Skocz do zawartości
Osmodeusz

Mezofotyczne rafy koralowe: życie w głębinach

Rekomendowane odpowiedzi

Wejdź do krainy zwanej strefą zmierzchu - wąskiego, słabo oświetlonego pasma oceanów świata, bardziej tajemniczych dla naukowców niż powierzchnia Księżyca, odkryjesz piękno i znaczenie mało znanych raf, które znajdują się między 200 a 500 stóp poniżej powierzchni oceanu - poza zasięgiem tradycyjnego sprzętu do nurkowania, ale powyżej głębokości zwykle badanych przez okręty podwodne. Spotkaj się ze spektakularnie kolorowymi rybami i rzadko spotykanymi bezkręgowcami, dowiedz się o innowacyjnych technologiach, które pozwalają naukowcom Akademii studiować tę nową granicę, i dowiedz się, co możesz zrobić, aby chronić te niesamowite i niezwykle ważne ekosystemy.

https://reefs.com/magazine/mesophotic-coral-reefs-life-in-the-deep/

image7-dcbed553cd0ded5e089a26636730cc77.

 

 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Połącz się na żywo i podziel się swoją wiedzą na temat głębin morskich

Bremer-SpoungeGarden-1-1140x636-1-770x43

W zeszłym miesiącu podzieliliśmy się historią z Deep Reefs of Ningaloo Canyon , w której dr Nerida Wilson z Western Australian Museum i jej zespół zarejestrowali do 30 nowych gatunków. Wyprawy trwają w obrębie największego australijskiego rezerwatu morskiego Coral Sea Marine Park , jednego z największych na świecie płaskowyżów na kontynencie o powierzchni prawie 300 000
kilometrów kwadratowych .

Za pomocą ROV SuBastian nurkowania są transmitowane na żywo dla widzów w domu na Facebooku , YouTube i stronie internetowej Schmidt Ocean Institute za darmo. Możesz również zobaczyć trzy nurkowania, które już miały miejsce tutaj .

023-Megaphone-Cartoony-1.png

Zespół wzywa teraz wszystkich zainteresowanych naukowców, zwłaszcza tych z mezofotycznej i głębinowej społeczności koralowców, do przyłączenia się zdalnie i do komentowania podczas nurkowań!

Bremer_unKnownCoral-1140x641-1-1024x576.

Płaskowyż Queensland zawiera 30 dużych atoli koralowych, w tym
słynną rafę Osprey, rafę Lihou i diamentowe wysepki. Dr Robin Beaman, James Cook University oraz zespół naukowców z Geoscience Australia, The University of Sydney i Queensland Museum współpracują obecnie zdalnie z R / Schmidt Ocean Institute R / V * Falkor * do przeprowadzenia bezprecedensowego mapowania i eksploracji płaskowyżu Queensland.

Plan nurkowania opiera się na wyniku mapowania, a nurkowania będą ogłaszane za pośrednictwem platform społecznościowych @SchmidtOcean (Facebook i Twitter) oraz subskrybentów na naszej stronie YouTube @SchmidtOcean.

Badania te są częścią rocznej inicjatywy Schmidt Ocean Institute, która ma na celu przeprowadzenie kilku wypraw naukowych wokół kontynentu australijskiego. Wyprawa Visioning the Coral Sea zapewni wgląd w ewolucję geologiczną i różnorodność biologiczną australijskiej granicy morskiej. Z góry dziękuję za poświęcony czas i uwagę.

Aby uzyskać więcej informacji, odwiedź stronę wyprawy tutaj . Wyprawa potrwa do 15 czerwca 2020 r.

 

Nicole Helgason

 
Edytowane przez Osmodeusz
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mezofotyczne ekosystemy koralowe - łódź ratunkowa dla raf koralowych?

largepreview.png

 

Płytkie rafy koralowe, które wszyscy znamy, są jak wierzchołek góry lodowej - są bardziej widoczną częścią rozległego ekosystemu koralowego, który sięga głębin daleko poza to, co odwiedza większość ludzi. Niewidoczne rafy, zwane mezofotycznymi ekosystemami koralowymi (MCE) są szeroko rozpowszechnione i różnorodne, jednak w dużej części świata pozostają one niezbadane. Oczekuje się, że wraz ze wzrostem globalnego klimatu na płytkich rafach koralowych na świecie będzie dochodzić do katastrofalnego bielenia. Raport ten zadaje pytanie - czy MCE mogą zapewnić „łódź ratunkową” dla płytkich raf koralowych, które cierpią zdziesiątkowanie z powodu wzrostu temperatury powierzchni morza i innych oddziaływań antropogenicznych?

PDF

https://gridarendal-website-live.s3.amazonaws.com/production/documents/:s_document/153/original/mesophotic-coral-ecosystems.pdf?1483646738

 

ebook

https://cld.bz/bookdata/6nNqPxy/basic-html/page-1.html#

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najstarsze głębokowodne rafy koralowe odkryto w Polsce w woj. Świętokrzyskim

 

d5ada97487ea8f14eeb0b0d8d5a.jpg__768x600

 

Najstarsze na świecie głębinowe rafy koralowe o głębokości od 30 m do ok. 150m zostały zidentyfikowane przez naukowców w Górach Świętokrzyskich. Pochodzą one z około 390 milionów lat i mają około. 150 milionów lat starszych niż wcześniej znane rafy.

