Skocz do zawartości
Robin

Dozowanie chemii, przygotowanie roztworów

Rekomendowane odpowiedzi

Witam mam zamiar rozrobic mg ca kh i podawac przez pompe czy ktos zwas rozrabial takie preparaty i ile tego trzeba wsypac na 5l rodi?
Chlorek Magnezu Sześciowodny CZDA 1kg STANLAB, chlorek wapnia bezwodny BIOMUS 1kg, soda oczyszczona 1kg.
Ile tego dozować przez pompę? Czy muszę jeszcze podawać sbs do tego?
Dziękuję wszystkim za wszelkie informacje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki ale tam niema jak mg przygotowac roztwor... Jest tylko ca kh sbs a mg niema 

1 godzinę temu, azgar napisał:

https://reefhub.pl/metoda-ballinga/ tu masz wszystkie odpowiedzi a sbs nie musisz ale powinieneś i najlepiej kup sbs dobrej marki :) 

dzieki ale tam mamy tylko ca kh sbs jak przygotowac a mg niema 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak patrzyłeś :) 

 
Cytat

 

Dozowanie magnezu – roztwór 4

     W wielu przypadkach, choć nie zawsze, wysoka konsumpcja Ca idzie w parze z podwyższoną konsumpcją Mg. Jest to spowodowane tym, że magnez stymuluje proces wbudowywania wapnia w szkielety korali i niejako czyni go bardziej dostępnym. W związku z tym należy regularnie kontrolować zawartość magnezu w wodzie. W przypadku znacznych ubytków magnezu należy dołączyć ten pierwiastek do tej metody. Można oczywiście dozować ręcznie, ale można też poprosić pana Ballinga o pomoc    Sprawa z dozowaniem magnezu jest o tyle prosta, że magnez jako dwuwartościowy pierwiastek, łatwo zastępuje wapń, który jest także dwuwartościowy. Żeby dozować magnez musimy po prostu zmodyfikować trochę roztwór 1. W tym celu należy przygotować roztwór 51g MgCl2 x 6H2OI w 500ml wody. Tym roztworem podmieniamy część roztworu 1. Na początek odlewamy z płynu 1 dokładnie 100ml i zastępujemy go 100ml płynu 4. Jak już wspomniałem spadek magnezu wygląda inaczej w różnych akwariach. Dlatego tutaj uzupełnianie magnezu, a zwłaszcza stosunek do wapnia w roztworze pierwszym należy dobrać eksperymentalnie. Jeśli przy Ballingu zaczyna nam spadać Mg to podmieniamy 100ml roztworu 1 zastępując go 100 ml roztworem 4. Jeśli mamy ciągle ubytek magnezu to podmieniamy 200ml. Tutaj warto zauważyć, że w tym wypadku nie ma liniowej kumulacji magnezu. Dlatego w okresie ustalania dawek, warto eksperymentować na odlanych roztworach 1,2 i 3 w mniejsze pojemniki, przeliczając oczywiście podmianę roztworu 1 i  4 na mniejszych dawkach.   

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, azgar napisał:

Tak patrzyłeś :) 

 

 

Czesc tak patrzylem i nawet czytalem na szybko ale i tak nic ztego nierozumnie ja  chemia i fizyka mialem pod gorke ?dobra ca i soda wiem jak rozpuscic tak jak jest napisane ale potem zamiany 1 i4 rozdzielanie na czastki czy jakos tam to noga  potrzebuje wytumaczenia jak blondynce rozpuscic mg. Ca soda ile gram na ile litrow potem jak to podac prosze sie nie wysmiewasc ze nierizumnie ale to dlamnie czarna magia i sory za bledy jak beda ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z pamięci pisze 

NaCl  84g na litr

Ca 55,5g na litr

SBS jakieś 25g na litr  (jak bys miał problem ze znalezieniem bo pewno "fioletowa" znajdziesz to tu masz np taka sbs https://erybka.pl/product-pol-15804-Tropic-Marin-Original-Balling-Component-C-1-kg.html )

MgCl2 x 6H2O ja bym podawał osobno  ale ty na 90% nie będziesz miał spadków Mg 

 

Najlepiej dzisiaj zrob 3x test na Ca i 3x na MG i to samo za 4 dni (po 3x żeby zmniejszyć błędy  pomiarowe, jesli by jakis wynik wyszedł odstajacy od reszty bardzo np 400 410 i 470 to od razu czwarty pomiar zrób)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
33 minuty temu, azgar napisał:

z pamięci pisze 

NaCl  84g na litr

Ca 55,5g na litr

SBS jakieś 25g na litr  (jak bys miał problem ze znalezieniem bo pewno "fioletowa" znajdziesz to tu masz np taka sbs https://erybka.pl/product-pol-15804-Tropic-Marin-Original-Balling-Component-C-1-kg.html )

MgCl2 x 6H2O ja bym podawał osobno  ale ty na 90% nie będziesz miał spadków Mg 

 

Najlepiej dzisiaj zrob 3x test na Ca i 3x na MG i to samo za 4 dni (po 3x żeby zmniejszyć błędy  pomiarowe, jesli by jakis wynik wyszedł odstajacy od reszty bardzo np 400 410 i 470 to od razu czwarty pomiar zrób)

 

Ok zrobie ale w niedziele bo bede mial wolne i musze pompe kupic jak bede mial wszystko to bede pisal do ciebie dlarego pytalem sie jak to zrobic zanim kupie rizumniesz mnie ze potem by sie okazalo ze nie podolam i kase wyrzucona bede w kontakcie z toba jak bede mial problem ztym ale jak bedzie wszystko i czy te preparety co pisalem mg ca soda moga byc ? Dzieki 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

musisz testy w 2 dni zrobić zeby jakis spadek policzyc dla akwarium wiec im szybciej tym prędzej będziesz mógł dozować 

a ja myślę nad takim czymś ATI ESSENTIALS 3 X 1000ML lub ATI Essentials PRO 2x2000 ml

tylko wapna z 3 kilo mam zapasu z 3 kilo i zal d... ściska hehe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tak mieszam 

W pierwszym baniaku 

Mg 17 g na 1 l

Ca 55 g na 1l

Strongi z AF A i B po 2 ml/1l

Drugi baniak 

Soda oczyszczona czda 85 g na1 l

Strongi z AF C 2ml na1l

Trzeci baniak 

Sbs z AF 25g na 1l

Strongi K 2ml na1 l

I testy co tydzień żeby wartości w akwarium były stałe i nie było skoków wyników bo tego korale nie lubią

W dniu 28.04.2020 o 14:45, azgar napisał:

musisz testy w 2 dni zrobić zeby jakis spadek policzyc dla akwarium wiec im szybciej tym prędzej będziesz mógł dozować 

a ja myślę nad takim czymś ATI ESSENTIALS 3 X 1000ML lub ATI Essentials PRO 2x2000 ml

tylko wapna z 3 kilo mam zapasu z 3 kilo i zal d... ściska hehe

Na początku testy co drugi dzień przez ok 2 tyg 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×