Skocz do zawartości
Zenek2424

450l bez sumpa czy to realne?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, 

Obecnie posiadam reefmaxa ale chciałbym wykorzystać moja 450l 150x50x60h do założenia morskiego (póki co jest to Malawi). I tu nasuwa się pytanie jak w temacie czy jest realne ruszyć takie akwa bez sumpa ponieważ szafkę mam dzielona na 3 części i raczej nie bardzo tam wsadze większy sump. Chciałbym żeby woda nie opuszczała akwa żadnymi rurkami itp. Pierwsza myśl to zrobić panel wewnątrz na którymś z boków i odpieniacz zewnętrzny ewentualnie taki który zamieszczę w tym panelu. Chciałbym wykorzystać jak najwięcej z tego co już posiadam bez zmiany akwa, szafki czy też aluminiowej pokrywy. 

Może ktoś coś doradzić jak ten temat ugryźć? Czy w ogóle taki plan ma rację bytu? Jeśli tak to jaki sprzęt musiałbym zakupić (odpieniacz, pompy, oświetlenie) 

IMG_20190808_201705.jpg

Edytowane przez Zenek2424

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jeżeli nie chcesz sumpa to panel też jest dobrym rozwiązaniem . Ja miałem panele w swoich poprzednich akwariach ( 125 i 375 litrów ) i wszystko ładnie się kręciło . Teraz w 550 ł mam 120 l sump.  Poczytaj o pudełkach przelewowych . Jeżeli chodzi o oświetlenie to zależy co tam będziesz trzymał . Jeżeli tylko miękkie i kilka lps to wystarczy lampa Led 200 w . Napisz co chcesz trzymać i czy ma to być oszczędnościowo czy nie 🙂 .  

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

pewnie, że można bez sumpa, ba nawet bez panelu, są odpieniacze i filtry wewnętrzne jak i HOB

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Już tam gdzieś wyczytałem że duże zbiorniki ładnie smigaja bez sumpa. Jesli o mnie chodzi to wolę miekasy i LPSy. W reefmaxie mam właśnie takie a z ryb to blazny, pterapogony, babka, magnifika, salarias. Jeśli odpalił bym 450ke to napewno doszły by tam jakieś większe ryby np hepatus, żółtek, białobrody może jeszcze ze 2szt jakieś mniejsze i tyla. Możecie polecić jakieś sprzęty konkretne modele które mógłbym już szukać i ewentualnie zakupić. Chciałbym powoli się przygotować skoro można bez sumpa to ogarnąć :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jeżeli miało by być bez sumpa i panelu to lepiej nie planuj zbyt dużej obsady ....

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

ja miałem odpeiniacz tunze 9012 i poza tym, że czasem jakieś bąbelki pościł to w 300l dawał radę, z HOB to są deltecki i reef octopus, no i warto jakąś kaskadę na media np FZN 3 lub Tidala

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Tak sobie kombinuje i nie wiem czy dobrze. Jak bym poświęcił np 15x50x60 na panel. Do tego zakupić tunze 9012 to by styklo przy obsadzie 10szt ryb max? Mialo by to rację bytu? 

14 minut temu, NAP napisał:

ja miałem odpeiniacz tunze 9012 i poza tym, że czasem jakieś bąbelki pościł to w 300l dawał radę, z HOB to są deltecki i reef octopus, no i warto jakąś kaskadę na media np FZN 3 lub Tidala

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

zależy jakie ryby i jaka filtracja, odpieniek to tylko jej element (wielu nawet z niego rezygnuje), jaką metodą chcesz prowadzić akwarium?

Przemyśl jeszcze czy 15 cm panel będzie wygodny podczas grzebania w nim

Edytowane przez NAP

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie chciał bym wydać na starcie milionów np na odpieniacz który będzie aż nad to ale jeśli będzie sytuacja tego wymagać to przeboleje koszta. 

Tak jak wcześniej pisałem max 10 ryb hepatus, żółtek, blazny, pterapogony babka, salarias i magnifika. 

Filtracja standardowo jakąś dobrą ceramika do panelu i później może jakieś refugium jak by dało radę. Panel można by rozszerzyć do 20cmx50x60 bo na 15 faktycznie mogło by być nie poręczenie. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

do komory 20 cm wejdzie już bardzo wiele odpieniaczy ciągnących "od dołu" tu musisz przemyśleć wysokość zanurzenia odpienka, Tunze 9012 pobiera wodę z góry coś na zasadzie skimera wtedy w panelu musisz mieć odpowiednio wysoki poziom wody

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi