Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Potrzebuje kupić bakterie na wysokie no3 .czy macie coś sprawdzonego?

Jakich bakterii używacie? Ja do tej pory używałem bacto balance . I miałem no 3 na poziomie 5 . Przy dodawaniu codziennie po ok 4 ml na 450 l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie dziś mierzyłem i wyszło 0.26

Jak dodawałem bacto balance to no3 miałem na poziomie 5. A po4 0.05-0.15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Ja za każdym razem po skończonej butelce, biorę inne?

(zresztą jak z solą) ??

I najlepsze zdanie mam o Seachem Stability i Biogro

I następne chyba będą aquaforest pro bio s, plus NP pro

Ponoć robią robotę, ale to ze słyszenia jedynie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też używam probio s ale dodaje większą dawkę teraz jak mi się bacto balance skończyły i po4 i no3 rośnie.

Zamówiłem już bacto balance  bo chyba u mnie działają

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 godzin temu, karol86 napisał:

No właśnie dziś mierzyłem i wyszło 0.26

Jak dodawałem bacto balance to no3 miałem na poziomie 5. A po4 0.05-0.15

:), w opisie produktu napisane jest, że zalecane są szczególnie do zbiorników z niewykrywalnymi No3 i PO4 a następnie że włączają azotany i fosforany do biomasy. Może Osmodeusz będzie wiedział o co w tym chodzi. Jeśli klient nie ma wykrywalnych no3 i po4 to jak może włączyć no3 i po4 do biomasy skoro są niewykrywalne ?? ?
 
"Tropic Marin NP Bacto Balance

NP Bacto Balance to pokarm dla koralowców i gąbek, zalecany zwłaszcza do zbiorników z niewykrywalnymi wartościami NO3 i PO4.Dzięki starannie dobranej kompozycji nieorganicznych oraz organicznych odżywek, Tropic Marin® NP-BACTOBALANCE włącza azotany i fosforany do biomasy, zmniejszając stężenie tychże w wodzie, a przy tym poprawia wybarwienie i wspomaga wzrost koralowców, gąbek i innych zwierząt filtrujących. W ten sposób deficyt azotanów i fosforanów w akwarium jest korygowany nie zaburzając jednocześnie równowagi w ekosystemie."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Hmm @AniaWol ?

niestety nie mam pojęcia o tym konkretnym produkcie, mogę jedynie domniemywać ? na podstawie jakichś opracowań, także wydaje mi się, że chodzi tu po prostu o wykorzystanie organizmów żywych w celu usunięcia substancji z systemów wodnych jako naturalny skutek ich oddychania i procesów metabolicznych. Badania wykazały, że do 90% rozpuszczonego węgla organicznego obecnego w wodzie morskiej może być przyswojone przez bakterie planktonowe (bakterioplankton) do nowej biomasy.

To przyswajanie składników odżywczych jednocześnie usuwa azot (w postaci amoniaku, azotynów i azotanów) i fosfor (jako fosforan) z wodą, dzięki czemu bakterioplankton bardzo skutecznym pochłaniaczem rozpuszczonego materiału organicznego, które w przeciwnym razie byłyby pożywką powodującą wzrost organizmów, takich jak sinice i glony nitkowate w akwarium. Bakterioplankton jest również ważnym źródłem pokarmu dla organizmów, które są w stanie uchwycić je z kolumny wody. W pewnym sensie, wykorzystując te mikroby można kontrolować rozpuszczony materiał organiczny, a następnie stopniowo usuwać  je w sposób ciągły przez odpieniacz i żywienie koralowców, małży, rurówek, osłonic, gąbek. Cały proces wymaga odpowiedniej ilości dostępnego węgla. W akwariach z tendencją do podwyższonego stężenia fosforanów i azotanów, odpowiednie źródło węgla może szybko się wyczerpać.
 

najogólniej mówiąc takie VSV, czy vodka method?

niewiem, nie znam się domniemywam jedynie?

ciężko powiedzieć coś o produkcie, którego na oczy nie widziałem, o stosowaniu nie wspomnę?

