Skocz do zawartości
Nuke

Skrawek Oceanu

Rekomendowane odpowiedzi

Na wstępie witam serdecznie wszystkich.

Po ponad 20latach zajmowania się akwarystyką słodkowodną,przyszedł czas(za namową żony) na postawienie morskiego.

Ogólnie sporo sprzętu zostało po słodkich zbiornikach.Fora studiuje już od ponad 2 miesięcy :)

W posiadaniu mam zestaw morski Aqua Medic 520L o wymiarach122x65x66,sump 54 do tego pompa New Jet 2300 i kompletna hydraulika.Do startu mam odpieniacz nowy  Berlin X2 TURBO lub używany Aqua Turbo Flotor Blue 3000 który lepszy?(sam zestaw jeszcze mam,ponieważ chce ewentualnie sprzedać lub zamienić na większe lub na większa  kostkę)

Oświetlenie mam obecnie na 4 świetlówki led 4x18w 6500k,więc tu będzie tylko zmiana na świetlówki morskie,ewentualnie myślałem o naświetlaczach LED 2x50w ?

W posiadaniu mam Głowice Aquel 2000Turbo i 1000Turbo,aby poruszały sprawnie wodą.

Zostało do kupienia testy i sól(kupić z dodatkami czy bez) no i RoDi i tu pytanie bawić się w używkę-koszt ok 150 czy zakupić nowy ?

Kolejne pytanie to piasek na dno.Nie wyobrażam sobie nie mieć nic,więc czy mogę np.zakupić 20kg żywego i ok 40kg suchego?

No i najdroższe na koniec czyli skała.teoretycznie 20% z całości to 100kg a cenowo masakra na dzień dobry.Jest opcja np wystartowania na powiedzmy 20/30kg żywej reszta suchej? ogólnie było by to pomieszane.Czy jako suchej mogę wykorzystać wapień filipiński?

Plan zakłada zalanie zbiornika,po około 48h włożenie skały i zasypaniu piaskiem.Dodawać jeszcze bakterie na start?

I czekać czekać i dalej czekać aż wszystko ładnie się ustabilizuje.po około tygodniu dodać ekipę sprzątającą(i tu proszę o podanie ile i czego mógłbym już docelowo mieć a po ok miesiącu(jestem przyzwyczajony do czekania na stabilizacje zbiornika)zakupić pierwsze rybcie.

Co do obsady to jestem początkujący i nie będę nic kombinował z trudną obsadą.

Czy w takim zestawieniu będzie ładnie to funkcjonować,jesli coś w kolejności pomieszałem lub coś jeszcze potrzeba lub nie potrzeba to czekam na pomoc

Dziękuje serdecznie za rady które krok po kroku pomogą mi wystartować bezboleśnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tych dwóch odpieniaczy które wymieniłeś, lepszy jest Turboflotor. Berlin X2 nawet w wersji Turbo, to za mało na takie akwarium.
Jeśli chodzi o pompę obiegową, New Jet 2300 do tego akwarium to moim zdaniem minimum, ma maksymalną wydajność 2300 l/h minus straty na podnoszeniu i hydraulice, zostanie z tego niewiele. Polecam rozejrzeć się za bardziej wydajną pompą.
Te dwie głowice Aquaela na pewno nie poruszą sprawnie wodą w akwarium o takich rozmiarach, nie przydadzą się zupełnie :). Filtr RODI możesz kupić używany, ale pewnie będziesz musiał kupić nowa membranę, prefiltry i żywicę więc tak naprawdę zyskasz na tym niewiele.
Ja suchej skały nie polecam, a tym bardziej wapienia. Możesz zrobić akwarium z mniejszą ilością skały, bardziej przestronne, teraz coraz częściej odchodzi się od utartych standardów jak 20% skały. Poprzeglądaj akwaria w galeriach, poczytaj opisy, zobacz jaki kto ma sprzęt u siebie w podobnym litrażu :).
Zasiedlanie akwarium po tygodniu nie jest dobrym pomysłem, w akwarystyce, szczególnie morskiej ważna jest cierpliwość. Na wpuszczenie zwierzaków trzeba poczekać miesiąc lub dłużej, jeżeli parametry wody się ustabilizują można zasiedlać.
Muszę Cię trochę zmartwić, czeka Cie jeszcze sporo czytania, nauki i niestety wydatków. 500 litrów to już kawał baniaka i poważny koszt.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam czym się martwić ponieważ zdaję sobie sprawę z kosztów i poświęcanego czasu.Wiem że musze jeszcze się wiele nauczyć.Akwarium morskie to inna bajka.Do tej pory za energie płaciłem średnio 300zł więcej przy słodkowodnych,nie wspominam o pokarmie bo pielęgnice miały można powiedzieć szwedzki stół.....

