Skocz do zawartości
Osmodeusz

Poznaj kałamarnicę w paski: Sepioloidea lineolata

Rekomendowane odpowiedzi

Pyjama-squid-Aquarium-of-the-pacific-770

Kalmary piżamowe  ( Sepioloidea lineolata ) to jedne z najpiękniejszych głowonogów, rzadko spotykane w akwariach.

 Kalmary piżamowe należą do rodziny Sepiadariida , która jest grupą spokrewnioną z kałamarnicami i mątwami . Wygląda więc na to, że pomimo swojej nazwy kalmary piżamowe wcale nie są kałamarnicami!

Więc jaka jest różnica?

Kalmary piżamowe mają krótkie, przysadziste ciała i w ciągu dnia przeważnie pozostają ukryte pod piaskiem. Z drugiej strony kałamarnice mają smukłe, smukłe ciała i polują na szybko poruszającą się zdobycz w toni wodnej.

 

Pyjama-Squid-2.jpg

WATCH : Kałamarnica piżamowa zakopuje się w piasku. Photo BugDreamer

 

 

Kalmary piżamowe mają podobny kształt ciała do mątwy i obie są drapieżnikami z ukrycia. W nocy można zobaczyć kałamarnice piżamowe kołyszące się po dnie morskim polujące na zdobycz, podczas gdy mątwy są mistrzami na pływalności, unosząc się nieruchomo w wodzie.

Mątwy mają unikalną kość zwaną mątwą, która jest porowata i wykonana z aragonitu. Mątwy ma różne komory wypełnione gazem, ważne dla pływalności. Chociaż podobne pod względem kształtu i zdolności zmiany koloru, kalmary piżamowe z rodziny Sepiadariida nie mają tej porowatej kości wypornościowej.

 

Kalmary piżamowe to małe stworzenia, których dorosłe osobniki osiągają zaledwie 7 cm długości. Kalmary  mają krótką długość życia od 8 miesięcy do 2 lat. A do niedawna największą szansą na dostrzeżenie karłowatej kałamarnicy było nurkowanie z rurką lub akwalungiem u wybrzeży Australii w ich naturalnym środowisku.

W 2016 roku w Akwarium Monterey Bay w Kalifornii z powodzeniem wyhodowano kalmary piżamowe od jaj i wreszcie dorosłych zdolnych do składania jaj zdolnych do życia. Jako pierwsi zamknęli cykl życia, a teraz te urocze stworzenia są wystawiane w publicznych akwariach w całych Stanach Zjednoczonych.

1-week-Pyjama-Squid-1024x1024.jpgPyjama-Squid-Monterey-Bay-Aquarium-1024x

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×