Rafy koralowe należą do najbardziej złożonych ekosystemów, powszechnie znanych z płytkich i ciepłych mórz. Zbudowane są głównie przez koralowce pozostające w symbiozie z jednokomórkowymi algami.

„Badania nad głębinowymi rafami koralowymi, zwanymi również rafami mezofotycznymi, sięgającymi od głębokości 30 do około 150 metrów, intensywnie rozwijają się od kilku lat. (...) Najstarsze znane rafy tego typu pochodziły z epoki triasu, około 240 milionów lat temu. Byli w stanie Nevada w Stanach Zjednoczonych ”- poinformował Instytut Geologii Podstawowej Uniwersytetu Warszawskiego.

Zespół naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Śląskiego i Uniwersytetu Adama Mickiewicza zidentyfikował jednak znacznie starsze rafy mezofotyczne w Górach Świętokrzyskich. Pochodzą z środkowego dewonu, około 390 milionów lat temu.

„Rafy dewońskie w Górach Świętokrzyskich znane są od końca XIX wieku” - powiedział PAP dr Mikołaj Zapalski z Uniwersytetu Warszawskiego. Zauważył, że przez długi czas naukowcy wierzyli, że rafy te znajdowały się na znacznie niższej głębokości. „Ustaliliśmy, że istnieją płaskie koralowce charakterystyczne dla środowisk głębinowych. Wykazaliśmy również, że średnie głębokości (morskie - PAP) były zasiedlone przez rafy znacznie wcześniej, niż sądzono” - wyjaśnił.

Naukowcy zidentyfikowali bogate skupiska koralowców płaskich i liściastych w dwóch miejscach: w Skałach koło Nowej Słupi oraz w kamieniołomie Laskowa pod Kostomłotami. Oprócz koralowców rafy te zamieszkiwały liliowce, gąbki i ramienionogi - małże podobne do małży. Naukowcy zrekonstruowali także koralowce liściaste, nieco przypominające kształt sałaty.

„Rafa w Skałach może być nieco płytsza, przezroczystość jej wody również jest niższa. Nie była całkowicie ciemna, ale mogło być kilkanaście procent światła. Od czasu do czasu trylobity pojawiały się w wodzie - zawilce morskie z duże oczy. W przeszłości ich oczy były interpretowane jako przystosowane do drapieżnego stylu życia. Wydaje nam się jednak, że mogły być przystosowane do mniejszej ilości światła ”- wyjaśnił dr Zapalski.

Rafa w Laskowej - opisał - była nieco inna. Było więcej światła i prawdopodobnie było nieco głębiej. Naukowcy odnaleźli wcześniej organizmy głębinowe w kamieniołomie Laskowa, co wskazuje, że był to obszar otwartego morza i niektóre z najstarszych rekinów mogły żywić w tych wodach.

Eksperci z Uniwersytetu Warszawskiego wyjaśniają, że rafy koralowe budowane są przede wszystkim przez koralowce w symbiozie z jednokomórkowymi algami. „Glony powodują, że koralowce budują szkielet znacznie szybciej. Wstępne badania francuskich naukowców wykazały, że koralowce bez alg symbiotycznych rosną w tempie 2-3 mm rocznie, z algami do 20-40 mm rocznie, co przekłada się na szybki wzrost rafy. Bez symbiozy z glonami tworzenie raf byłoby bardzo trudne dla koralowców ”- wyjaśnił Zapalski.

Obecność płaskich koralowców 390 milionów lat temu wskazuje, że symbioza koralowców i glonów jest bardzo stara. Dewońskie korale mezofotyczne, podobnie jak współczesne, uchwyciły kilka promieni światła na zasadzie „paneli słonecznych”. Musiały być płaskie, aby złapać światło, z którego bardzo niewiele dociera do głębin morskich.

Naukowcy odkryli to latem 2016 r. „To było trochę przypadkowe. Jestem przede wszystkim geografem, ale na konferencji na Hawajach wysłuchałem wielu wykładów poświęconych rafom głębinowym. Słuchając tych wykładów, przypomniałem sobie widząc takie ślady z czasów dewońskich w Górach Świętokrzyskich. Niemal natychmiast po powrocie z Hawajów udałem się na miejsce i zdałem sobie sprawę, że wygląda prawie tak samo jak współczesne rafy mezofotyczne ”- wyjaśnił dr Zapalski.

Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie Coral Reefs, opublikowanym przez International Society for Reef Studies i Springer. Badania zostały sfinansowane ze środków Narodowego Centrum Nauki. Wśród naukowców zaangażowanych w projekt - oprócz dr Zapalskiego - znaleźli się: prof. Stanisław Skompski z Uniwersytetu Warszawskiego, dr Tomasz Wrzołek z Uniwersytetu Śląskiego i dr Błażej Berkowski z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

PAP - Science and Scholarship in Poland, Ewelina Krajczyńska

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×