RoDi bedzie nowy nie będę kombinował z wymianami.Czyli jednak zakup falowników.Pompa New Jet to chwilowe rozwiązanie z powodu ograniczenia funduszy.Docelowo ma być pompa obiegowa.Co do mniejszej ilości skały hmmm będzie ciężko przemówić żonie do tylko kilku kamyczków,więc będzie trzeba albo poszukać pewnej alternatywy albo spróbować wynegocjować więcej funduszy na nią hiihihih.  Po tygodniu chciałem wpuścić tylko ekipę sprzątająca.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Falowniki na pewno musisz dokupić. Skałę najlepiej wybierz sam w sklepie, dużymi, płaskimi kawałkami można osiągnąć fajny efekt np. budując z nich wyższe konstrukcje z półkami. Negocjacje z żoną musisz opanować do perfekcji :) .
Jak już zalejesz to rób testy co jakiś czas, PO4, NO3, jeżeli parametry będą ok to możesz myśleć o wpuszczaniu ekipy czyszczącej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwa stoi prawie w miejscu docelowym.Zostanie tylko ułożenie hydrauliki do łazienki i dosunięcie zestawu na miejsce.Falowniki i RoDi pewnie w ciagu 2/3dni kurier dostarczy.Mam pytanie odnośnie soli na start.Potrzebuje około 20kg i teraz pytanie kupić "zwykłą" czy z dodatkami? Co do skały to muszę przejrzeć ogłoszenia,ewentualnie zostaje wyjazd do Wroc lub Częstochowa.A jak nic ciekawego nie bedzie to eRybka.I nadal zostaje zdecydowanie na skały niż na rybki,więc jak rozwiązać w miarę problem ilość=oszczędność?  Tak przeglądam i można w miarę taniej dorwać skałę z używanego zbiornika,mieszanie żywa sucha,i tu po ogólnym szukaniu występuje w rezerwie tylko ceramika lub wapień koralowy.Co do planu rozłożenia to chce zasłonić komin który jest bliżej prawej strony i z lewej postawionej kolumny żeby schodziła ku prawej stronie.Piasek również chciałbym zmieszać żywy z suchym aby docelowo wyszło ok 50/60kg.

Więc jesli ktoś ma na sprzedaż skały piasek lub szczepki na początek to chetnie zakupie lub zarezerwuje aby wszystko ładnie zaczeło w swoim czasie się rozwijac.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomyśl o dobrym oświetleniu bo przy tym które proponujesz to zapomnij o morskim nawet przy miękkich pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli 4x39 lub 2x50 to mało. Moze dołożyć jeszcze 2 świetlówki lub zamienic na 2x100 lub nawet 150.Akwarium musi byc przykryte ponieważ są dzieciaki które bardzo chętnie uczestniczą w obsługiwaniu akwarium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze to jakie koralowce zamierzasz trzymać? Po drugie to zabudowa akwarium to zły pomysł? Widzę że powinieneś jeszcze sporo poczytać w dziale dla początkujących. Oczywiście każdy będzie chciał Ci tu pomóc ale podstawową wiedzę powinieneś posiadać. Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardziej nastawiony jestem na zwierzątka.co do korali to takie które sa najłatwiejsze w utrzymaniu na początek.poczatek. Dużo czytam i przegladam fora i na jednym np odnośnie suchej skały piszą ze lepsza na początek na innych ze nie .Po to właśnie opisuję i pytam aby od początku nie robić sobie problemów. Czyli przykrycie szybą odpada? RoDi i odpieniacz dotarły rano.falowniki mysle ze moze już jutro dojdą. Wiec zostanie tylko skała i piasek do kupienia.Nawet zakupiłem sobie ups-400 na 8 gniazd.To może łatwiej bedzie napisać mi jakie oświetlenie założyć bo jak czytam to np przy zwierzatkach nie jest az tak potrzebne wymagające oświetlenie.Jesli mam założyć nawet 8x39 to bardzo chętnie i w takim składzie odejdzie mi problem przykrycia.Jesli to mało to mozna miedzy nimi dołożyć ledy.problem ciepła mam rozwiazany za pomocą wentylatorów w każdej lampie. Każdy ma swoje doświadczenia jedni startowali na suchej inni na żywej.Pisanie typu musisz dużo czytac..... Ok czytam ale jak sami wiecie to wnosi jeszcze wiecej nieścisłości w toku rozumowania

