Skocz do zawartości
thomash666

Sanddollar

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

Jestem posiadaczem dwóch jeżowców piaskowych zidentyfikowanych na reeflex jako Clypeaster humilis. Po aklimatyzacji zwierzęta delikatnie przysypały się piaskiem, po paru godzinach nie widać ich było wcale. Przez kolejny tydzień widziałem, że jeden z nich spaceruje, drugi się nie rusza. Obecnie obydwa spacerują równo, z prędkością 1m/h :D, całkowicie zakopane. Ich kursy pozostawiają charakterysytczne paski na piasku. Przystają na dłużej w miejsach gdzie zbiera się detrytus, wnioskuję, że go jedza.

Zaniepokoiła mnie zmiana na ciele jednego z nich: pojawiły się "zielone placki", identyczne jak te na drugim zdjęciu na reeflex: klik

Mają do dyspozycji 9kg żywego piachu, tworzącego warstwę 1-3 cm

Piach współdzielą z jedną małą rozgwiazdą piaskową.

Czy waszym zdaniem przesadziłem z ilością zwierząt przekopujących?

Czym są spowodowane zielone plamy? Przejmować się nimi?

Chętnie poczytam jakie macie doświadczenia z tymi stworami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Trzeba zacząć od tego, że jak na 9kg piasku to dwa jeżowce i rozgwiazda piaskowa to... dużo :D Jak dla mnie to dużo za dużo, ale ja w pewnych kwestiach jestem ortodoksyjny. Czemu? Zarówno rozgwiazda jak i jeżowce nie żywią się bezpośrednio detrytusem. Ich dietę stanowią wszelkie robaki i inne bezkręgowce. Ich obecność w miejscach gromadzenia się osadów należałoby raczej tłumaczyć "pogonią" za robakami żywiącymi się detrytusem. Niemniej, najwięcej zależy od dojrzałości podłoża i jego zasobności w życie.

Miałem okazję przyglądać się grupie takich jeżowców przez jakiś czas i część z nich miała opisane przez Ciebie zielone przebarwienia. Nie chcę Cię martwić, ale największe straty dotknęły grupę jeżowców z przebarwieniami. O ile ta część jeżowców, u której przebarwienia były małe dawała sobie radę ( nie odważę się twierdzić, że przebarwienia się zmniejszały, ale przynajmniej się nie powiększały), to niestety te z większymi przebarwieniami padały szybciej.

Będę trzymał kciuki za to, żeby oba jeżowce sobie poradziły jak najlepiej :) Jeśli możesz, to pisz na forum w miarę rozwoju sytuacji. Każda obserwacja może się komuś przydać.

Pozdrawiam,

Maciek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Cześć.

Jeśli możesz, to pisz na forum w miarę rozwoju sytuacji. Każda obserwacja może się komuś przydać.

Pozdrawiam,

Maciek

Jeżeli zbiorę kilka opinii podobnych do Twoich, to zwyczajnie odsprzedam jednego (mam nadzieje, że nie dostanie przebarwień) i zostawię wersję "light".

Po tych zwierzętach ciężko stwierdzić, "co czują"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×