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak kupiłem pierwszy raz bacto balance to była inna etykieta i opis też się różnił . Za pierwszym razem byłem na bardzo zadowolony miałem no3 na poziomie 25 i szybko zeszło do 2 . Dodaje codziennie po ok 4 ml na 450 l. I raczej pozostanę przy tym produkcie. Teraz no3 podskoczyło mi do 10 w przyszłym tyg zobaczymy czy znowu produkt zadziałał

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

w starych zapiskach, znalazłem

bakterie wymagają znacznej ilości węgla do przyswojenia azotu, a (szczególnie) fosforu. W
systemie o niskim lub niemierzalnym stężeniu azotanów i fosforanów jest
przypuszczalnie wystarczająca ilość organicznego C obecna, aby umożliwić bakteriom wykorzystanie dostępnego N i P
; w rezultacie biomasa bakteryjna jest regulowana przez względną obfitość N i P.

Odwrotnie, w systemie o stosunkowo wysokich stężeniach azotanów lub
fosforanów (np. takim, który jest zwykle intensywnie karmiony), ich wchłanianie przez bakterie będzie
hamowane przez nieodpowiednie organiczne C.

Rozwiązaniem jest uzupełnienie systemu
organicznym C, który umożliwia przyswajanie istniejącego N i P do biomasy bakteryjnej.
 Bakterie, a tym samym N i P, są następnie usuwane z
systemu poprzez filtrację i / lub przekształcane w biomasę do żywienia zawiesinowego.
organizmy wychwytujące bakterioplankton i fragmenty biofilmu, które są usuwane
ze statycznych powierzchni. 

10 godzin temu, AniaWol napisał:

w opisie produktu napisane jest, że zalecane są szczególnie do zbiorników z niewykrywalnymi No3 i PO4 a następnie że włączają azotany i fosforany do biomasy. Może Osmodeusz będzie wiedział o co w tym chodzi. Jeśli klient nie ma wykrywalnych no3 i po4 to jak może włączyć no3 i po4 do biomasy skoro są niewykrywalne ??

 :drinks:

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 20.07.2020 o 02:17, Osmodeusz napisał:

w starych zapiskach, znalazłem

bakterie wymagają znacznej ilości węgla do przyswojenia azotu, a (szczególnie) fosforu. W
systemie o niskim lub niemierzalnym stężeniu azotanów i fosforanów jest
przypuszczalnie wystarczająca ilość organicznego C obecna, aby umożliwić bakteriom wykorzystanie dostępnego N i P
; w rezultacie biomasa bakteryjna jest regulowana przez względną obfitość N i P.

Odwrotnie, w systemie o stosunkowo wysokich stężeniach azotanów lub
fosforanów (np. takim, który jest zwykle intensywnie karmiony), ich wchłanianie przez bakterie będzie
hamowane przez nieodpowiednie organiczne C.

Rozwiązaniem jest uzupełnienie systemu
organicznym C, który umożliwia przyswajanie istniejącego N i P do biomasy bakteryjnej.
 Bakterie, a tym samym N i P, są następnie usuwane z
systemu poprzez filtrację i / lub przekształcane w biomasę do żywienia zawiesinowego.
organizmy wychwytujące bakterioplankton i fragmenty biofilmu, które są usuwane
ze statycznych powierzchni. 

 :drinks:

Ano właśnie:), starałam się zrozumieć jaka jest wystarczająca ilość węgla organicznego w systemie aby stosunek był wystarczający do zamierzonego efektu? Sorry ale zadaje pytania bo mnie to zwyczajnie interesuje a widzę, że koledzy przy udziale googla mają niezłą wiedzę w tym temacie.

