Skocz do zawartości
fntie

Akwarium morskie 30l. Jak się za to zabrać?

Rekomendowane odpowiedzi

Jestem nowy na tym forum, także na początku chciałbym wszystkich bardzo serdecznie przywitać :)
Akwarystyką zajmuję się już od prawie 5 lat, jednak jeszcze nigdy nie miałem okazji na spełnienie swoich marzeń związanych z akwarystyką morską. Uważam, że te wakacje, w które mam więcej czasu to świetna okazja, żeby zabrać się za postawienie nowej solniczki.
Zdaję sobie sprawę z tego, że tak małe akwarium nie daje wielkich możliwości, a także stwarza bardzo wiele problemów dotyczących utrzymania stabilnych warunków. Mam nadzieję, że moje doświadczenie z słodkowodnego środowiska choć trochę w tym pomoże.
Na początku chciałbym przedstawić Wam plan całego przedsięwzięcia.

Akwarium wykonane będzie na zamówienie o wymiarach 40x28x28cm, co daje ponad 30l. Do tego kaskada, myślałem od FZN-3, jednak nie mam pojęcia czy nie będzie ona jednak za mocna do takiego akwarium. Za ogrzewanie odpowiadać będzie jakaś mała grzałka, za chłodzenie dwa wiatraczki komputerowe. Całość podpięta pod jakiś DIY sterownik, żeby zachować stabilną temperaturę. Niestety nie znam się na oświetleniu akwariów morskich, więc tutaj prosiłbym o Waszą pomoc. Może jakieś konkretne linki/nazwy produktów?

Na początku zastanawiałem się też nad budową akwarium z przegrodą, stwierdziłem jednak, że to zbyt wielkie marnotrawstwo miejsca. Chyba mam trochę racji? :)

Pytań podczas tego tematu będzie z mojej strony pewnie masa, później założę nowy z fotorelacją.

W tak małym zbirniku nie zamierzam oczywiście trzymać ryb, tylko korale + krewetkę czy inne stworzenie nierybiaste :P

Czas na pytania do Was. Co jeszcze powinienem wiedzieć i co będzie potrzebne. Poza cierpliwością i tak postawowymi rzeczami jak sole, testy etc.
Jestem z Kalisza, także bardzo chęnie poznałbym fascynata morszczyzny z tych okolic :)
Na razie to tyle.
Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie.
Powiem szczerze stawiaj tak wielkie jak masz możliwości jak nie masz aż tak dużo pieniędzy to postaw sobie zbiornik 60x45x40(45h).
Wymiar już jest w miarę i idzie coś do tego akwarium z ryb wpuścić bo do 30l to raczej można tylko pomarzyć.Do takiego zbiornika odpieniacz wewnętrzny Tunze 9004 lub coś innego oświetlenie 4x24W 2 aktyniczne i 2 blue lub blue plus (niebieskie) 
Sól na start polecam Instant Ocean ma niższe parametry na start przez co może być słabsze dojrzewanie.Do tego falowniki JVP z 2-3 i będzie git.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za odpowiedź. Przy tak małej wielkości akwarium niestety muszę pozostać. Gdybym miał miejsce na coś większego to zapewne takie by powstało. Od jakiegoś czasu nie mam żadnego akwarium i postanowiłem postawić tylko taką nano rafkę.
Od jakiegoś czasu szukam odświetlenia do tego zbiornika. Chyba będę musiał oprzeć je na ledach, bo jedyne 20000k (czy nawet mniej) jakie znalazłem to o długości 44cm - czyli ciut za dużo jak dla mnie. Chyba, że ktoś zna jakieś krótsze świetlówki o wyższych temperaturach.

"idzie coś do tego akwarium z ryb wpuścić bo do 30l to raczej można tylko pomarzyć"

Nie mam najmniejszego zamiru żadnej ryby w tak malutkim zbiorniku męczyć. To oczyiste :)



 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aquaell ma gotowe lampki do takich rafek.

FZN 3 bedzie ok.

Widziałem taki zbiorniczek obsadzony cukierkowymi zoa i rico, bajka:)

Ale trochę nudno..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po dojrzewaniu mozesz robic 10-15 % podmiany wody (co tydzien) i poza zasoleniem nic nie mierzyc, bo dodajac cos z reki, mozesz w tak malym litrazu raczej cos zepsuc.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×