Skocz do zawartości
Osmodeusz

Trzy nowe RODZINY miękkich koralowców Azoox

Rekomendowane odpowiedzi

Trzy nowe rodziny miękkich koralowców z Południowej Afryki 

 

 

Tenerodus-fallax-variations-1024x766.jpg

Warianty fioletowo-żółte Tenerodus fallax , dawniej w Alcyonium , obecnie w nowej rodzinie Leptophytidae. Źródło: McFadden & van Ofweggen 2017

Klasyfikacja koralowców miękkich właśnie oszalała. W nowym badaniu opublikowanym w Zootaxa, w dużej mierze endemiczna fauna alcyonariańska w Południowej Afryce została w końcu zmieniona, co doprowadziło do opisu czterech nowych gatunków… plus czterech nowo rozpoznanych rodzajów… i trzech (3!) Zupełnie nowych rodzin. Te nowe koralowce należą do wyjątkowej społeczności znalezionej w bioregionie Agulhas, położonym wzdłuż najbardziej wysuniętego na południe krańca Afryki. Tutaj ciepłe wody Prądu Agulhas, które schodzą na południe od Oceanu Indyjskiego, spotykają znacznie chłodniejszy Prąd Benguela, który płynie w przeciwnym kierunku w górę wzdłuż wybrzeża Atlantyku. Takie mieszanie tworzy produktywny i bogato zróżnicowany ekosystem umiarkowany, którego nie ma nigdzie indziej, a jak wykazały badania genetyczne, koralowce w tym regionie często bardzo wyróżniają się w swojej historii ewolucji.

Potwierdza to zmieniona klasyfikacja, w której nowo uznane rodziny Lampophytidae, Corymbophytidae i Leptophytidae są ograniczone do tego małego zakątka globu. Wszystkie z nich zostały wcześniej włączone do Alcyoniidae, ale dane genetyczne mówią nam, że ta grupa jest wysoce sztuczna, z nie mniej niż 10 wyraźnymi liniami ewolucyjnymi skupionymi w jeden nieporęczny takson. Wiele z najbardziej znanych miękkich koralowców (np. Sinularia, Lobophytum, Sarcophyton, Klyxum ) również mieszka w tej rodzinie, więc spodziewaj się kolejnych zmian.

Teraz krótkie podsumowanie tych niejasnych południowoafrykańskich gatunków… uwaga: nowa rodzina i rodzaj  Corymbophyton  (Corymbophytidae) i nowy rodzaj  Porphyrophyton nie są pokazane poniżej.
 

Lampophyton-spinatum-1024x685.jpg

Lampophyton spinatum , nowy gatunek opisany w nowo utworzonej rodzinie Acrophytidae. Ten jest trochę jak Studeriotes , koral choinkowy, ponieważ polip jest chowany. W tej rodzinie znajdują się tylko dwa inne rodzaje, Acrophytum i Pieterfaurea, które mają nieodwracalne polipy. Rodzina jest podobna do nidaliidów, ale bez skleritów w swoich polipach.

Leptophyon-benayahui-1024x677.jpg

Leptophyton benayahui został pierwotnie opisany w 1997 r. Jako nefteid, ale polipy u tego gatunku są chowalne (jak pokazano tutaj), podczas gdy polipy u nefteidów są nieodwracalne. Koral ten należy do nowo utworzonej rodziny Leptophytidae, wraz z trzema innymi rodzajami wcześniej zawartymi w Alcyonium , szeroko rozpowszechnionym rodzaju umiarkowanym.

Leptophyon-fustis-1024x773.jpg

Leptophyton fustis . Ten nowy gatunek znany jest z zimnych wód wschodniego przylądka, a L. benayahui pochodzi z subtropikalnego KwaZulu-Natal.

Tenerodus-fallax-1024x768.jpg

Tenoderus fallax , poprzednio umieszczony w Alcyonium . Rodzaj ten różni się rozmieszczeniem skleritów, ponieważ występują one w jednej niezróżnicowanej warstwie w całej kolonii, a także są bezbarwne (w porównaniu z Alcyonium ).

Tenerodus-pollex-1024x770.jpg

Tenoderus pollex , nowy gatunek, którego nazwa pochodzi od łacińskiego słowa „kciuk lub duży palec u nogi”, w nawiązaniu do kikuta kolonii.

Circularius-wilsoni-1024x752.jpg

Circularius wilsoni , dawniej Alcyonium . Koral ten ma układ „collaret” wobec skleritów w nim spolypów (jak to widzimy w Dendronephthya ), ale podobnie jak w przypadku Tenerodusa , sklerity nie są ułożone w oddzielnych zewnętrznych i wewnętrznych warstwach jak w przypadku Alcyonium .

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×