Skocz do zawartości
Osmodeusz

Wymagania dotyczące pielęgnacji koralowców NP

Rekomendowane odpowiedzi

Wymagania dotyczące pielęgnacji koralowców niefotosyntetycznych (NPS)

ANDREA EHLERS

 

cladocora-eguchipsammia-persian-gulf-azo

Nie fotosyntetyczne korale (NPS) to jedne z najbardziej unikalnych koralowców, jakie kiedykolwiek zobaczysz. Mają najbardziej dziwne kształty, tekstury i tajemnicze zachowania. Ich druga nazwa, azooxanthelle, sugeruje, że ich zooxanthelle jest nieobecna. Jednak badania wykazały, że wiele z naszych zdaniem koralowców azooksantelowych zawiera pewne symbiotyczne glony.

Koralowce NPS obejmują wiele różnych rodzajów koralowców, takich jak koralowce miękkie Alcyonacea (gorgonie, zagrody morskie i koralowce miękkie) i Scleractinia (koralowce LPS). Istnieje również kilka bezkręgowców, które zachowują taką samą ostrożność jak korale NPS, na przykład liliowce, gąbki, przegrzebki ognia i osłonice.

W sekcji NPS Kevina Kohena znajduje się wiele wywrotek do zawieszania i podawania filtrów, takich jak ogórki, osłonice i gąbki. W sekcji NPS Kevina Kohena znajduje się wiele wywrotek do zawieszania i podawania filtrów, takich jak ogórki, osłonice i gąbki.

Ponieważ koralowce te nie podlegają fotosyntezie, muszą otrzymywać energię z pożywienia. Może to być problematyczne, ponieważ koralowce muszą mieć dobrą jakość wody, jednocześnie stale jedząc pokarm.

Więc jaki rodzaj jedzenia karmisz i jak często? Będziemy chcieli, aby nakarmić mieszaninę żywności o zakresie wielkości cząstek, począwszy od malutkiej fitoplanktonu małych wrotek i większych Calanus  widłonogi i mysis  krewetek. Oczywiście koralowce z dużymi ustami chcą wielkiego jedzenia i odwrotnie.

Koralowce powinny być karmione codziennie kilka razy dziennie. Ilość karmy zależy od wielkości zbiornika i filtracji. Sprytnym sposobem na ustalenie reżimu karmienia byłoby znalezienie istniejącego zbiornika NPS podobnego do twojego, naśladowanie jego harmonogramu karmienia i dostosowanie karmienia na podstawie reakcji twoich koralowców.

Automatyczne podajniki są bardzo popularne wśród zbiorników NPS. To pochłania znaczną część pracy fizycznej. Podajniki te są zazwyczaj wykonane przez majsterkowiczów i polegają na prowadzeniu instalacji wodociągowej przez lodówkę w celu utrzymania niskiej temperatury jedzenia. Suche karmy można dodawać za pomocą automatycznego podajnika, który jest dostępny w lokalnym sklepie z rybami.

fridge-feeder.jpgAutomatyczne dozowanie z dedykowanej lodówki pozwala karmić więcej pożywnych potraw.

Na wolności wiele koralowców, takich jak Tubastrea, jest zamkniętych w ciągu dnia; w swoim zbiorniku możesz cieszyć się nimi przez cały czas, gdy ich szkolimy, karmiąc je, gdy światła są włączone. Niektóre koralowce azoox, takie jak Dendronepthya, znajdują się tuż nad rafą stojącą obok Acropory .

Inne koralowce nie fotosyntetyczne, w tym Distichopora , wymagają ciemności; ich tkanka jest podatna na inne organizmy na nich rosnące. Z mojego doświadczenia wynika, że dużo łatwiej jest mieć zbiornik niefotosyntetyczny niż koralowce NPS w rafie mieszanej. Możesz manipulować światłem, nie kosztując innych koralowców.

Implozja koralowców słonecznych nawet w zbiorniku SPS! Implozja koralowców słonecznych nawet w zbiorniku SPS!

Koralowce NPS potrzebują tyle prądu, ile włożylibyście do swojego zbiornika SPS. Polują na ruch wody w celu przechwytywania pożywienia; pozycja ich polipów może manipulować otaczającą je wodą, aby prąd był jak najbardziej skuteczny.

Dodatkowo potrzebujesz doskonałego systemu filtracji. W niefotosyntetycznych chłodniach zastosowano refugia, sterylizatory UV, biopellety i inne media. Są one stosowane jako uzupełnienie standardowych skimerów, wymiany węgla i wody.

Schronienie Mike'a Cao na jego 65-galonowym zbiorniku NPS. Schronienie Mike'a Cao na jego 65-galonowym zbiorniku NPS.

Niefotosyntetyczne korale wymagają miłości, opieki i żmudnej pracy. Warto, ponieważ są tajemnicze i musimy je lepiej zrozumieć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×