Zastanawia mnie jeszcze kwestia uzupełnienia systemu w organiczny węgiel. O jakim organicznym węglu piszesz Osmodeusz? Zrobię u siebie próbę na "oko" :) bo nijak to sprawdzić inaczej ale najpierw muszę dowiedzieć się jakie są źródła organicznego węgla.
Czy można według was stosować węgiel aktywny w przepływie i jednocześnie absorber na Po4 przy dozowaniu bakterii w zachwianej równowadze biologicznej systemu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

proszę, dość stary ale raczej wciąż aktualny ?
fragment art.opublikowanego na nieistniejącym już blogu reefmania.pl

 

 ...celem dozowania organicznego węgla jest zwiększenie ilości rozpuszczonego węgla organicznego (DOC) w naszych systemach który jest łatwo wykorzystywane przez bakterie heterotroficzne.

Bakterie heterotroficzne w odróżnieniu od autotroficznych (fotosyntezujących) muszą przyswajać z otoczenia węgiel organiczny, azotany oraz fosforany aby się rozwijać i reprodukować. Fakt ten pozwala na redukcję azotanów i fosforanów przez zwiększanie biomasy tych bakterii. Część z biomasy bakterii jest usuwana przez odpieniacz a część stanowi pokarm dla bezkręgowców.

Biofilm.

Bakteryjne przetwarzanie składników odżywczych jest złożonym i nie do końca poznanym procesem. Wiemy na pewno że że wiele gatunków bakterii ma swoją role, lub wiele ról na różnych etapach cyklu składników odżywczych. W obszarach, gdzie istnieją odpowiednie warunki, bakterie tworzą biofilm czyli skupiska bakterii.

Złożoności i metabolizmu tych biofilmów nie można przecenić. To nie są tylko „bakterie i śliskie osady”, ale niezwykle skomplikowane społeczności, w których różne gatunki i szczepy bakterii, jednokomórkowe mikroorganizmy, glony, a nawet małe zwierzęta wielokomórkowe współistnieją. Żywa skała i żywy piasek są właśnie miejscami które idealnie nadają się do kolonizowania przez korzystne bakterie i tworzenia aktywnych metabolicznie biofilmów.

Biofilmy występują w całym akwarium, na szybach, na skale, w strefach tlenowych i beztlenowych a nawet na żywych organizmach.

Zagęszczenie bakterii.

Podstawowy problem akwarystyki to czy nasz system ma już wystarczającą ilość biomasy bakteryjnej. Biomasa na terenach naturalnych raf koralowych jest ogromna. Ilość bakterii na terenach w pobliżu raf koralowych szacowana jest na 100 milionów bakterii na centymetr sześcienny. ilość bioplanktonu na samych rafach to ok 2 mln bakterii w mililitrze wody morskiej. Badania sugerują że 90% tych bakterii to właśnie bakterie heterotroficzne.

W celu zwiększenia populacji bakterii w akwariach rafowych, akwaryści wykorzystali wielu źródeł węgla organicznego, z różnym powodzeniem. Należą do nich etanol (zwykle w postaci wódki), kwas octowy (zwykle w postaci octu), sacharoza (cukier stołowy), glukozy (w postaci glukozy lub cukru kukurydzianego), kwas askorbinowy, i octan. Większość komercyjnych systemów prawdopodobnie wykorzystać jeden lub więcej z tych źródeł organicznego węgla, lub pokrewne substancje, choć dokładnych informacji nie znajdziemy.

Bakterioplankton jako źródło pokarmu dla korali.

Bakterie stanowią główne źródło pokarmu dla niektórych koralowców, w tym niektórych gatunków w rodzaju Acropora, Montipora, Pocillopora, Seriatopora i Stylophora.

Wiele innych bezkręgowców morskich, takich jak gąbki, strzykwy, osłonice również żywi się bakterioplanktonem.

Stosowanie metod probiotycznyc zwiększa dostępność źródeł bakterii planktonowych spożywanych przez bezkręgowce.

