Skocz do zawartości
Pawku

Akwarium NP z Makroglonami

Rekomendowane odpowiedzi

Czy ktoś próbował takiego mixa :D Chodzi za mną myśl postawić mały baniaczek z NP i dzisiaj wpadłem "w teorii" na tak genialny pomysł by połączyć taki zbiornik z Makro glonami. Co o tym sądźcie?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja tam się nieznam🤪

ale co ze światłem ? Glony wyższe potrzebują go chyba trochę ? I jakoś mi nie pasuje, azoox to ciemna strona tak, skąd tu glony🧐

Edytowane przez Osmodeusz

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
3 minuty temu, Osmodeusz napisał:

Ja tam się nieznam🤪

ale co ze światłem ? Glony wyższe potrzebują go chyba trochę ?

No tak ale NP już nie. Więc można zastosowac oświetlnie pod Glony. Np Aquael sunny i plant.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Teraz, Osmodeusz napisał:

Ale niektórym NP światło szkodzi 

Kwestia rozmieszczenia w szkle. @AnT przecież ma zamocowane do dołu polipami 😂

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

bo tworzy coś na kształt ich naturalnego środowiska , jeśli już powołujesz się na baniak Daniela, zwróć uwagę na światło jakie ma u siebie .

Światło typu „plant” to jakieś 6500K jeśli się nie mylę, no dla glonów raj😍 tych niższych również. Plus nutrienty z codziennych karmień „łopatą”

A jeśli zaczną sobie rosnąć glony na azoox to kaplica murowana, na mój gust to se ne da Pane Pawku😂

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No dobra światło odpada typowo roślinne. Ale jak by zastosował coś ok 10tyś K.

Cała myśl ma polegać na w miare wyrównanym cyklu. Czyli Glony dają częściowo pożywkę dla korali. To czego korale nie zjedzą trafia w postaci PO4 do Makroglonów. Wydaje mi się ze ma to sens wspierane przez kaskadę i ewentualny odpieniacz. 

Edytowane przez Pawku

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Na moją wiedzę (tylko że ja nie bardzo się znam😉) to ma to sens, pod warunkiem że glony w refugium a azoox w głównym 🤗

Inaczej to trochę jak skrzyżowanie żyrafy ze szpakiem🤭 powinien wyjść kombaj do czereśni 😱

ale czy to możliwe ?🤪😂

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
1 minutę temu, Osmodeusz napisał:

Na moją wiedzę (tylko że ja nie bardzo się znam😉) to ma to sens, pod warunkiem że glony w refugium a azoox w głównym 🤗

No tak ale z braku możliwości zastosowania refugium. akwarium 30-60l.  Bez paneli, sumpa itp.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Bez obrazy ale niema to sensu☺️
ale może ktoś mądrzejszy się wypowie

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
4 minuty temu, Osmodeusz napisał:

Bez obrazy ale niema to sensu☺️
ale może ktoś mądrzejszy się wypowie

Nie broń Boże żebym się obrażał :D

Sam wiesz że od dłuższego czasu zastanawiam się nad postawieniem Akwarium typowo NP. Nie mam możliwości postawienia zbiornika z sumpem. Więc kombinuję jak zrobić normalny zbiornik który zachowa równowagę. Zresztą od tego jest forum by zadawać pytania ;)

Edytowane przez Pawku

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
5 minut temu, Osmodeusz napisał:

No temat fajny do dyskusji, ale we dwóch ?😂

Czekamy na dołączenie do dyskusji. Ewentualnie zbieram datki na testowy zbiornik. Wtedy zrobię fotorelację i dla darczyńców będą darmowe szczepki NP 🤣

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
23 minuty temu, Pawku napisał:

zbieram datki na testowy zbiornik. Wtedy zrobię fotorelację i dla darczyńców będą darmowe szczepki NP 🤣

No tu już poleciałeś😜😆

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Teraz, Osmodeusz napisał:

No tu już poleciałeś😜😆

No co jak nikt nie chce dołączyć do dyskusji to niech chociaż dołoży do projektu. Sam wiesz ile kosztują korale NP 🤣

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

no kosztują bo nikt na dłuższą metę zbyt długo takiego zbiornika nie utrzymał, ilu znasz ludzi ze zbiornikami stricte NP?

a ilu z patykami? 

dla mnie azoox to już wyższa szkoła jazdy

niestety biblioteki archiwalne forum azoox.org już niedostępne, a zaczytywałem się swego czasu namiętnie i pamiętam że były tam piękne zbiorniki z NP i gąbkami

i jak dla mnie takie połączenie jedynie ma sens, i jeśli chodzi o biotop i wizualnie

Ale czekam na kogoś, kto ma większe doświadczenie

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
8 minut temu, Osmodeusz napisał:

no kosztują bo nikt na dłuższą metę zbyt długo takiego zbiornika nie utrzymał, ilu znasz ludzi ze zbiornikami stricte NP?

a ilu z patykami? 

dla mnie azoox to już wyższa szkoła jazdy

niestety biblioteki archiwalne forum azoox.org już niedostępne, a zaczytywałem się swego czasu namiętnie i pamiętam że były tam piękne zbiorniki z NP i gąbkami

i jak dla mnie takie połączenie jedynie ma sens, i jeśli chodzi o biotop i wizualnie

Ale czekam na kogoś, kto ma większe doświadczenie

jedyną osoba a może z postów od którego czerpałem wiedzę o NP jest @Natan. Jego zbiorniki po prostu odlot. Szkoda że już hosting wygasł ale można powiedzieć że wzory do naśladowania. Co prawda opierał swoje baniaki na odpieniaczu ale nie zmienia to faktu że się da.

To jest jedyna osoba którą kojarzę by na dłuższą metę trzymała NP. Jeśli 5-6 lat temu dało się to teraz tym bardziej. Zwłaszcza że @Natannie miał szkieł wielkich raczej niewielkie do 200l.

Edytowane przez Pawku

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

ja nie mówię że się nie da, jest wiele osób które miały zbiorniki czysto NP, np. @Mehi której posty też studiowałem z otwartą paszczą, @AnT bodajże pare lat temu

chodzi o połączenie jakie chciałbyś zastosować. Fakt że nie zaznaczyłeś co dokładnie miałoby się w tym zbiorniku znaleźć ale dla przykładu ze swojego jakiegoś tam doświadczenia wiem że

Diodogorgie, które zresztą teraz reanimuje. Nie otworzą się w pełni jeśli na ich tkankach znajdzie się choć odrobina glonów, Nephtyigorgia nienawidzi ostrego światła, jak zresztą większość miękkich NP i marnieje. Tuby czy Dendro to żarłoki, ale łatwo znów o przekarmienie i gniją, choć ogólnie z mojego oczywiście doświadczenia i tego co mam u siebie, te ostatnie są najprostsze w hodowli

Reasumując jest to do ogarnięcia, sam zresztą się szykuję, tylko nie ad hoc bo wywrócić się można szybciej niż na standardowym baniaku moim zdaniem. I druga sprawa, przemyśl kto to wszystko będzie karmił jak będziesz chciał wyjechać na dłużej

Na azoox trzeba mieć duuuuużo wolnego czasu i tylko to mnie póki co hamuje

Z drugiej strony ile czasu udało Ci się utrzymać Dendrophyllie przy życiu, to nie jest proste 

Stabilny baniak, duży przepływ, słabe światło i dużo pokarmu w toni, i z miłą chęcią posłucham co bardziej doświadczeni koledzy mają do powiedzenia w tej kwestii bo ja się tylko naczytałem a i NP mam tylko parę sztuk😏

dla podsycenia tematu, bajkaaaa😄

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi