Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich na forum.

Od ponad 3 tyg mam już zalany zbiornik.

Akwarium ma 72 l, 9 kg LR i 9 kg LS, cyrkulacja Koralia 2300 l/h i kaskada (ze skrimmer-em) 500 l/h, miniflotor i 2x24W T5 w belce Hagena. Sól Priest i testy Salifert-a.

LR kupowałm już ze zbiorników sklepowych w których jest życie, więc skała była w sklepie przynajmniej 3-4 tyg.

W akwarium pływają 2 amphipriony, 3 małe (ok 1 cm kraby), 2 ślimaki - wyszły ze skały, sexy shrimp i od wczoraj 3x wundermani (w ramach akcji pozbycia się aptasi).

Na jednym kawałku skały przyjechała acropora, która jak na razie "rozwija się" w pełni i nie widać u niej żadnych niepokojących zmian (ja ich nie widzę - co nie znaczy, że nie ma). Jest też kilka grzybowińców, makroglonów i zoantharia.

Jak na razie wszystko wydaje się być ok.

Mam pytania:

1) Po jakim czasie powinny całkowicie zniknąc okrzemki i inne brązowe glony??

Jest ich mniej niż było, ale nadal są.

2) Jak najlepiej w praktyce dozować Kent Turbo Calcium??

Czy jak rozrobię w większej ilości wody i będe dozował co tydzień (małe dawki), to taki baniak(np 5 l) starcza na grubo ponad rok. Czy nic nie stanie się z parametrami tego roztworu w takim czasie??

Czy należy przechowywać go w jakiś 'specjalnych' warunkach??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Nie jestem może ekspertem, ale wydaje mi się ze za bardzo się spieszysz z zasiedlaniem akwa. Krewetki i ryby po trzech tygodniach to trochę za szybko! Teraz zaczniesz karmić rybki, co z pewnością przedłuży okres dojrzewania akwa. Piszesz ze glony i okrzemki już zanikają, ale całkiem możliwe ze zacznie ich przybywać, ponieważ system jest jeszcze na pewno nie stabilny!(ja tak właśnie miałem)

Jeśli chodzi o dozowanie płynów to najlepiej zastosować pompy dozujące, ale przy twoim akwa wydaje mi się ze wystarczą same podmiany żeby utrzymać odpowiednie parametry wody. Rozrobione płyny można długo przechowywać, ale czy ponad rok to nie wiem.:)

Pozdrawiam :smile:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że nie jest to może książkowy przykład zasiedlania zbiornika, ale wszystko było konsultowane w sklepie uważanym na forum za profesjonalny, więc myślę że będzie ok.

Cała skała była kupiona już po przynajmniej 2-3 tyg w akwarium sklepowym (1,5 kg LR z refugium i ponad 2 kg Lr z akwarium z sps-ami)

Nemo są małe i karmione 2-3 razy dziennie małymi porcjami, natomiast krewetki nie są za bardzo 'brudzące':)

1688_thumb.attach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że nie jest to może książkowy przykład zasiedlania zbiornika)

Książkowy na pewno nie, ale nie ma się co dziwić przecież każdy chce mieć od razu akwarium pełne życia! Minie jeszcze trochę czasu zanim wszystkie gloniska znikną,wiec uzbrój się w cierpliwość.

Moja rada – nie kupuj teraz nic więcej poczekaj parę tygodni.(oj czuje że będzie ciężko:spiteful:)

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tez tak czuje:P

Jeżeli chodzi o ryby to i tak w planach mam jeszcze prawdopodobnie jakieś 2 babki i krewetkę ale z tym się na pewno wstrzymam.

Teraz muszę rozwiązać problem dozowania makroelementów.

Jeżeli na opakowaniu Kent-a jest 1/8 łyżeczki od herbaty na 190 l dziennie. o daje 1 łyżeczkę na 8 dni. Czyli teoretycznie potrzebuje 1/3 Łyżeczki na 7-8 dni do swojego zbiornika. Czy zamiast przygotowania 5 l roztworu mogę do butelki z wodą RO na dolewkę wsypać 1/3 łyżeczki i dolewać przez tydzień??

Jeżeli tak, to czy mogę również dać tam Kent Tech M i GroTech Carbonat Pro instant??

Czy np. w butelce 1,5 l (mam taką do dolewek) nie zajdzie jakaś nieprzewidziana reakcja??(teoretycznie nie powinna ale chemikiem nie jestem:))

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tech M lej bezposrednio do baniaka, co do reszty to nie wiem bo nie mialem stycznosci :)

A tam szybko, ja pierwsze malo wymagajace korale korale - xenie i parazoanthusy dalem do baniaka nastepnego dnia po zalaniu :smile: i zyja do tej pory... wiec mysle ze bedzie ok.

Na okrzemki albo zwieksz cyrkulacje przy piachu i czekaj az same odpuszcza, albo daj jakis absorber fosforanow/krzemianow typu eco phos czy rowa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Przemek6 robisz testy?? Jakie masz parametry wody???Jesteś pewny ze musisz już dozować Mg i Ca?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Robie.

Testy z początku tego tygodnia:

Ca 340, Mg 1130 i Kh 8.3, Ph 8.2, NO3 0-2, temp 25, zasolenie 1,023-25

Przed wprowadzeniem ryb i ostatniego kawałka LR(27.04) tego z acroporą Ca 400, Mg 1290, Kh 11.6, Ph 8.3, NO3 0

Spadły troche poziomy co jest zrozumiałe przy dodaniu nowego życia.

Zastanawiam się jeszcze nad zamontowaniem dodatkowej świetlówki 24W T5, tylko nie jestem pewien czy powinna być aktynika czy biała.

