Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Po kilku latach nieobecnosci w morszczyznie przymierzam sie do postawienie baniaczka. Jest to jednak choroba nieuleczalna :D

Projekt wstepny cube o dlugosci boku 85 cm - pojemnosc okolo 380 litrow.

Zbiornik ma byc pod sps-y.

Niestety nabyta wiedza gdzies ucieka i sie rozmazuje a postep galopuje takze w dziedzinie morskiego.

Normalnie wrzucil bym do srodka z 60-80 kg LR, do tego mixer i reaktor zastosowal filtracje berlinska.

Tak sobie czytam od pewnego czasu to forum (moje uznanie) i zrodzilo sie kilka pytan.

Zastanawiam sie nad ceramika. Jezeli mozecie cos polecic dobrego (firma, zrodlo, zalety, wady etc...).

Nastepna sprawa - pienidlo. Pierwotnie wybralem APF 600 ale obecnie sklaniam sie bardziej ku ATI BUbble Master 200. Czy nie bedzie przesadzony ? wolalbym troche zapasu mimo ze baniak nie bedzie bardzo obciazony.

i ostatnie pytanie z serii glupawych :)

Chodzi mi o cyrkulacje. Z racji tego ze zbiornik ma byc kwadratowy chce uzyc 4 x Tunze 6055. Myslalem o 2 x T 6101 ale boje sie ze przy takim ukladzie pompy beda mi wyplukiwaly piach z dna. Wolal bym wiec rozlozyc ta cyrkulacje bardziej "plynnie". Jakies uwagi, wskazowki ?? ...

za ewentualne odpowiedzi z gory dziekuje

pozdrawiam

Sushi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co do odpieniacza to ja mam APF600 w 500l i wymiata ostro a nie mam z byt duzo w baniaku 1/2 kubka co 2 dzien gestej smierdzacej cieczy, a tak pozatym Deltec wypuscil nowa serie odpieniaczy.

Co do cyrkulacji to ja mam 3 tunze 2x6045,1x6080 i karolia3 i bardzo dobrze sie to sprawuje nie ma wiru a woda wszedzie sie rusza

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesc.

W naszym hobby wiele sie zmienia, ale z drugiej to raczej klus niz galop. Bo i na klasycznym systemie berlinskim jest wiele ladnych zbiornikow :D

Jezeli chodzi o ceramike, to przy odpowienim do niej podejsciu to super sprawa. Bez pasozytow, bez innych upierdliwych plag. Daje ogromne mozliwosci w budowie roznorodnych krajobrazow. Ma to jednak swoje drobne minusy w postaci zmniejszonej roznorodnosci drobnych zwierzat ( wada jezeli ktos je lubi - tak jak ja :)), czy tego ze naturalnie zaczyna wygladac dopiero po jakims czasie.

Z wygladu mi osobiscie najbardziej pasuje ceramika ReefKeramic sprowadzana z Niemiec. Bardzo latwo zbudowac z niej roznorodne formy przestrzenne i po zarosnieciu wyglada naturalnie. Z minusow: koszt. Na zywo widzialem jeszcze Aquaroche, ale jak dla mnie zbytnio przypomina pustaki ;) Na zdjeciach dobrze wyglada ceramika od kolegi Balona z forum, najlepiej jego sie o nia zapytaj.

Co do odpieniaczy: oba odpieniacze roznia sie od siebie znacznie. APF 600 to odpieniacz odrobine starszej generacji ( wysoki), wydajny, oferujacy dobra kulture pracy i wysoka jakos wykonania. BM200 to konstrukcja nowsza, krotki ale szeroki, o bardzo duzej wydajnosci, ale gorszej kulturze pracy. Odrobina pokarmu w zbiorniku, wlozona na chwile reka i odpieniacz na dluzszy czas przestaje pienic. Ale potrafi wyrzucic ogromne ilosci syfu :)

Co wybrac to Twoja decyzja, samemu trzeba rozpatrzyc za i przeciw. Ja np. lubie karmic czesto malymi porcjami czy grzebac w zbiorniku i chyba bym sie zdecydowal na APF.

A pompy - jezeli nie bedzie przeszkadzal Ci widok 4 pomp to wzialbym 4x5055.

Pozdrawiam,

Maciek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×