Skocz do zawartości
Matheo

Start prawie od zera

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jestem tutaj nowy, swego czasu miałem akwaria słodkowodne ale ostatnio coraz bardziej chodzi mi po głowie morskie. W związku z tym że jestem zielony w tej dziedzinie chciałbym zaczerpnąć informacyjnie fachowców. I tak pierwsze pytanie bo nie chce się rzucać od razu na głęboką wodę i chciałbym zacząć od czegoś mniejszego mam szkło że słodkowodnego 54l czy ono się nada? 2. Porady w sprawie sprzętu co bym potrzebował tzn jaki filtr, jakie oświetlenie, falowniki itd. Chodzi o sprzęt sprawdzony a nie jakiś chińczyk. I ogóle porady co i jak po kolei? Z góry dzięki i pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Witam , temat dość często poruszany i ciagle te same pytania . Jak trochę poszperasz to znajdziesz wszystko . 

Szkło się nada , dokup filtr osmozy plus diy , miernik tds , sól , lampe Led tak z 40-50W bo t5 zbyt długie jeśli to standardowy zbiornik . Kaskadę fzn 3 lub coś jeszcze większego , falownik jebao ow4 lub Aqua medic 4.0 lub Tunze 6040 lub Karolinę nano . Dolewkę i zbiornik na nią może być Tunze i jakiś karnister. Żywą skałe , piach jeśli chcesz i jeszcze coś do mieżenia zasolenia . To na początek 

Do kaskady wstać sera siporax i watę , film bakteryjny możesz ściągać przez skimer w zależności czy kupisz do kaskady , czy osobny . Odpieniacz nie potrzebny i można tak wymieniać bez końca , ale to nic nie da jeśli nie poczytasz o co w tym wszystkim chodzi. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź na pewno przejrze wątki na forum jakie mnie interesują żeby zgromadzić jak największą wiedzę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj tematy użytkowników co mają podobny litraż i popatrz w nich na jakich sprzętach są stawiane zbiorniki , porównaj i gotowe :) możesz startować , skompletuj sprzęt i powodzenia życzę :wink: oraz trzymam kciuki.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, ponownie trochę to przemyślałem i tak podpowiedzcie czy taki zestaw będzie ok i czego ewentualnie brakuje.

1. Baniak 112l 80x35x40 cm jak się nie mylę

2. Kaskada fzn 3 

3. Falownik tylko czy jeden wystarczy czy 2

4.Skimmer czy odpieniacz przy takiej pojemności i czy ewentualnie jest do tej kaskady skimmer do połączenia czy trzeba osobno.

5. Grzałka.

6. Oświetlenie i tu mi sen spędza z powiek, nie umiem znaleźć belki która by pasowała jak znalazłem Aquael leddy slim to musiał bym kupić dwie takie bo każda ma albo 32 lub 36 Watt ale nie ma łączonych więc osobno że światłem marine i osobno actinic a wtedy cena robi się kosmiczna chyba że ja nie umiem szukać. I zastanawia mnie jak się przelicza moc do danego baniaka tzn w ledach jest 0,5w/l więc taka belka 36 mogła by być do akwa 72 litry czy się sumują moce z actinica i marine czyli było by 2x36wat czyli na 144 litry, czy białego musi być 2x36 i actinica też 2x36?

I czy to wszystko czego bym potrzebował czy coś pominołem, wiadomo nie wypisywalem skały, pisaku, mierników itp?. I jeszcze jedno pytanie czy taki zestaw poszedł by na zbiorniku 140l?

Edytowane przez Matheo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Im głębsze tym lepiej . Zbiornik się nada , standardowe mają to do siebie , że bardziej nadają się do słodkich przez głębokość . Dojdzie skała i wszystko zaczyna być na przodzie . Zapomniełeś o RO+DYI i dolewce ?

Odpieniacz dobrze by był , czy kupisz deltec mc , czy np Tunze 9004 ( skimer nie jest wtedy potrzebny bo Tunze zbiera wodę z powierzchni ) wybór należy do ciebie , jeden jest wieszany drógi wewnętrzny . Poczytałeś trochę o tych ledach? Moim zdaniem jako dodatek mogą być , ale główne światło wybrał bym inne . Falowniki dwa , lepiej jest wtedy ustawić cyrkulację . Skimer do kaskady można dokupić , choć widziałem już komplet , tylko innej firmy .

czy nada się wszystko do 144l? To zależy jaki będzie wymiar . Ze 112 na 144 nie ma co zmieniać , bo zbyt mała różnica . Ale to moje zdanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Próbowałem znaleźć dokładne wymiary tej belki Leddy Slim 36W, ale na stronie Aquaela ich już nie ma, a w ofertach podają jedynie zakres szerokości 100-120. Belka pewnie ma około 100 cm i dla typowego akwarium 112 l (80 cm) będzie zbyt długa. Niższy model Leddy Slim 32W 80-100 cm pewnie ma około 80 cm. Trudno też doszukać się konkretnych informacji o widmie czy strumieniu świetlnym, bez tego sugerowanie się samym przelicznikiem 0,5 W/l to lekkie naginanie rzeczywistości.
Myślę, że przy tej wielkości akwarium rury T5 24W nie będą złym wyborem, żywotność z pewnością mniejsza niż LED, ale jakość światła bardziej przewidywalna i możesz po pewnym czasie zmienić świetlówki na modele o innej kolorystyce jeśli aktualna Ci nie odpowiada. Przy LED'ach bez sterowania jesteś skazany na taką kolorystykę jaką przewidziano dla danego modelu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi, dziś trafiły do mnie 2 reef maxy, udało mi się dorwać w dobrej cenie 2 letnie zestawy, także sprzętowo mam wszystko żeby wystartować, teraz tylko skała, piasek i solanka i czekać aż dojrzeje. Chyba że poza tymi rzeczami coś jeszcze jest mi potrzebne żeby uruchomić to wszystko tj. Jakieś dodatki do wody?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×