Skocz do zawartości
Bolkovsky

Pierwszy morszczak

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć to mój pierwszy post na tym forum więc przy okazji witam wszystkich fascynatów solniczek :) Udało mi się odłożyć trochę funduszy, dlatego zdecydowałem się w końcu założyć swoją pierwszą upragniona solniczkę. Zanim cokolwiek kupię i zrobię chcę wszystko mniej więcej (bo i tak większość problemów i rozwiązań pojawi się dopiero na etapie zakładania) przemyśleć. W miarę postępów projektu i prac będę wgłębiał się w szczegóły utrzymania parametrów wody, biologii i życia w morskim akwarium. Chcę zlikwidować słodkie akwa i wykorzystać je na morskie. Wymiary baniaka standardowe 240l 120x40x50 cm. planuję w prawej ścianie wyciąć otwór o szerokości 20cm i dokleić komin zewnętrzny na całą szerokość i wysokość prawej ściany. 2 otwory na spodzie. Pierwszy bezpośrednio do szafki i do sumpa (standardowe 112l), drugi z pompy i z otworu rurką do akwarium Tutaj pojawia się pierwsze pytanie do doświadczonych czy sprawdzi się taka opcja ? Jeśli tak to jaka szerokość czyli ile do długości 120cm akwa dokleić ? Jaką głębokość powinien mieć otwór wlotowy do komina ? Pokrywę zrobię sam z aluminium (grubość jeszcze do przemyślenia) strefa oświetlenia szczelnie oddzielona od akwarium (poliwęglan) o wysokości 2cm i na akwarium zachodzić będzie 0,5 cm, więc w sumie będzie miała 2,5-3cm wysokości. W pokrywie będą 3x 10 cm belki, środkową przerwę w połowie by zrobić otwór do karmienia. 3x 45 Power LED 45 MIL co w sumie daje 135W chłodzone pasywnie. Jakie barwy się przydadzą i jak je rozłożyć ? Ile komór przyda się w sumpie ? Jaki sprzęt oprócz odpieniacza białek, falowników, pompy obiegowej i grzałek jeszcze potrzebuję i co byście mogli mi polecić ? Nie chcę wydać milionów, ale też bubla, który mnie będzie tylko irytował nie chcę kupić. Liczę na waszą wiedzę i pomoc. Pozdrawiam Kamil :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj na forum :).
Moim zdaniem tak doklejony komin będzie za duży, nic nie zyskujesz w ten sposób a jego wielkość utrudnia dostęp oraz zamaskowanie go. Wytnij te 20 cm na bocznej ścianie na grzebień i doklej dopasowane do tej długości pudełko z 3 przelotami (spływ, rewizja, powrót). Wysokie na 20-25 cm i szerokie na ~10, tak żeby był w miarę wygodny dostęp przy instalacji przelotów lub czyszczeniu.
Co rozumiesz przez głębokość otworu wlotowego do komina?
Poliwęglan nad taflą wody się nie sprawdzi, szybko zarośnie osadami, a następnie porysuje się przy czyszczeniu odbierając większość światła. Na Watty nie patrz, bardziej na lumeny :wink: . Światło powinieneś dobrać do planowanej obsady.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×