Skocz do zawartości
Tomjbu

Nowy użytkownik, pytania początkującego

Rekomendowane odpowiedzi

Gość

Tak , ja używam ?. Mam lampe ATI 8x54W ściemnialną . Wcześniej miałem ledy ( hińskie te co mają po 120W ,  Maxspect Razor 70W oraz 130 i 160W i w akwarium sery miałem też ledy . Ale wolę T5 , lecz nie ukrywam wieczorami korale ładniej świecą pod ledami i podobają mi się bliki z Led . To jakie oświetlenie Led czy T5 powinieneś wybrać sam . Nikt nie powie , że jedno będzie się Tobie bardziej podobało od drugiego . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje bardzo za pomoc Ariel.

Dzisiaj odwiedziłem dwa sklepy z akwarystyka morska i trzeci z morska oraz słodkowodna. Szukałem baniaczka i doszedłem do wniosku po tym jak Pan ze sklepu mi odradził w tak małym zbiorniku bawić się w morszczyzne. Uparcie stałem przy swoim do puki nie zobaczyłem cenny za lampe led. W jednym sklepie chyba około 800zl w drugim 500zl

Wiec odpuściłem. Nie mam miejsca na zbiornik około 300 litrowy a tym bardziej jeszcze pieniędzy by wystartować z morszczyzna.

No wiec z bólem serca kupiłem sprzet słodkowodny. Zalałem, dałem bakterie, teraz czekam aż temp skoczy i sadze pierwsza roślinę a ryby za tydzień lub dwa.

Tak ze wydałem na razie na wszystko 430zl. Dodam pare zdjęć żeby pokazać jak wyglada. 

Dziekuje raz jeszcze za pomoc wszystkim no i mam nadzieje ze kiedyś wystartuje z morszczyzna.

Pozdrawiam,

Tomek

 

edit:

znacie jakies dobre forum słodkowodne?

2724103A-2E9E-468F-91BE-DEC3757EA709.jpeg

D88826EE-798B-441A-9D63-7AC79190E404.jpeg

799B0037-21D7-4C39-8081-BB466F99022D.jpeg

Edytowane przez Tomjbu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Szkoda , że zrezygnowałeś . Ale z jednej strony dobrze , że wiesz na co możesz sobie pozwolić i nie będzie tak , że potrzebujesz coś dokupić jak zbiornik funkcjonuje i potem wszystko pada , bo nie ma funduszy . Odwiedzaj forum i czytaj , zawsze się czegoś nauczysz . A jak będziesz miał chęci to wystartujesz z Morskim .

Powodzenia 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, chciałem zasięgnąć od was rady jak zbić pH w moim akwarium slodkowodnym. Pytam was ponieważ jestem pewien ze od was dostanę profesjonalna odpowiedz niż na innych forach. Na zdjęciu jest test wody z akwarium i kranu na pH.

Po testach wody pH wynosi około 8

GH 13

KH 8

czy mogę was poprosić bardzo o pomoc jak zbić pH?

 

dziekuje za pomoc i przepraszam ze zawracam głowę słodkowodnym baniakiem.

 

Tomek

 

9E515067-5C55-4996-8208-8739A2C9E052.jpeg

image.jpg

Edytowane przez Tomjbu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dozowanie CO2 obniża pH i wspomaga wzrost roślin, ew. zakup filtra RO lub spróbuj podmian z wody demineralizowanej. W ostateczności gotowe preparaty obniżające pH typu Aquacid, ale chemii raczej nie polecam.
Koniecznie sprawdź też jakie pH ma Twoja kranówka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przygotowałem 10 litrow wody na jutro z 3ml octu. PH 6.5 warto podmienić tylko 10 litrow i zbić delikatnie pH?

zbiornik ma 54 litry

Dziekuje za pomoc!

 

ph w kranie sprawdzone, jest to probówka po lewej stronie, prawa akwarium.

8B383A02-E5A0-484D-888D-FC7E8EBCC77C.jpeg

Edytowane przez Tomjbu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Pierwsze pytanie po co chcesz zbijać PH? Ocet sobie bym darował . Lepiej woda demineralizowana , lub osmoza plus sera pH minus ( tylko drogo wychodzi ) jest jeszcze opcja z kwasem solnym ( tanio i skutecznie ) .

Sera pH minus to jest to samo , co kwas solny tylko mocno rozcieńczone . Kwas solny 30% kupujesz w sklepie chemicznym , jest też w mrówce i innych sklepach i mieszasz z wodą demineralizowaną lub z osmozy , by był bezpieczny , np 4 litry wody na litr kwasu . Wtedy już rąk nie popaży . Tylko jeśli zdecydujesz się na kwas , to wlewaj go do butelki z wodą , nie na odwrót . 

