Skocz do zawartości
michal30

Moja morska przygoda, proszę o pomoc

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie:) od dawna myślałem nad założeniem akwarium morskiego, najpierw dużo czytałem, potem kupiłem akwarium z osprzętem 112l, ale miałem się przeprowadzać więc musiałem odczekać kilka miesięcy. Po przeprowadzce okazało się że w nowym mieszkaniu nie ma miejsca na tak duże akwarium. Więc znów zacząłem dużo szukać i od koleżanki Asi z Łódzi, za co bardzo dziękuję zakupiłem  pewien sprzęt, akwarium kupiłem sam osobno trochę większe jakie koleżanka miała. 

Proszę o pomoc, mam kilka pytań chciałbym się dowiedzieć co mi jeszcze brakuje.

 

Posiadam sprzęt:

Akwarium 35x35x35

kaskada aqua clear 70

lampka to typowa aquael 2x11 z dorobionymi diodami nocnymi, same kabelki nie wiem jak je podłączyć i do czego aby działały ledy.

grzałka 25W

Skimmer Eheim Skim 350 3536

1. Co jeszcze potrzebuje do tego sprzętu, mam jeszcze z poprzedniego akwarium dwa cyrkulatory tunze 6025? Czy montować ? Czy może być bez.

2. Do kaskady muszę dokupić filtry, tylko nie wiem jakie? Czytałem że najlepiej siporex lub kawałki skały, matrix carbon, niektórzy mówią o węglu,  później jak będzie życie to purigen.

3. Czy lampka 2x11W wystarczy ( chciałbym tam trzymać korale miękkie, dwie lub trzy rybki, krewetka, ślimak, rozgwiazda)? Co myślicie czy coś jeszcze czy za dużo, może można więcej?

4. Czy skimmer montować?

5. Jaką sól najlepiej i gdzie kupić? Ile jej potrzebuje?

6. Jakie podłoże najlepiej i gdzie kupić? ile potrzebuje?

7. Skała żywa, ale nie wiem ile do takiego akwarium 35x35x35 i gdzie najlepiej kupić, może ktoś ma na sprzedaż?

8. Jakie preparaty  potrzebuje na start, jakieś bakterie? Tylko jakie? I co jeszcze?

9. Jakie testy będę potrzebował i mierniki.

10. Wodę chcę robić sam, chyba że ktoś ma na sprzedaż wodę z podmiany? Okolice Szczecina, Gorzów, Koszalin,

11. Filtra odwróconej osmozy, jeszcze nie mam, ale kupię trochę później. 

12. Jak utrzymywać, parametry:)

 

 

Pewnie o czymś jeszcze zapomniałem, ale będę na bieżąco pytał.

 

Pozdrawiam Michał

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiedz mi jakie wymiary ma aquaclear 70(komora na wkłady) ile litrów wody tam wchodzi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wymiary kaskady to ja wiem chodzi mi o wymiary samego miejsca na wkłady ponieważ chcę wiedzieć ile litrów tam wchodzi w sklepach stacjonarnych nie ma aquaclear dlatego pytam posiadacza

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Michał proszę Cię zmierz mi wymiary tej "komory na media" albo wlej i zobacz ile litrów wody wchodzi do kaskady. Będę Ci bardzo wdzięczny ponieważ chcę zrobić zewnętrzne refugium i myślę właśnie o aquaclear 70 albo o czymś takim http://allegro.pl/ebi-zewnetrzny-kotnik-z-pompka-newborn-i5564777547.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Większość już Ci odpowiedziałem, natomiast zawsze warto pytać innych :). Proponuję tylko z tym filtrem RODI się nie zastanawiać i zakupić od razu :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 
1. Co jeszcze potrzebuje do tego sprzętu, mam jeszcze z poprzedniego akwarium dwa cyrkulatory tunze 6025? Czy montować ? Czy może być bez.
2. Do kaskady muszę dokupić filtry, tylko nie wiem jakie? Czytałem że najlepiej siporex lub kawałki skały, matrix carbon, niektórzy mówią o węglu,  później jak będzie życie to purigen.
3. Czy lampka 2x11W wystarczy ( chciałbym tam trzymać korale miękkie, dwie lub trzy rybki, krewetka, ślimak, rozgwiazda)? Co myślicie czy coś jeszcze czy za dużo, może można więcej?
4. Czy skimmer montować?
5. Jaką sól najlepiej i gdzie kupić? Ile jej potrzebuje?
6. Jakie podłoże najlepiej i gdzie kupić? ile potrzebuje?
7. Skała żywa, ale nie wiem ile do takiego akwarium 35x35x35 i gdzie najlepiej kupić, może ktoś ma na sprzedaż?
8. Jakie preparaty  potrzebuje na start, jakieś bakterie? Tylko jakie? I co jeszcze?
9. Jakie testy będę potrzebował i mierniki.
10. Wodę chcę robić sam, chyba że ktoś ma na sprzedaż wodę z podmiany? Okolice Szczecina, Gorzów, Koszalin,
11. Filtra odwróconej osmozy, jeszcze nie mam, ale kupię trochę później. 
12. Jak utrzymywać, parametry:)

ad.1. Jedna 6025 w takim baniaczku powinna odpowiednio zamieszać.

ad.2. Skałę daj do akwarium a do kaskady może być Siporax.

ad.3. Światło dla miękkich wystarczające, w przyszłości jak będziesz chciał coś więcej to możesz dołożyć dodatkowe świetlówki.

ad.4. Montować.

ad.5. O soli polecam poprzeglądać wątki na forum, przewinęło się tego trochę. Ile dokładnie soli potrzebujesz okaże się podczas pomiaru zasolenia. Żeby wiedzieć ile kupić na początek możesz przyjąć mniej więcej 1 kg na 30 litrów wody (tak podaje np. Aquarium Systems dla soli Instant Ocean).

ad.6. Chyba nie ma podłoża typu "najlepsze" :), są różne szkoły, piasek/grys/brak podłoża/grubsza warstwa/cieńsza warstwa. Również polecam poczytać na forum.

ad.7. Możesz przyjąć że min. 5 kg.

ad.8. Nie jest to "must have", ale możesz dodać bakterie jak Biodigest/Bioptim czy Nutrafin.

ad.9. Na pewno salimetr lub refraktometr, test PH, KH, NH3, NO2, NO3.

ad.11. Warto kupić RODI, w dłuższej perspektywie to dużo wygodniejsze i tańsze niż kupowanie wody.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×