Mam teraz 1x Power Glo i 1x Marine Glo. Myślałem nad aktyniką, która będzie sie włączała jako pierwsza, godzinę póżniej Power Glo oraz Marine Glo i będą świeciły przez 11 h, a następnie znów przez 1h będzie tylko aktynika??

Poprawcie mnie jeżeli się mylę w mojej wizji cyklu oświetlenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

dziś postanowiłem dorzucić jeszcze jedną belka Hagen-a 24W T5(MarineGlo świetlówka). Teraz jest 3x24W (2xMarineGlo i 1xPowerGlo). Mam nadzieję, że brunatne glony nie wrócą, bo już się ich w większości pozbyłem:smile:

Zrobiłem również mieszankę makroelementów na najbliższy tydzień w 1,5l butelce i będę dozował po trochu każdego dnia.Mam nadzieje, że wszystko będzie ok.

W butelce jest RO+1/3 łyżeczki Kent Turbo Calcium+1/3 łyżeczki GroTech Carbonat Pro+1/2 łyżeczki Kent Tech M.

Jutro dostawa w Acroporze więc może jakiegoś grzybka lub xenie dokupię:P

Aktualne zdjęcie:

1690_thumb.attach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mozna mieszac w jednej butelce chlorku wapnia i wodoroweglanu sodu,wiec twoj mix sie do niczego nie nadaje.Musisz Turbo calcium i Carbonat pro rozrobic oddzielnie.Poczytaj o metodzie ballinga.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki @jaro37 - poczytałem trochę o balling-u , porozmawiałem z Łukaszem z Acropory i wszystko jasne:smile:

Będąc wczoraj w Acroporze dokupiłem to i owo:spiteful:

Wczoraj wieczorem na jednym z zoanthus-ów zobaczyłem wieloszczeta, który owinął się wokół kilka razy. Usunąłem go pęsetą (miał z 30 cm) i do dziś się zoanthus nie otworzyłB) Widać go zamkniętego na zdjęciu z ukwiałem. Czy może to być wynikiem stresu??

Kilka fotek:

1692_thumb.attach

1693_thumb.attach

1694_thumb.attach

1695_thumb.attach

1696_thumb.attach

1697_thumb.attach

1698_thumb.attach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam po 2 tygodniowej przerwie.

W akwarium wszystko ok i pojawili się także nowi mieszkańcy.

Oto kilka fotek. Dwie fotki tylko na MarineGlo 24W. Sorki za jakość ale nie mam aktualnie dostępu do lustrzanki:no: i wszystko takie mało kolorowe:cry:

1708_thumb.attach

1709_thumb.attach

1710_thumb.attach

1711_thumb.attach

1712_thumb.attach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dodam od razu, że glony na bocznej i tylnej ściance jak na razie zostawiam specjalnie - nie,że nie mam ochoty ich zbierać. Mam nadzieje, że jakoś fajnie obrosną szyby.

Mam natomiast problem z zielonymi glonami(przypominają mech i nie są to makro-glony ) na 2 kawałkach LR (nigdzie indziej się nie pojawiły).

Mam nadziej, że jak wcześniejsze brązowe same znikną:smile:

Myślę też nad jakimś patentem na zasłonięciem odpieniacza, a nie chce go zasłaniać kolejnym kawałkiem LR....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może na odpieniacz naklej ( lub jakiś uchwyt )wąski pasek ze spienionego pcv , tylko wtedy zostanie czyszczenie tego szczoteczką. Szyby czyśc , raczej nie zarosna fajnie takimi glonami, z czasem pojawią się wapienne ale też nie każdy je zostawia.

Akwarium fajne i wielkie patyki :smile:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Patyki przyjechały wczoraj z Acropory i miały zostać pocięte na 2-4 mniejsze, ale na razie tak jakoś ten 'artystyczny nieład' przypadł mi do gustu:smile:

'Patyki' i pływający mieszkańcy.

1713_thumb.attach

1714_thumb.attach

1715_thumb.attach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś wróciłem z pracy, a tu brak jednego ocellarisa. Pomyślałem, że może się gdzieś ukrył ale jak go nie było przez ok 3 min zacząłem się bacznie przyglądać i okazało się, że niestety wyskoczył:P

Z racji tego, że wczoraj dokupiłem Tunze 6025, bo miałem kilka martwych miejsc zacząłem się zastanawiać czy to tylko zbieg okoliczności???

Loretka i drugi 'nemo' mają się dobrze i chociaż jest teraz ok 5000 l/h, a akwarium ma 72l to wydaje się, że nie ma 'wiru'.

Myślicie, że tak drastyczne zwiększenie cyrkulacji (ok 100%) może bardzo stresująco wpływać na ryby??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak teraz wygląda układ cyrkulacji.

Jeżeli macie jakieś sugestie co do ustawienia pomp to chętnie wysłucham.

1752_thumb.attach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kilka aktualnych fotek:)

Doszedł Dascyllus melanurus, acropora z krabem symbiotycznym i "tubka", która od razu chętni zaczęła jeść:)(na zdjęciu jeszcze zamknięta)

Sorki za jakość zdjęć ale czekam na dostęp do lustrzanki.

Pytanie:

Na dwóch pompach i na jednej skałce mam wciąż dużo glonów, których nie mogę się pozbyć.

Dwa dni temu do akwarium zawitał krab (Percnon gibbesi), który mam nadzieje pomoże w walce z nimi. Parametry wody ok (Salifert testy), cyrkulacja ok 5000l/h, 3x24W oświetlenie.

Czekam na uwagi i pomysły jak się ich pozbyć.

1771_thumb.attach

1772_thumb.attach

1773_thumb.attach

1774_thumb.attach

1775_thumb.attach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×