Najbardziej wydajne pod tym względem są systemy z użyciem zeolitów. Codzienne „potrząsanie” złożem uwalnia do wody biofilm bakteryjny osadzony na zeolitach pozwalając na karmienie koralowców. Metody te mogą sprawdzać się doskonale w tak zwanych systemac AZOOX (koralowców niefotosyntezujących) i dają możliwość utrzymania wielu bardzo trudnych koralowców.

Systemy komercyjne

Gotowe komercyjne systemy probiotyczne obejmują dozowania zarówno źródłem bakterii i organiczne źródła węgla. Niektóre systemy, takie jak ZEOvit i Ultralith wykorzystać również zeolity w przepływowym reaktorze. Niektórzy producenci twierdzą, że zeolity absorbują znaczne ilości amoniaku i jonów amonowych, a tym samym zmniejszają obieg azotu w akwarium.

Jak wspomniano wyżej, kolejna korzyść systemów na bazie zeolitu jest ich zdolność do funkcjonowania jako generatory bakterioplankton poprzez potrząsanie.

BioPolimery

Ostatnimi czasy pojawiło się na rynku wiele produktów opartych na biodegradowalnych polimerach. Zamiast podawania płynnego źródła węgla organicznego wykorzystano granulki polimerów PHA i PCLS. BioPolimery umieszczone są w specjalnych filtrach i służą jako powierzchnia dla rozwoju błony biologicznej, ale także jako źródło węgla organicznego.

Bakterie heterotroficzne zużywają granulki, wymagają okresowego uzupełniania, zwykle co trzy do sześciu miesięcy. Dzięki tej metodzie, bakterie są konsumentami materiału na którym budują biofilm. 

Na co zwrócić uwagę?

1. Utrzymanie parametrów wody najbliższych naturalnym.

• Wapń: 410-430 ppm

• Magnez: 1250-1300 ppm

• Alkaliczność (KH): 6,5-7,5 dKH

• potas” 380-400 ppm

• Zasolenie” 34-36 ppt / Ciężar” 1.024-1.026)

Jednym z najważniejszych parametrów przy stosowaniu systemów probiotyczhnych jest alkaliczność. Wielu akwarystów którzy utrzymywali alkaliczność większą niż 8 dKH i stosowali systemy probiotyczne obserwowało utraty tkanki na koralowcach SPS. Dodatkowo stosowanie systemów probiotycznych zwiększa zużycie karbonatu niż w pozostałych systemach.

2. Nie stosować UV oraz ozonu przy systemach probiotycznych.

3. Nie zaleca się stosowania absorberów fosforanów. Jest to związane z obawą o zbyt szybkie obniżenie ilości fosforanów a w konsekwencji bielenie koralowców.

4. Wydajny odpieniacz. Odpieniacz jest bardzo ważnym elementem systemów probiotycznych. Usuwa on nadmiar oraz martwe bakterie. Jest też zabezpieczeniem przed „zakwitem bakterii” w przypadku przedawkowania węgla organicznego.

5. Nie przedawkuj węgla organicznego. Przedawkowanie węgla organicznego może prowadzić do zbyt szybkiej redukcji związków odżywczych. Duże przedawkowanie prowadzi najczęściej do „zakwitu bakterii”, mlecznego zmętnienia wody oraz deficytu tlenu.

6. Regularnie podmieniaj wodę. Zaleca się cotygodniową podmianę 5-10% wody.

7. Zwróć uwagę na potas. W przypadku używania systemów opartych na zeolitach uważnie obserwuj poziom potasu. Niedobory tego pierwiastka mogą bardzo źle wpływać na wybarwienie koralowców.

8. Nie usuwaj azotanów do „zera”. Systemy probiotyczne są bardzo skuteczne w redukcji azotanów, niektóre są tak skuteczne że potrafią usunąć wszystkie azotany z wody. Niedobór azotanów może skutkować wolniejszym redukowaniem fosforanów. W przypadku nierównej redukcji azotanów w stosunku do fosforanów należy delikatnie zwiększyć karmienie lub podnieść poziom azotanów stosując odpowiednie preparaty.