Jesli masz zamiar cały czas utrzymywać niskie pH , np 6,5-7 to sporo będzie tobie szło chemii do wody by zbić do odpowiedniej wartości .

Samo pH to nie wszystko masz jeszcze gh i kh . Dlatego warto mieć filtr osmozy , po niej pH wody wynosi 7 a kh i gh 0 . Jeśli potrzeba większe można mieszać osmozę z kranem i dolewać kwasu by uzyskać pH 7 kh 2 i gh 5 . Lub coś w tym zakresie . Możesz lać samom osmozę do zbiornika , lecz będzie pH nie stabilne ze względu na kh i gh zerowe . Dlatego miesza się osmozę z kranem by podbić te wartości i dodając odrobine kwasu zabijasz pH , które lekko się podniesie . Pamiętaj by woda była cały czas taka sama . 

Ocet jest kiepskim rozwiązaniem i nie znam nikogo kto by go stosował . 

Wczesniej miałem palety , potem zbrojniki l46 i altumy orinoco . Lałem tylko to co sprawdzone , żadnego octu i innych wynalazków . Tylko ja podmieniałem nawet 300-400% tygodniowo , jak miałem młode ryby . Lałem kran 30% i reszta RO plus kwas . Rozrobiony 4/1 woda/kwas i było cacy . 

Osmoze można też lać samą , jak jest stała podmiana wody . 

Co2 by zbiło pH też trzeba dużo dozować . Wiec do każdej metody przydaje się filtr RO . Rośliny nie wykorzystają co2 , bo masz słabe oświetlenie i do tych roślin nie potrzeba Co2 by rosły . 

Masz jeszcze torf , szyszki i liście . ( efekt uboczny ciemna woda )

To tak w skrócie 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po testach wyglada jak bym miał pH 8

ph chce zbić żeby rybką żyło się lepiej.

 

dziekuje bardzo za pomoc

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Pamiętaj by trzymać się tego , co robisz . Czyli jak zbijesz pH , kh i gh to potem lej wodę o takich parametrach . Leprze gorsze warunki , ale stabilne , niż ciągłe zmiany . Ja raczej bym olał sprawę i dbał bym o czystość wody , a nie twardość . Chyba , że w planach jest rozmnażanie rybek . Wtedy woda to podstawa . Roślinki szybko rosnące załatwią sprawę z No3 i Po4 . Dla roślin zbyt czysta nie jest dobra . Tu masz mój zbiornik z przed kilku miesięcy .https://youtu.be/_OSJLMLZAO8 prosto i ładnie. Też łatwo się czyściło , bo roślin na dnie brak .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, z racji ze dostaje od was zawsze trafne uwagi i wskazówki chciałbym zapytac czy nie będzie wam przeszkadzać ze na forum z akwarystyka morska zadaje pytania do baniaka słodkowodnego. 

W moim akwarium rosliny maja znaczy wzrost (te które się przyjęły) widać na nich albo glony lub po prostu czegoś im brakuje i lekko żółkną.

Wode podmieniam co tydzień 10 litrow kranówką.

 

Nie chce nikogo denerwować wiec proszę o zwrócenie mi uwagi ze pisze tak właściwie nie na temat, tak jak wspominałem wyżej. Zwracam się do was o pomoc ponieważ tak jak już mówiłem dostaje tranfe porady.

 

pozdrawiam,

Tomek

ECF11379-68A9-4FA1-9A7C-8A06545DBF0F.jpeg

F13CEA5E-7163-49EB-B01C-33FD7DCD20C7.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Ogólnie to na roślinach się nieznam . Mogę tylko doradzić ze swoich obserwacji . Masz rośliny szybko rosnące , o małych wymaganiach. Żółkną bo czegoś im brakuje , może żelaza . Te ciemne farfocle to glony , możesz trochę przyciąć rośliny , by było ich troszkę mniej , w tych miejscach co są glony . Jak mi glony zaatakowały rośliny ( Ceratophyllum demersum ) to poprostu je przyciełem , miały wtedy więcej światła i szybciej rosły . Glony przestały same rosnąć , bo poprawiły się warunki dla roślin i te szybciej rosły . W 450l wywalałem raz na dwa tygodnie wiadro 25 litrów . Tylko mi na roślinach nie zależało , wiec nic nie dozowałem .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×