Skocz do zawartości
Osmodeusz

Opieka nad Tubastraea

Rekomendowane odpowiedzi

Specjalistyczna opieka jest kluczem do sukcesu 

JEFF KURTZ

sun-coral1.jpg

Przypisywana różnym gatunkom z rodzaju Tubastraea , pospolita nazwa „koralowiec słoneczny” jest zarówno odpowiednia, jak i ironiczna. To pasuje, gdy weźmie się pod uwagę, że spektakularne polipy wielu gatunków Tubastraea można słusznie opisać jako podobne do słońca pod względem koloru i kształtu. Z drugiej strony jest to ironiczne, ponieważ gatunki te, w przeciwieństwie do wielu koralowców, które zdobią nasze akwaria, nie mają symbiotycznych zooksanteli, a zatem nie są zależne od światła słonecznego - lub intensywnego oświetlenia akwarium rafowego - dla ich pożywienia.

Brak specjalnych potrzeb oświetleniowych może wydawać się sugerować, że te koralowce byłyby dobrym wyborem dla początkującego rafacza. Jednak w rzeczywistości jest dokładnie odwrotnie. Tubastraea to ciężkie karmniki, które wymagają wysokiego poziomu zaangażowania i wyjątkowych umiejętności hodowlanych i na ogół najlepiej pozostawić je bardziej zaawansowanym hobbystom.

 

Cechy fizyczne

Tubastraea spp. są uważane za koralowce wielkoformatowe ( LPS ), z kilkoma gatunkami posiadającymi uderzające żółte do pomarańczowych polipy, które wyłaniają się z rurkowatych, aw niektórych przypadkach rozgałęzionych, koralitów. Od czasu do czasu pojawiają się także gatunki o ciemniejszych polipach, takie jak T. micrantha , czyli czarny koralowiec słoneczny, który ma oliwkowozielone lub czarnawe polipy i tkanki.

Będąc zooplanktivores, Tubastraea spp. koralowce zwykle rozszerzają swoje polipy po zmroku - kiedy plankton występuje najczęściej w kolumnie wodnej - i pozostają skurczone w ciągu dnia. Jednak z wytrwałością można przekonać okaz do rozszerzenia polipów i karmienia w ciągu dnia.

 

Karmienie

W przypadku większości koralowców, które przechowujemy, bezpośrednie karmienie jest zwykle kwestią drugorzędną po zapewnieniu odpowiedniego oświetlenia. Ale jeśli chodzi o Tubastraea spp., Ukierunkowane żywienie jest absolutnie niezbędne. Najlepsze są mięsne produkty mięsne, takie jak krewetki mysid, wzbogacone krewetki solankowe, drobno posiekane owoce morza lub podobne produkty.

Okazy należy karmić bardzo często - najlepiej codziennie - i ważne jest, aby zapewnić, że każdy polip w kolonii otrzyma pożywienie. Dlatego zamiast dozować do zbiornika plankton i pozostawić przypadkowi, czy koralowiec ma dość jedzenia, najlepiej dostarczać jedzenie bezpośrednio do każdego z polipów za pomocą czegoś takiego jak indyk, pipeta lub zakraplacz.

Uważaj na towarzyszy, którzy mogą kraść żywność koralowcom słonecznym i pozbawiać je potrzebnego odżywiania

Kilka dodatkowych punktów do rozważenia w odniesieniu do karmienia Tubastraea spp .:

Przy ustalaniu miejsca umieszczenia tych koralowców w systemie akwariowym należy wziąć pod uwagę łatwość dostępu do ukierunkowanego karmienia.

Głodni członkowie akwarium mogą próbować kraść żywność z macek tych koralowców, pozbawiając ich odpowiedniego odżywiania. Jeśli ryby znajdują się w tym samym zbiorniku, może być konieczne ich wcześniejsze nakarmienie, aby nie były tak wygłodniałe i / lub utrudniały im dostęp do koralowca w czasie posiłków z jakimś miejscem do karmienia (np. Odwrócony kosz truskawek) lub górna połowa plastikowej butelki po napojach).

Ciągłe obfite karmienie niezbędne do utrzymania tych i wielu innych koralowców azooksanthellinowych może szybko zepsuć wodę w akwarium, dlatego niezbędne jest solidne odtłuszczanie białka i częste podmiany wody .

 

Prąd i oświetlenie

Tubastraea spp. są powszechnie spotykane na obszarach o dość silnym ruchu wody , co zwiększa prawdopodobieństwo dotarcia planktonu do oczekujących macek, dlatego też będziesz chciał zapewnić umiarkowany do silnego przepływu w niewoli.

Tubastraea może dostosować się do różnych schematów oświetlenia i, w przeciwieństwie do powszechnego nieporozumienia, nie musi być osłonięty przed ekspozycją na światło. To było błędne wrażenie, pod jakim działałem jeszcze kilka lat temu, kiedy czytałem następujące fragmenty w Akwariowych koralowcach Erica Bornemana : selekcja, hodowla i historia naturalna : „Większość akwarystów umieszcza te koralowce pod półkami lub nawisami, próbując naśladować ich naturalne widownia. Niestety takie umieszczenie często poddaje je obszarom o niskim natężeniu prądu, w przeciwieństwie do warunków, które preferują z natury. Obecność światła nie szkodzi Tubastraea i mogą być trzymane na otwartej przestrzeni, narażone na pełne światło. ”

 

Jedynym zastrzeżeniem, które mogę tutaj dodać, jest to, że jeśli Tubastraea zostanie przeniesiony do systemu o znacząco różnym natężeniu światła, będziesz chciał dokonać przejścia stopniowo, aby uniknąć wstrząsania okazem.

 

Dedykowany system?

Biorąc pod uwagę specjalne wymagania żywieniowe dla koralowców Tubastraea , najłatwiej jest trzymać je w specjalnym zbiorniku dla gatunków skupionym wyłącznie na ich potrzebach, niż w typowym mieszanym akwarium rafowym.

Edytowane przez Osmodeusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×