Skocz do zawartości
Gość

Sterylizacja skały

Rekomendowane odpowiedzi

Gość

Nigdzie nie znalazłem a interesuje mnie taki temat. Kupujemy żywą lub suchą skałę i chcemy się pozbyć wszystkich nieproszonych gości. Wysterylizowac do cna. Jakieś pomysły bezpieczne? Bo gdzieś czytałem że wyzazenie w piekarniku nie jest dobrym pomysłem 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Nie rozumiem w jakim celu taki zabieg?

Sucha skała można powiedzieć że jest już wysterylizowana

Żywa jeśli to zrobisz to zrobi się gorsza niż sucha bo wszystko cvo zabijesz to będzie oddawać do wody.

Czego właściwie chcesz się pozbyć z tej skały?

 

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Ogólnie to czym więcej czytam tym mniej wiem. Ciągle jest coś w skale z innego zbiornika co szkodzi i nie można się tego pozbyć. Dlatego kupując używaną skałę w kraju wolał bym wszystko w niej wybić i mieć bezpieczną naturalną skałę niż te syntetyczne bobki 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

To jak chcesz wybić wszystko to kup sobie suchą naturalną skałę np: https://erybka.pl/product-pol-5789-Sucha-skala.html

Ja wszystkie zbiorniki startowałem na tej skale. Jest bardzo porowata do tego ciekawe kawałki. I przede wszystkim naturalna skała.

Tylko pamiętaj. przy starcie na takiej skale dojrzewanie trochę potrwa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
4 godziny temu, Sawiksaw napisał:

Używaną można czasem wyrwać taniej z likwidowanego zbiornika

 

Jakie akwarium stawiasz? 

Oczywiście że można sam sprzedawał em. Pytanie czy chcesz aż tak oszczędzać 5-10 zł/kg żeby później mieć przez rok problemy po "sterylizacji" pamiętaj "chytry dwa razy traci" 

Jeszcze jedna myśl mi się na suwa. Co stego że będziesz miał w 100% jałowy zbiornik na start jak po 3 miesiącach przyniesiesz wszystko czego się pozbyles z koralowcami. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Chodzi mi o pozbycie się tego czego nie chce, skała była u kogoś komu nie wyszło bo coś. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
33 minuty temu, Sawiksaw napisał:

Chodzi mi o pozbycie się tego czego nie chce, skała była u kogoś komu nie wyszło bo coś. 

A czego nie chcesz na tej skale?? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Myślałem że jest metoda pozbycia się wszystkiego co żyje i pozostałości toksyn po tym co żyło i może się przedostać do wody 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
9 minut temu, Sawiksaw napisał:

Myślałem że jest metoda pozbycia się wszystkiego co żyje i pozostałości toksyn po tym co żyło i może się przedostać do wody 

Są ale po co sobie utrudniać życie? Pracy przy tym niemiłosiernie dużo a efekt taki sam jak byś kupił suchą skałe. Zaoszczędzone pieniądze? Chyba niewiele doliczając pracę jaką musisz włożyć w uśmiercenie skały. 

Dowiem się w końcu jakie akwarium stawiasz? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupujesz żywą skałę, masz teoretycznie więcej różnych bakterii, szybsze dojrzewanie ale ryzyko przyniesienia niechcianych gości albo  jeśli skała zasyfiona jakichć innych syfów (np. coś co wydala dużo Po4).  Robisz to na suchej skale, musisz lać bakterie, długie dojrzewania brak ryzyka niechcianych gości. Ot i cała filozofia. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Pawku napisał:

Są ale po co sobie utrudniać życie? Pracy przy tym niemiłosiernie dużo a efekt taki sam jak byś kupił suchą skałe. Zaoszczędzone pieniądze? Chyba niewiele doliczając pracę jaką musisz włożyć w uśmiercenie skały. 

Kup suche Fiji / naturalną i zobacz ile oddaje ;)
Sucha skała bez potrzeby obróbki to np. MR, ale sucha naturalna to martwa - także niewiele się to różni od takiej co wyciągniesz ze zbiornika na kilka miesięcy ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Godzinę temu, ensso napisał:

Kup suche Fiji / naturalną i zobacz ile oddaje ;)
Sucha skała bez potrzeby obróbki to np. MR, ale sucha naturalna to martwa - także niewiele się to różni od takiej co wyciągniesz ze zbiornika na kilka miesięcy ;) 

A czy uważasz że autor tematu wyciągnie taką żywa skałe na kilka miesięcy? Czy kiedyś uzywałeś takiej naturalnej suchej skały. Twierdzisz  że oddaje nie zauważyłem by coś mi oddawała.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Zakładam taką opcję że dzisiaj kupuje skałę która leży poza akwa np 2 l i wloze ja do wody za 2 l. Na razie mam plan i jak się trafi jakas okazja że ktoś za bezcen oddaje kamień to kupię niech leży. Nie chcę syntetyka bo wygląda wg mnie fatalnie. Wolę kupić dużo naturalnej, pociąć i wyzezbic jakąś fajną konstrukcje do szkła. Pawku mam stare szkło ok 200 l, i w nim coś będę rzezbic. Ale to dopiero za 2 l gdzieś. Na razie łapie wiedzę i pytam. Muszę dom zbudować gdzie stanie to akwa. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

To jeszcze troche czasu ? Zrób jak uważasz. Jak chcesz zbierać wiedzę to bym przy okazji zbierał doświadczenie. Postawił małą solankę w aktualnym lokum ;)

PS. Jak zaczniesz zgłębiać wiedze to sobie odpuścisz to 200l. Dlatego polecam spróbować z mały zbiornikiem i z miękkimi koralami.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Totalnie mi się nie podobają nano rafy 

200 l to na początku. I tak muszę zrobić szafkę to od razu zrobię 2,5 m x0, 6 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
9 minut temu, Sawiksaw napisał:

Totalnie mi się nie podobają nano rafy 

200 l to na początku. I tak muszę zrobić szafkę to od razu zrobię 2,5 m x0, 6 

 

Mi tez :P ale jako że nie mam na więcej miejsca to stoi taka nano kostka w XL ?

Poczytaj trochę więcej, pooglądaj zbiorniki innych. Jak czegoś chcesz się dowiedzieć to zakładaj tematy. Zawsze są chętne osoby które podpowiedzą co i jak.

 

PS. Raczej nie szafka a stelaż ;)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Oficjalnie będzie to szafka ? muszę sam coś wykombinować. Stelaż stalowy obloze płytą. Fajny widziałem taki aquela zestaw na filmie. Stelaż Alu i wszystkie boki na magnesach odpinane. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×