Skocz do zawartości
Gość

Dozowanie azotanów w celu wyeliminowania cyjano?

Rekomendowane odpowiedzi

Gość

Dozowanie azotanów w celu wyeliminowania cyjano?

 

Co? Dozowanie azotanów, aby pozbyć się cyjano? Częstą radą w walce z sinicami lub cyjanami jest obniżenie poziomu składników odżywczych, ponieważ cyjano mogą być zasilane przez wysokiefosforany lub azotany (cyjano może również wyskakiwać z powodu podwyższonej zawartości związków organicznych). Czy zatem nie byłoby sprzeczne z intuicją podniesienie jednego z tych elementów? Przyjrzyjmy się temu trochę.

 

Jeśli zarówno azotany, jak i fosforany są wysokie, można użyć granulowanego tlenku żelaza lub GFO, aby obniżyć dawkę fosforanów i węgla, aby obniżyć poziom azotanów. Kiedyś uruchamiałem GFO na moich zbiornikach rafowych i na pewno był łatwy w użyciu, ale miał kilka wad.

 

Jeśli jest używany zbyt agresywnie, GFO może szokować korale i powodować blaknięcie SPS. Kolejną wadą GFO jest to, że wiąże on nie tylko fosforany, ale także inne ważne pierwiastki śladowe. To były główne powody, dla których przeszedłem na reaktor algowy , naturalny sposób kontrolowania składników odżywczych.

 

Używając reaktora algowego, płuczki algowej lub refugium do usuwania zarówno fosforanów, jak i azotanów, musisz pamiętać o jednej rzeczy… .Potrzebujesz ich wystarczająco dużo, aby skutecznie usunąć.

 

Dozowanie azotanów i współczynnik Redfield

Azotany i fosforany są konsumowane przez bakterie w stosunku 16: 1, znanym jako stosunek Redfielda, więc jeśli masz zero azotanów, twój system jest ograniczony azotanami. Jeśli nie ma wystarczającej ilości azotanów, bakterie nie mogą spożywać fosforanu, powodując jego wzrost.

 

Teoretycznie dodanie azotanów za pomocą dodatku umożliwi bakteriom zużycie fosforanu i jego obniżenie, co jest możliwym rozwiązaniem pozwalającym pokonać uparte cyjano.

Z drugiej strony zbiornik z zerową zawartością fosforanów jest ograniczony fosforanami, co utrudnia usuwanie azotanów. W takim przypadku możesz dozować fosforany .

 

Dozowanie składników odżywczych w celu wyeliminowania cyjano nie jest jedynym rozwiązaniem, gdy zbiornik jest ograniczony azotanami lub fosforanami. Możesz karmić swoje ryby więcej lub nawet dodawać więcej ryb, aby zwiększyć ładunek biologiczny.

 

Ogólnie rzecz biorąc, cyjano potrzebuje fosforanu do wzrostu, a dozowanie źródła azotu pozwoli chaeto wydobyć fosforan ze słupa wody, ostatecznie obniżając również poziom fosforanów w podłożu. Jednak dozowanie zarówno azotanów, jak i fosforanów bez glonów jako mechanizmu eksportu może prowadzić do gromadzenia się fosforanów w podłożu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Muszę chyba iść do okulisty , bo nie widziałem wcześniej tematu . Nie wiem czy zauważyłeś , ale sporo ludzi nie chce dozować ani No3 , ani Po4 i sięgają po moim zdaniem kiepskie rozwiązanie . Czyli środki do zwalczania glonów , często kończy się to wywaleniem baniaka . A przecież łatwo jest te produkty dozować , można nawet pod pompę podłączyć i są bezpieczne dla mieszkańców . Często wręcz potrzebne , a mimo to ..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja gościa (Osmo) jednocześnie i lubię i nie lubię :)

 

Wiedzy mu za grama nie odmówię w temacie - przeczytałem wszystko .... - od A do Z - co nabazgrał

i na tym forum to, co wylazło spod łapek Osmo to cholernie dużo perełek nie do znajdnięcia gdzie indziej i chylę czoła 

Ale na pomidorach to się nie zna :P - za chwile mnie znowu złomocze w śmietniku, ale to nie ma większego znaczenia :)))))

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
8 minut temu, lukas79 napisał:

Ja gościa (Osmo) jednocześnie i lubię i nie lubię :)

 

Wiedzy mu za grama nie odmówię w temacie - przeczytałem wszystko .... - od A do Z - co nabazgrał

i na tym forum to, co wylazło spod łapek Osmo to cholernie dużo perełek nie do znajdnięcia gdzie indziej i chylę czoła 

Ale na pomidorach to się nie zna :P - za chwile mnie znowu złomocze w śmietniku, ale to nie ma większego znaczenia :)))))

Jeśli macie coś do siebie , to może wyjaśnijcie na pw , lub w śmietniku . Bo temat jest ciekawy , przez to go odkopałam , a teraz żałuje . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Samo chemiczne podnoszenie NO3 jestem w stanie zrozumieć, natomiast podbijanie chemiczne PO4 w temacie zwalczania cyjano już niestety do mnie nie przemawia. Jeśli mamy za nisko ten parametr to chyba bezpieczniej jest podkarmić granulatami i proszkami niż kombinować z płynami do dozowania pompami.

Ponad to w temacie cyjano zauważam pewną cykliczność wiosna, jesień - wypływa wówczas sporo tematów z treścią cyjano. Lato, zima tematy się wyciszają. A ta cykliczność raczej nie jest powiązana ze współczynnikami 16:1...

Edytowane przez chwialek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
7 godzin temu, chwialek napisał:

bezpieczniej jest podkarmić granulatami i proszkami niż kombinować z płynami do dozowania pompami.

Oczywiście masz racje , ale miałem już dwa razy sytuacje gdzie suche pokarmy ryby nie jadły . Krabów i krewetek nie miałem , więc innego wyjścia nie było . A w zbiorniku siedziały same ukwiały i nijak nie mogłem podnieść ani No3 ani Po4 . Dobrze się to u mnie sprawdziło .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×