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj Nuke.Jeżeli chcesz trzymać korale najłatwiejsze czyli miękkie to oczywiście możesz zainstalować słabsze oświetlenie ale ja wychodzę z założenia że lepiej dać mocniejsze światło gdyby za jakiś czas okazało się że mam zamiar wprowadzić sps-y.Co do skały to wybór należy do Ciebie według mnie i żywa i sucha jest ok.Ja u siebie mam skałe żywą ale następny zbiornik będzie już na skale suchej. Co do przykrycia akwa to to że masz wentylatorki w lampie nie uchroni Cię przed nagrzewaniem wody w czasie upałów. Ja mam odkryty zbiornik, w lampie wentylatorki, w sumpie wentylatorki i jeszcze pokojowy wiatrak skierowany w lato na baniak a i tak w lato temperatura w akwa dochodziła do 30 stopni.Na szczęście obyło się bez strat. Co do soli to myślę że powinieneś wystartować na soli uboższej, skróci to dojżewanie zbiornika. Np Instant Ocean. Ja bym na twoim miejscu nie mieszał piasku i dałbym piasek żywy.pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Więc jeśli chodzi o temp w zbiorniku nie będzie problemu,Mój domek ma 1,20 ściany do tego 10cm ocieplenie,latem jest chłodno a zima trzyma dobrze temp,od zawsze musiałem używać grzałki aby podnieść temp w zbiorniku chociaż do 26c.Zimą jedynie idealnie było ok bo akwa stało nad rurami od grzejnika który był zaraz obok.

Więc jaki układ oświetlenia mogę zastosować u siebie przy tym zbiorniku i na tej początkowej obsadzie.6 lub 8x39+led ,naświetlacze led 2x150+led czy może hqi 2x150+2x39, i do tego mam na stałe zamocowane i podłączone led niebieskie jako nocne(świeci teraz również w dzień) przy tylnej szybie na dł 30cm

Start będzie na suchej,ewentualnie trochę żywej jak uda mi się zakupić z pewnego zródła.

Sól dokładnie tak pomyślałem i wyczytałem że start na tej uboższej,ale dodawać również bakterie na start? Pierwsza podmianka dopiero tak po ok miesiącu czy wcześniej?

Temat piasku hmmm. a możesz podać przeciw takiego rozwiązania? A jeżeli tylko żywy to wychodzi żeby pokryć delikatną 2cm warstwą ok 40kg.Czy dać mniejszą warstwę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy miękkich i lps każde z zaproponowanych oświetleń powinny być ok. Co do bakterii to powinieneś je podawać.Ja u siebie podaje bakterie plus pożywka co dwa tygodnie po każdej podmianie. Pierwszą podmiankę możesz zrobić po miesiącu chociaż u mnie podmianki były robione już po dwóch tygodniach i nie zauważyłem żadnych negatywnych skutków. Bakterie plus pożywkę podaj po włożeniu skał. Co do piasku myślę że 2 cm powinno być ok. Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ponowie.Akwa zalane miesza sie już ponad 2 tygodnie.Takie pytanie na marginesie czy położenie(mam na myśli wysokość) RoDi ma znaczenie do jego wydajności? z sumpa wypływ za pomoca NJ 2300 jest skierowany "deszczownicą" przy tylnej szybie przy dnie.W środku mieszają 2x6000L/h a docelowo planuje jeszcze Maxspect model xf150 lub nawet 2 sztuki zamiast zwykłych,dlatego ten ponieważ nie rzuca się w oczy tak jak zwykłe cyrkulatory,cena tylko troche wyższa,a nie bardzo mi się podoba jak widać sprzęt w akwa

Co do piasku,zakupiłem 30kg koralowego frakcji 0,5-1 i 20kg żywego który rozsypie na wierzch.

Została do kupienia skała i tu dość ciężko i chciałem upewnić się co do sprzedawcy/jakości a więc do wyboru mam: skała z Dzierżoniowa(tu mógłbym jechać i wybrać sobie docelowo skałę suchą i dobrać parę kilo żywej. Następnie to skały od "JadwigaMorska.pl" tu sa dośc fajne skałki(na zdjęciach),tylko że w grę wchodzi tylko wysyłka.No i eRYBKA.

Po zakupie skały,piasek i skała ląduje w akwarium do tego bakterie(jakieś propozycję?) na start

Zakupiłem jeszcze do trzymania parametrów Aquaforest Balling Component +1+2+3.

Tak akwarium bedzie dojrzewało aż do połowy lipca,jedynie koniec maja/początek czerwca zakupie ekipa sprzątającą

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwa ładnie dojrzewa(fotki już nie długo) jedynie pytanie odnośnie temperatury.pomiar w dzień 24 a w nocy spada o 0.5 stopnia.zostawić tak czy podgrzewać do 25? I pytanie odnośnie siporaxu,bedzie w koszyku w kominie(na górze jest kratka z otworami wiec woda wlatuje całą jego powierzchnia)a w sumpie jest refugium po odpieniaczu.pytanie czy zastosować trójnik na spływie aby leciało też na refugium?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej to jakby siporax był też za odpieniaczem, jak będzie jako pierwsze złoże to weźmie na siebie cały brud i się szybciej zapcha, a temperaturą się nie przejmuj.

Edytowane przez enigma17

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×