Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam na wstępie chciałbym powiedzieć ze właśnie likwiduje obsadę w swoim akwarium o wymiarach 260x100x70 z płaszczakami słodkowodnymi i chce spróbować swoich sil w akwarystyce morskiej. Wiem ze zaraz będą pewnie glosy abym zaczął od czegoś mniejszego ale nie ma na to szans ponieważ nie chce stawiać kolejnego zbiornika. Chce na początek zrobić coś w rodzaju wysokiej wyspy na samym środku szerokości ok 80-100cm  a po bokach pustka. Moje pytanie brzmi jakie musiało by być oświetlenie do niej aby otrzymać korale miękkie oraz lpsy. Najlepiej punktowe tak by puste boki były niedoświetlone. Chciałbym zaoszczędzić na kosztach utrzymania takiego akwarium zanim nie zdobędę odpowiedniej wiedzy oraz doświadczenia. Dlatego tez obsada będzie mala jeśli chodzi o ryby i koralowce również mniej wymagające. Kolejne pytanie to ilość podmienianej wody ? Jak myślicie jak często i ile trzeba będzie podmienić w miesiącu ? Ile soli na to będzie potrzeba ? Czy przez mala obsadę i w 70 % puste akwarium woda będzie stabilniejsza i mniejsze będą koszta ? Proszę o pomoc bo chce zobaczyć czy mój pomysł ma sens. Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tam specjalista nie jestem, ale jak by nie patrzeć to na miesiąc pewnie te 10% minimum. Odświerzyc czasem wodę trzeba. To rachunek prosty 182litry razy średnio 35gr/l  to wyjdzie  prawie 6,5kg a to juz minimum. Wyspa na środku ok, można sama ja doświetlać, miękkie dadzą rade spokojnie ale reszta tak dużego zbiornika pusta? Jakis to urok będzie miało ale dać chociaż sam piasek to tez niezły koszt. Trzeba wszystko dobrze przekalkulować, a przede wszystkim cyrkulacja bo woda musi się ruszać chociaż trochę. Moim skromnym zdaniem przy takim dużym zbiorniku to jak robić to robić tak jak trzeba a jeśli chce się próbować to lepiej trochę mniejsze, nawet jak by miało stać w środku dużego.

Edytowane przez DamianK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zdaje sobie sprawe z mniejszego ale maja w salonie akwarium szerokosci z zabudowa 3.5 metra to dziwnie by wygladalo jakby stalo puste a byle czego tez tam nie chce wpuszczac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pojechalbym na Twoim miejscu w Malawi,ups....

wsadzam kij w mrowisko.

Morskie choc piekne maja jedna podstawowa wade,nie mnoza sie w niewoli,czyli o naturalnej hierarchi zapomnij,o ile w Twoim akwarium pewnie jakies naturalne odruchy ryb zaistnieja,tak w mniejszych akwariach pojedyncze ryby to chyba nie to,wieje nuda,chyba ze rozrywka mozna nazwac ciagle utarczki i odloty na wieczna rafe ryb morskich.

Duze kamloty,mnostwo grot,szczelin skalnych,pompy cyrkulacyjne,fajne punkty ledowe,i pastele ryb malawijskich to 100%satysfakcji i spokojnej w miare taniej akwarystyki,                                                           z  narybkiem :whistling: .

 

 

karamba :ninja:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musisz zdać sobie sprawę, że duże akwarium to jednak spore wydatki. Jak masz zamiar oszczędzać już na starcie to wg mnie powinieneś zweryfikować założenia i to czy na pewno tego chcesz...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×