Wady probiotyków.

Według badań zbyt duża ilość rozpuszczonego węgla organicznego może być przyczyną obumierania naturalnych raf koralowych. Poziom taki dla akwariów rafowych nie został ustalony.

Niektóre bakterie chorobotwórcze są heterotroficzne a co za tym idzie namnażają się razem z „dobrymi” bakteriami.

Metody te krytykowane są jako „nienaturalne”. O ile wyciąganie zwierząt z oceanów i trzymanie ich w akwariach można uznać za naturalne to moim zdaniem ważne jest abyśmy stworzyli tym zwierzętom warunki jak najlepsze dla nich.

Wnioski 

Systemy probiotyczne nie są dla wszystkich. Wymagają starannego i systematycznego monitorowania akwarium. Uważam jednak że są to najskuteczniejsze systemy filtracyjne i to na nich już niebawem opierać się będzie cała akwarystyka morska.

 

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuje za wspaniałą wiedzę. Właśnie takich informacji szukałam. Na marginesie, ciekawa konkluzja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po dodawaniu ponownie bacto balance 

Parametry wracają do normy pierwsza dawka w poniedziałek 10ml na 450l.

Pomiary 21.07

No3 10

Po4 0.30

25.07

No3 5-10

Po4 0.14

Myślę że te bakterie sprawdzają się w moim systemie.

We wtorek wysłałem próbki wody do badań zobaczymy o ile się różnią moje pomiary z wynikami marinlab.

Mam jeszcze jedno pytanie co ile czyścicie kubek do odpieniacza?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 godzin temu, karol86 napisał:

Po dodawaniu ponownie bacto balance 

Parametry wracają do normy pierwsza dawka w poniedziałek 10ml na 450l.

Pomiary 21.07

No3 10

Po4 0.30

25.07

No3 5-10

Po4 0.14

Myślę że te bakterie sprawdzają się w moim systemie.

We wtorek wysłałem próbki wody do badań zobaczymy o ile się różnią moje pomiary z wynikami marinlab.

Mam jeszcze jedno pytanie co ile czyścicie kubek do odpieniacza?

Aż poczujesz smród w pokoju :) albo osiągnie granicę bliską przelania :). Ja podłączam wężyk od kubka pod "kanalizę". Co do bakterii to ciekawy temat, biorąc pod uwagę że nie każdy zbiornik koniecznie przyswoi z sukcesem te same szczepy.

Edytowane przez AniaWol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardziej chodzi mi czy częstotliwość opróżniania kubka ma wpływ na poziom po4 i no 3. Ja mówiąc szczerze bardzo rzadko czyszczę kubek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja w swojej kostce, mylem i wyproznialem kubek co jakies 3tyg wiec potrafigil byc brudny?teraz kiedy zdjalem odpieniacz i nie chodzi wogole mam wieksze NO niz majac odpieniacz z pelnym, brudnym kubkiem wiec chyba to nie bardzo ma wplyw, tym bardziej u Was w większych zbiornikach

U mnie wzrost NO3 pojawil sie chyba od wrzucenia kamyczków, teraz sa zielone wiec to pewnie dojrzewanie 

Edytowane przez Bart1996

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
2 godziny temu, karol86 napisał:

Bardziej chodzi mi czy częstotliwość opróżniania kubka ma wpływ na poziom po4 i no 3. Ja mówiąc szczerze bardzo rzadko czyszczę kubek

Jeśli odciek pozostaje w kubku, czyli jest poza systemem, to jaki ma mieć wpływ ?

Co innego jeśli ten kubek przelewa 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może spada wydajność pracy odpieniacza? Ja przy wymianie mam bardzo grubą warstwę odpadu który oblepia ścianki a urobku prawie wcale. Przy czystym kubku piana przelewa się i zbiera brudna woda .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×