Skocz do zawartości
BonsaiJacgues

Pierwsze akwarium morskie - nanorafa

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

 

Bardzo chciałbym stworzyć swoje pierwsze akwarium morskie.

Preferowany rozmiar wynosi 80x40x40cm lub 80x50x40cm

Mam budżet początkowy wynoszący maksymalnie 2500 zł.

Chciałbym w tej cenie kupić niezbędny sprzęt, podłoże, jakieś skałki i chociaż ze dwa koralowce i dwie niedrogie rybki.

W przyszłości inwestowałbym i dokupywał kolejne koralowce, ciekawsze ryby, może rozgwiazdę...

 

Problem w tym, że kompletnie się nie znam na tym, a mój budżet, choć nie jest mały, to w świecie piekielnie drogiej akwarystyki jest znikomy.\

 

Czy uda mi się coś zbudować w tym budżecie? Nie stronię od sprzętu używanego.

Będę bardzo wdzięczny za wszelką pomoc i propozycje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to mnie pocieszyłeś, bo na innym forum (ogólnym) zostałem zdemotywowany licznymi opiniami, że bez 4-5k nie ma co startować, a za 2,5 kupię najwyżej 60L.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój kolega miał (albo jeszcze ma) do sprzedania zestaw bodajże 80x60x55wys (komin zewnętrzny) + hydraulika + nowa szafka + sump za 500pln. A stan jest/był naprawdę bdb. Jak masz cierpliwość to całe akwarium możesz tak skompletować.

Takie okazje się trafiają, czasami trzeba poczekać...Twój wybór...tak czy inaczej powodzenia :)

Tu masz np lampę LED za 400pln

http://nano-reef.pl/topic/75944-s-lapma-led/

Odpieniacz za 300pln

http://nano-reef.pl/topic/75791-s-odpieniacz-turboflotor-1000/\

itd...

Edytowane przez enigma17
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki :)

 

Będę bardzo wdzięczny, jeśli zapytałbyś się kolegi czy oferta jest nadal aktualna :)

 

Jak najbardziej mam cierpliwość, bo nie dysponuję pieniędzmi na już, a mój maksymalny budżet pozwala raczej na zakup sprzętu używanego.

Edytowane przez BonsaiJacgues

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te linki, które Ci podałem pokazują, że można trafić używane rzeczy w całkiem dobrych pieniądzach, oczywiście musisz je dopasować do swojego baniaka.

Co do akwarium to jest aktualne, ale nie wiem czy wyśle. Zapytam i dam znać.

Tylko pamiętaj, że nie zawsze opłaca się zaoszczędzić, bo później można dwa razy zapłacić :) dlatego warto też pytać jak nie jesteś pewien..."starzy wyjadacze" na pewno Ci pomogą

Edytowane przez enigma17

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomyślałem, że nabędę OPTI WHITE 128L 80x40x40 - mogę nabyć nowe w dobrej cenie (324 zł) tuż obok mnie w Warszawie, dzięki czemu zaoszczędzę na transporcie.

 

Za jakimi odpieniaczami, pompami i oświetleniem powinienem się rozglądać? Chętnie zakupiłbym od Twojego znajomego rzeczy, które można całkiem swobodnie wysłać kurierem.

Akwarium będzie stało w moim pokoju (śpię, pracuję i spędzam w nim większość życia) a ja jestem maniakiem ciszy.

Czy uda się sprostać temu wyzwaniu przy stosunkowo niewielkich kosztach? Rozumiem, że w przypadku świetlówek niezbędne jest ich schładzanie wentylatorem, co powoduje hałas - a zatem pozostają LEDy, zgadza się?

Edytowane przez BonsaiJacgues

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

o ciszy zapomnij,

nie ma bezglosnego sprzetu.

albo sie przyzwyczaisz do mruczenia albo bedziesz spedzal bezsenne noce ;))))

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak głośne jest owe mruczenie i czy cichy sprzęt jest znacząco droższy? Rozumiem, że pochodzi ono głównie z szafki pod akwarium, gdzie pracuje serce akwarium... Może zastosowanie odpowiednich mat wyciszających coś by pomogło?
 

W jakim tempie rosną koralowce pochodzące ze szczepek, przy zapewnieniu optymalnych warunków? Jest to kwestia lat czy miesięcy, zanim osiągną należyte rozmiary?

Edytowane przez BonsaiJacgues

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×