Skocz do zawartości
PhunkyStar

Newa 30 - Moja pierwsza "solniczka"

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Wszystkich serdecznie :) od paru lat pasjonuję się akwarystyką słodkowodną, jednak nadszedł czas na "wymarzony" kawałek oceanu :) Zdecydowałem się na maleństwo w postaci Newy NMO 30R 30x30x30 (brak miejsca na coś większego :( ) i oto jest...skusiło mnie kompletne wyposażenie wewnątrz bez zajmowania połowy baniaka. Mam nadzieję że uda mi się przebrnąć przez błędy i plagi początkujących solniczkomaniaków bez większych przygód :D Na moje szczęście w moim mieście jest erybka, także panowie bardzo pomogli na początku (mam od nich wodę na zalanie oraz na dolewki RO). Przede mną wiele nauki oraz poznawania morskiego świata, dlatego też zdecydowałem się tutaj do Was przybyć aby czerpać z waszego doświadczenia i (mam nadzieje) pomocy :) 

Chciałbym dopytać o obsadę takiego maleństwa, jakie korale polecacie aby nie było im źle oraz ewentualną małą obsadkę adekwatną do rozmiarów...

Pozdrawiam serdecznie i liczę na klika rad odnośnie małych baniaków coby to wszystko miało ręce i nogi ! :) :thumbsup:

Kilka fotek

Zaraz po zalaniu:

IMG_0434.thumb.jpeg.7a0a197f9599d86a14937f920e0cb00f.jpeg

Stan na dzisiaj (6 dni od zalania):

 IMG_0454.thumb.jpeg.63229aa639aafdadee865cb3bd1441ee.jpeg

IMG_0456.thumb.jpeg.3669f05e579701d5541d7354cbc289a2.jpeg

IMG_0457.thumb.jpeg.d3d5059017d88b7513f20187cca2f475.jpeg

IMG_0455.thumb.jpeg.c11a570c748d1b2b2aa4a874a136ba9a.jpeg

IMG_0453.thumb.jpeg.72d7e9cdb75c5fcc61392826fe7d51a0.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj na forum :).
Z takiego baniaczka może być bardzo miła dla oka "lampka nocna". Mam wrażenie, że ustawienie skały jest dość płaskie, ale może to przez brak zwierzaków na niej albo moje skrzywienie na punkcie ażurowych konstrukcji :rolleyes:.
Obsada do tej wielkości pikorafy jest niezłym wyzwaniem. Jeżeli chodzi o ryby to tutaj masz ciekawy wątek z przykładami: https://aqua-reef.pl/topic/631-male-ryby-do-malego-akwarium-25-30litrow/
Mógłbyś spróbować z małym krabem lub kilkoma, np.: Clibanarius tricolor. Ewentualnie krewetki, np.: Thor amboinesis, są bardzo małe i mogą zamieszkać na takiej małej rafie. Do tego jakieś ślimaki w roli ekipy czyszczącej.
Wybór koralowców do tego litrażu jest za to znacznie większy, na pewno kilka ładnych miękasów się tam zmieśći. Euphyllia, Caulastraea, Ricodea. Są dość efektowne i stosunkowo łatwe w hodowli.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej, dzięki za odpowiedź :) co do ułożenia skały właśnie też mam małe wątpliwości, widzę że większość w "lampkach nocnych" pnie się raczej ku górze... tak na prawde sam do końca nie wiem czy tak zostanie, może coś zmienię ale nie chcę tam za bradzo pchać łap jak to wszystko dojrzewa. Dzieki za rade co do korali te pierwsze (Euphyllia) bardzo mi się podobają i będe o nich myślał. 

Zwierzątka zaraz poczytam ??:drinks:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do ułożenia skały będziesz miał wątpliwości jeszcze bardzo długo...ja sam zmieniłem ułożenie killa razy i kusi mnie żeby jeszcze coś poprawić:) trzymam kciuki za dojrzewanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×