do zawartości
Gość

Węgiel aktywny może całkowicie odtruć palytoksynę

Rekomendowane odpowiedzi

Gość

Palys i Zoas to dwa najbardziej rozpowszechnione i popularne rodzaje miękkich koralowców w handlu akwariowym, ale mają małą wadę… są potencjalnie śmiertelne. 

W różnym stopniu te korale zawierają jedną z najsilniejszych trucizn natury - palytoksynę - która jest w stanie wywołać prawie każdy rodzaj nieprzyjemnych objawów, jakie można sobie wyobrazić. Literatura medyczna jest obecnie pełna przypadków opisujących przedłużone hospitalizacje, które są wynikiem usiłowań akwarystów o dobrych intencjach, próbujących usunąć zoa z żywej skały.

 Jedną z powszechnych technik, często zalecaną na forach akwarystycznych, jest wylewanie wrzącej wody bezpośrednio na skażoną skałę i szorowanie rozpadających się polipów. Jest to rzeczywiście bardzo skuteczna metoda zabijania koralowców, ale równie skuteczna w rozpylaniu palytoksyn zawartych w tkance koralowca. 

W ciągu kilku minut może to spowodować poważne problemy z oddychaniem, problemy z sercem, gorączkę, zmęczenie i nie tylko. Ale nawet coś tak prostego, jak małe skaleczenie na palcu, może prowadzić do identycznych objawów, a dla tych nielicznych nieszczęśników, którzy mieli palytoksynę wtrysniętą bezpośrednio do oczu, wyniki mogą być dość przerażające, z krótkotrwałą utratą wzroku i bolesnymi zmianami.

 

rafy-palytoksyny-blog-8

Takie kolorowe blady (po lewej: P. heliodiscus ? Po prawej: P. cf toxica ?) Są potencjalnie śmiertelne. Czy są warte ryzyka?

Więc co powinien zrobić akwarysta? Oczywiście rozsądnie jest unikać gatunków, o których wiadomo, że są siedliskiem szczególnie wysokich poziomów palytoksyny,

głównymi winowajcami są tu Palythoa cf toxica i P. heliodiscus , które zostały uwikłane w pozornie każdym przypadku, gdy dane identyfikacyjne korala naruszającego jest znana. Palythoa tuberculosa jest kolejnym podejrzanym gatunkiem, podobnie jak P. grandis z Karaibów, ale, co ciekawe, jednemu z najczęściej dostępnych gatunków - P. mutuki , powszechnie znanym jako polipy guzkowe - wydaje się nie mieć takiej siły. 

To samo można prawdopodobnie powiedzieć o gatunkach Zoanthus, które jeszcze nie wykazały znacznych poziomów palytoksyny lub nie miały związku z zatruciem akwarium. Mogę to potwierdzić anegdotycznie, ponieważ kropelka śluzu z Zoanthus sansibaricus przedostała się na moją gałkę oczną, co spowodowało niewiele więcej niż chwilowe zaczerwienienie.

Ten powszechny fenotyp akwariowy to P. cf mutuki.  Zwróć uwagę na długie macki, ale gładkie (a nie prążkowane) na zewnątrz.

Ten powszechny fenotyp akwariowy to P. cf mutuki . Zwróć uwagę na stosunkowo długie macki i gładką (raczej niż prążkowaną) powierzchnię zewnętrzną. Gatunek ten wydaje się mieć niewiele, jeśli w ogóle, palytoksyny, ale potrzebne są dalsze badania, aby to potwierdzić.

Ale jeśli zdarzy się, że masz już gatunek, o którym wiadomo, że jest toksyczny, to co? 

Jednym z najbardziej inwazyjnych koralowców w akwarium rafowym jest P. cf toxica, ponieważ może dość łatwo rozprzestrzenić się, pokrywając każdy centymetr kwadratowy żywej skały, gasząc przy tym bardziej pożądane gatunki. Jeśli cenisz swoje zdrowie, najbezpieczniejszym sposobem postępowania jest ostrożne usunięcie i wyrzucenie każdego skolonizowanego kawałka skały, zwracając szczególną uwagę, aby nie rozerwać żadnych polipów. Można to łatwiej powiedzieć niż zrobić, ponieważ gęste kolonie utworzone przez ten gatunek mogą praktycznie sklejać ze sobą kawałki skały. Z tego powodu grube rękawice gumowe (nie cienkie lateksowe, które łatwo rozerwać) należy uznać za niezbędne, podobnie jak okulary ochronne i maska oddechowa z filtrami węglowymi. I nie zapomnij otworzyć każdego okna i natychmiast wynieść kamień na zewnątrz do najbliższego śmietnika. Jeśli wydaje się to ekstremalne, nie jest.

