Skocz do zawartości
Gość

Sterylizator uv-czy warto

Rekomendowane odpowiedzi

Gość
1 godzinę temu, Sawiksaw napisał:

Ale nadal pozostaje pytanie czy to dobrze??

Tego nie wiem, będę bacznie obserwował korale i inne życie ale w chwili obecnej jestem zmuszony korzystać z lampy ze względu na delikatną ospe. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Panowie nie demonizujmy proszę Was??

akurat w tym przypadku można by było powiedzieć, dlaczego tak późno ta lampa (choć nie pamietam czy ofiary ospy były )

Lampy tego typu używa się przecież tez w akwarystyce słodkowodnej (tu znowu mój ulubiony zwrot? nie wymyśliły jej „morszczaki” - z szacunkiem oczywiscie?) żeby chronić przed patogenami chorobotwórczymi czy inna zarazą delikatne zwierzęta, przy dyskowcach chyba z tego co pamietam. Ja stosuje ją w akwarium z kolcobrzuchami np. Bo jak wiadomo nie posiadają one łusek tylko skórę, przez co są podatne na jej infekcje bo flejami ogólnie są i leją się między sobą często kalecząc się nawzajem.

Niewiem czy ktoś z Was pamięta czasy gdy takich narzędzi cudacznych w akwarystyce nie było ? A mi jako dzieciakowi jeszcze, który poradzić sobie nie mógł z pleśniawką w akwarium ze skalarami, stary akwarysta poradził „korzeń chrzanu młody wsadź” ? 

także wspomagajmy się nawzajem nie mędrkujmy??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

nie chcę zaśmiecać wątku kolegi, ale tak działał ? jest naturalnym antybiotykiem, w tamtych czasach ( ku... nie tak odległych bo stary nie jestem ? tylko wcześnie zaczynałem ?) karmiło się ryby liśćmi rzodkiewki, koprem i rozrabiało się Vibovit . I wszystkiego tego uczyli nas starzy wyjadacze ?

Którzy na tym forum tez wiem ze są, tylko już chyba im się gadać nie chce ? 

Także pokory Panowie, a wszyscy na tym skorzystamy 

 

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
16 godzin temu, Sawiksaw napisał:

Ale chrzan działał???? 

Nie wiem nic na temat chrzanu więc proszę o oświecenie :)

Z preparatów (ziołowych) stosowałem u siebie tylko cordon ich attack naprzemiennie z kordon rid fungus - ze skutkiem zadowalającym tzn choroba białych plamek została zatrzymana ale nie w 100% więc środek działa ale nie do końca dlatego z pomocą przyszła lampa uv-c.

 

16 godzin temu, Osmodeusz napisał:

Także pokory Panowie, a wszyscy na tym skorzystamy 

Generalnie wychodzę z założenia iż z wielką d*pą wszędzie się człowiek zmieści ale z wielkim ryjem nigdzie więc pokora jest :)  a ,,starych,, wyjadaczy zapraszam na forum,będzie nam miło,a sądzę że wszyscy na tym skorzystamy.Pozdrawiam wszystkich :)  

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 4.12.2019 o 23:07, MorskiMen napisał:

Tak jak w temacie,chciałbym się poradzić doświadczonych czy warto mieć sterylizator w obiegu.Czy Wy takowy macie w swoich solniczkach i ewentualnie ile wam chodzi na dobę.Pozdrawiam

Czy warto? Sporadycznie, rzadko...jedynie jak zobaczysz coś niepokojącego u ryb. Inną kwestią jest moc żarnika uv w stosunku do litrażu. Możesz kupić 5w uv do zbiornika 1000l i wiele nie zdziałasz taką lampunią, więc niech sobie i 24/7 chodzi w obiegu. Ale jak podepniesz już 55w to rezultat szybko zostanie znacznie szybciej osiągnięty:). Ogólnie z akwarystyki słodkowodnej pamiętam, że na każde 100L wody stosowałam +/- 3w mocy UV dla dobrego rezultatu. 

Pamiętaj że sterylizując wodę, zabijasz dobre bakterie. Robiąc to notorycznie mając podłączone uv do systemu w obiegu, możesz sprawić, że równowaga zbiornika będzie ciągle zachwiana i zaczną pojawiać się inne problemy z plagami itd.
 

Edytowane przez AniaWol
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
49 minut temu, AniaWol napisał:

Pamiętaj że sterylizując wodę, zabijasz dobre bakterie

Dziękuję za opinię,i tak jak wspomniałem wcześniej lampa  uv chwilowo pracuje 24 h aż pozbędę się białych kropek,nie jest ich dużo ale są.Co do zabijania bakterii zdaję sobie sprawę że wybije mi je ale tylko te co znajdują się w toni wodnej ale największe ich skupisko jest w skale podłożu oraz w mediach filtracyjnych,chciałbym też podkreślić że optymalnie lampę uv umieszczać na wylocie wody do baniaka (w moim przypadku w ostatniej komorze wraz z pompą )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sterylizator to bardzo fajne urządzenie do odkażania powietrza w pomieszceniach gdzie przebywa dużo ludzi. Sterylizator wykorzystuje lampy bakteriobójcze i nie trzeba wychodzić z pomieszczenia, tutaj jest bardzo fajny sterylizator https://www.techsterowniki.pl/blog/programowalny-sterylizator-powietrza--jak-dziala-jakie-korzysci-przynosi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×