Skocz do zawartości
Osmodeusz

Rzadkie Azoox Cladopsammia i Eguchipsammia

Rekomendowane odpowiedzi

eguchipsammia-fistula.jpg

 

 

Korale słoneczne z rodziny Dendrophylliidae to najbardziej zróżnicowana i popularna grupa niefotosyntetycznych koralowców  dostępnych dla akwarystów, ale niestety pozostają jednymi z najczęściej błędnie identyfikowanych koralowców  w branży akwarystycznej.

I niestety dezinformacja nadal się utrwala , szczególnie jeśli chodzi o parę stosunkowo mało znanych rodzajów: Cladopsammia i Eguchipsammia . Poświęćmy więc chwilę, aby zastanowić się nad tymi zdezorientowanymi koralowcami i przyjrzeć się ich rzeczywistym zdjęciom.

 

eguchipsammia-768x432.jpg

Eguchipsammia zebrana na 320 metrach w Morzu Czerwonym i przetrzymywana w niewoli przez ponad rok. Źródło : Roik et al 2015

 

 

 Eguchipsammia (często postrzegana jako synonim Dendrophyllia fistula ) to nazwa, która jest coraz częściej niewłaściwie stosowana w odniesieniu do „Fathead Dendro”, koralowca, który rośnie w małych koloniach dość dużych polipów i który jest regularnie dostępny w ostatnich latach. Ten charakterystyczny koral akwariowy, jak widać w Arrigoni i in. 2014 , jest w rzeczywistości nieopisanym gatunkiem Tubastraea , podczas gdy E. fistula jest w rzeczywistości dość dobrze znanym koralowcem z głębin o bardzo charakterystycznej morfologii.

 

Eguchipsammia jest rodzajem dość trudnym do zdefiniowania morfologicznie, ponieważ niektóre niedawno uwzględnione gatunki rozszerzyły swój pierwotny zakres, ale generalnie taksony tu zawarte są podobne do gałązek i często żyją w błocie jako małe, pojedyncze kolonie. E. przetoka jest jednym z najczęściej spotykanych gatunków, występującym w całym Indo-Pacyfiku na głębokościach ponad 100 metrów. Chociaż gatunek ten prawdopodobnie nigdy nie pojawi się w eksporcie akwariowym, naukowcy z powodzeniem utrzymują go z okazów zebranych na 320 metrach, a nawet hodują nowe polipy w niewoli.

 

eguchipsammia-yellow.jpg

Gatunek Eguchipsammia tworzący żółtą rafę z Azorów. Źródło : Tempera et al 2014

 

 

Na podobnej głębokości zaobserwowano inny gatunek z tego rodzaju, rosnący na szczycie podmorskiego wulkanu w pobliżu Azorów na wschodnim Atlantyku. W przeciwieństwie do izolowanych kolonii E. fistula , ten niezidentyfikowany gatunek jest znany z tworzenia dużych struktur przypominających rafy, rozjaśnionych kolorową żółtą tkanką żywych polipów.

 

cladopsammia-gracilis.jpg

Cladopsammia gracilis z Korei. Kredyt: Choi & Song 2014

 

Cladopsammia gracilis to inna nazwa pogrążona w zamieszaniu; w akwarystyce często podawano go dużym, słabo rozgałęzionym gatunkom z różowo zabarwioną tkanką. Jak się okazuje, ten koralowiec akwariowy jest nieokreślonym gatunkiem Dendrophyllia (Stephen Cairns, komisarz ) i jest całkiem prawdopodobne, że Cladopsammia nie doczekała się jeszcze żadnego znaczącego eksportu. Rodzaj jest zdefiniowany przez jego formę wzrostu (z polipami wyrastającymi ze wspólnej płaskiej podstawy lub jako słabo rozgałęzione kolonie) oraz połączoną konfigurację przegrody, która tworzy serię łukowatych kształtów określanych jako plan Pourtalès.

 

cladopsammia-eguchii.jpg

Cladopsammia eguchii z Korei. Kredyt: Choi & Song 2014

 

Obrazy żywych okazów, które wiarygodnie zidentyfikowano jako należące do tego rodzaju, były szczególnie trudne do zdobycia, ale niedawna publikacja na temat koreańskich koralowców (Choi i Song 2014) dostarczyła doskonałych ilustracji dla dwóch częściej udokumentowanych gatunków z rodzaju: C. eguchii i C. gracilis . Widząc, jak te okazy zostały zebrane na dostępnych głębokościach (15-30 metrów) i że oba gatunki są szeroko rozpowszechnione w Indo-Pacyfiku, można by przypuszczać, że w rzadkich przypadkach przedostały się one do eksportu akwariów.

 

post-1633-1219266578.jpg

Czy może to być akwarystyczny okaz Cladopsammia gracilis… a może nawet Eguchipsammia ?

 

 

 Joe Rowlett

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×