Skocz do zawartości
Karczu

Sump

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Jako, że jestem na etapie kompletowania elementów do mojego pierwszego akwarium morskiego bardzo proszę o udzielenie odpowiedzi na pytania dotyczące sumpa.

 

1) czy przelewy mogą być realizowane jak na zamieszczonym rysunku ?

    celowo umieściłem je pod wodą aby nie było słychać przelewającej się wody

 

2) czy jest jakaś zasada, jak należy projektować przegrody i przelewy w sumpie ?

 

3) czy muszą być stosowane złoża filtracyjne czy wystarczy tylko odpieniacz ?

 

post-3976-0-89526200-1458769076_thumb.jpg

Edytowane przez Karczu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jako, że do dnia dzisiejszego nie otrzymałem odpowiedzi ponawiam moje pytanie i bardzo proszę o rady.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam :)

Napisz coś więcej o wymiarach sumpa, akwarium, spływach i planowanej pompie.
W Twojej wersji po włączeniu pompy możesz uzyskać np. coś takiego:
post-2982-0-13504300-1459515080_thumb.jpg
 

Duża różnica wysokości między przegrodami nie pomoże w wyciszeniu sumpa. Z proporcji rysunku trzecia komora wygląda na dość niską, przegroda powinna być na takiej wysokości aby zapewnić pompie odpowiedni poziom wody.
Często przegrody wklejane są w ten sposób:
post-2982-0-36555900-1459515779_thumb.jpg
Kolejne o pododobnych poziomach.

W minimalistycznej wersji sumpa ma się zmieścić odpieniacz, pompa i ew. grzałka. Cała reszta jak zbiornik na dolewkę czy refugium to dodatki.

Edytowane przez Flipper

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za zainteresowanie.

 

Akwarium będzie 240L z kominem przelewowym (spływ, rewizja i powrót).

Jeśli chodzi o sumpa to jestem na etapie jego planowania.

Mam stare akwarium o wymiarach 60x30x30 i chciałem je wykorzystać na sump wklejając odpowiednio przegrody.

Odpieniacz mam Bubble Magus Curve 5

Pompa Jebao DC-3000

 

Teoretyzując to w zaproponowanym przez Ciebie przypadku może powstać analogiczna sytuacja jak ta którą narysowałeś na moim przykładzie.

Otwory w przegrodach celowo umieściłem pod wodą gdyż takie rozwiązanie pozwoli uniknąć hałasu przelewającej się wody górą przegrody.

Nie bardzo też rozumiem cel zastosowania kolejno po sobie trzech przegród. Dlatego bardzo proszę o wytłumaczenie takiego zastosowania ponieważ w kwestii sumpów nie mam doświadczenia, a warto byłoby wiedzieć,

 

 Z proporcji rysunku trzecia komora wygląda na dość niską, przegroda powinna być na takiej wysokości aby zapewnić pompie odpowiedni poziom wody.

 

Otwór w trzeciej komorze umieściłem tak nisko ponieważ uważam, że im niżej tym lepiej - pozwala to pompie zasysać wodę z dwóch komór jednocześnie i minimalizuje ryzyko wyssania wody z komory pompy, która zwykle jest najmniejsza.

 

Z drugiej strony zalewając odpowiednio sumpa przed startem systemu oraz pilnując stanu wody poprzez stosowanie regularnych dolewek chyba minimalizujemy ryzyko wystąpienia braku wody w komorze pompy do zera.

 

Jeżeli się mylę to proszę mnie uświadomić :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie tak, ważna jest też następna przegroda i to jak spiętrzy wodę. Trzy przegrody jedna po drugiej stosowane są zazwyczaj po to, żeby wyłapać bąbelki powietrza z odpieniacza, dzięki niej nie przedostają się do pompy, nie powodują dodatkowego hałasu, zapowietrzania, a dalej nie dostają się do akwarium.
O poziom wody najlepiej zadbać montując automatyczną dolewkę, albo chociaż czujnik poziomu.
Zmniejszając różnice poziomów między komorami zminimalizujesz ryzyko głośnego przelewania się wody.

Edytowane przez Flipper

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×