P. heliodiscus

P. heliodiscus Źródło : Dave Burdick / Guamreeflife.com

Jednym z obiecujących odkryć, o których donoszono dopiero niedawno (Tartaglione i wsp. 2016), jest to, że węgiel aktywny może prawie całkowicie wyeliminować palytoksynę z wody akwariowej. W tym badaniu polipy P. cf toxicastwierdzono, że zatruły akwarystę (za pomocą wspomnianej metody wrzątku). Badacze pobrali próbki wody z tego akwarium i poddali je działaniu węgla aktywnego; po 24 godzinach ponad 99% palytoksyny zostało usunięte. Oczywiście to badanie zostało przeprowadzone w idealnych warunkach ze świeżym węglem. Biorąc pod uwagę, że większość akwarystów zmienia węgiel raczej rzadko (średnio, gdziekolwiek, od co dwa tygodnie do praktycznie nigdy), nie jest mądrze polegać na tego rodzaju filtracji chemicznej w celu wyeliminowania ryzyka stwarzanego przez palytoksynę. 

Skuteczność węgla aktywnego zależy w dużej mierze od jakości użytego produktu i sposobu jego wykorzystania (np. W worku vs. w reaktorze), a nawet wtedy spada jego zdolność do usuwania substancji ze słupa wody klif już po kilku krótkich dniach użytkowania, jeśli nie wcześniej.

 

blog-rafy-palytoksyny

P. cf toxica nie należy ufać. Postępuj ostrożnie, jeśli ten koralowiec jest w twoim zbiorniku.

Podsumowując to wszystko: większość nie zabije, ale niektóre mogą. Najgorszym z nich jest P. cf toxica , który rozprzestrzenia się jak zaraza i w praktyce jest niemożliwy do bezpiecznego usunięcia bez narażenia się na palytoksynę. Węgiel aktywowany neutralizuje palytoksynę, ale w praktyce nie będzie to niezawodnie działać w akwarium, a nawet jeśli usunie palytoksynę ze słupa wody, nadal będzie dużo tej substancji czai się na samym koralu. Biorąc pod uwagę potencjalne ryzyko, jakie stwarza Palythoa i ogólny brak świadomości większości akwarystów na ten temat, być może najbardziej ostrożnym działaniem byłoby zaprzestanie ich sprzedaży przez osoby bezpośrednio zaangażowane w sprzedaż detaliczną koralowców. Biorąc pod uwagę raczej leseferystyczny status quo, prawdopodobnie to tylko kwestia czasu, zanim ktoś w końcu umrze z powodu ekspozycji na palytoksyny. Twierdziłbym, że z tego samego powodu, dla którego nie ma kamiennych ryb i ośmiornic o niebieskich pierścieniach, być może teraz, przy tak wielu udokumentowanych przypadkach tego koralowca wyrządzającego poważne szkody nieświadomym hobbystom, osoby bezpośrednio zaangażowane w przemysł akwarystyczny powinny dojść do porozumienia. że Palythoa naprawdę nie ma miejsca w niewoli i nakłada zakaz jego gromadzenia, importu i sprzedaży.


  • Pelin, M., Brovedani, V., Sosa, S. and Tubaro, A., 2016. Korale miękkie akwariowe zawierające palytoksynę jako wyłaniający się problem sanitarny. Marine drugs, 14 (2), s. 33. ( link )
  • Tartaglione, L., Pelin, M., Morpurgo, M., Dell'Aversano, C., Montenegro, J., Sacco, G., Sosa, S., Reimer, JD, Ciminiello, P. i Tubaro, A. , 2016. Zatrucie akwarystę: Identyfikacja nowych palytoksyn w Palythoa por. toksyczny i całkowita detoksykacja wody w akwarium przez węgiel aktywny. Toxicon, 121, strony 41-50. ( link )
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×