Skocz do zawartości
ensso

[180L] 60x60x50h Pierwsza solniczka

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie,

Wypadałoby na wstępie się przedstawić. Nazywam się Adam i akwarystyką (słodkowodną) zajmuje się od najmłodszych lat. Prowadziłem zbiorniki w rozmiarach 60L- 450L. Od około 4lat prowadzę "suchy" tryb życia ale za to „kudłaty” (pies i kot). Od kilkunastu miesięcy na poważnie zacząłem rozważać pierwszy w życiu zbiornik morski. Wraz z zakupem mieszkania decyzja zapadła - oczywiście nie mogła być inna niż pozytywna. Będzie zbiornik morski :) Trzeba spełniać marzenia.

W tym temacie chciałbym zbierać wszystkie swoje pytania które się pojawią w trakcie zakładania zbiornika. Jeśli jest to zły dział - proszę o przeniesienie :) Na pierwszy ogień idzie automatyczna dolewka i podmiana.

Docelowo zaplanowałem 180L w wymiarze 60x60x50h OW. W szafce sump. Nie podjąłem jeszcze decyzji odnośnie komina (zewnętrzny czy wewnętrzny) - na to jeszcze mam chwilę czasu. W planie automatyczna dolewka i podmiana - i tu pierwsze moje pytanie, z racji tego, że aktualny stan prac związany z mieszkaniem pozwala mi wykonanie podejść wodno-kanalizacyjnych do zbiornika.

Czy samo podejście zimnej wody oraz kanalizacji (fi32) wystarczy? Zasilanie wody zimnej podłączyć bezpośrednio do osmozy? Chciałbym zapewnić sobie automatyczną dolewkę i podmianę wody. Nie mam żadnego doświadczenia z tym zagadnienie. Z góry będę wdzięczny za objaśnienie "co i jak".
 

Koncepcja:
Zbiornik chciałbym głównie obsadzić ukwiałami / lps / miekkasy. Możliwe, że z czasem SPS - ale to na spokojnie, na wszystko przyjdzie czas wraz z doświadczeniem. Pierwsze miesiące będą i tak jednym wielkim poligonem :)

Moją uwagę przykuwają głównie:
Ukwiały: Heteractis, Cerianthus

Miękkasy: Pachyclavularia, Parazoanthus, Sarcophyton, Sympodium

LPS: Euphyllia, Galaxea, Goniopora, Tubipora


Zależałoby mi na aranżacji z jak największej ilością "frędzelków" - urzeka mnie widok "falującej" rafy. Jeśli chodzi o obsadę rybną - choruje na punkcie Skrzydlicy. Pogodziłem się z jej brakiem... ale ostatnio natrafiłem na jej najmniejszą odmianę Dendrochirus Zebra, która powinna w moim zbiorniku czuć się przyzwoicie / dobrze? :) Dodatkowo chciałbym Synchiropus splendidus oraz ekipa odpowiedzialną za sprzątanie. Zdaje sobie sprawę, że rozmiar mojego zbiornika dość mocno ogranicza moje możliwości. Czy przy takiej obsadzie mogę sobie pozwolić jeszcze na jakiś gatunek żyjący w ukwiale? Błazenki odpadają. Z góry dzięki za sugestię.

Skała:
Na start 15-20kg żywej? W zbiorniku głównym.
Warto dorzucać do sumpa suchą / żywą?

Oświetlenie: chciałbym kupić od razu docelowe T5.
Sunpower ATI 6x24W - w przypadku jak pokuszę się o SPS (przykładowo) to spokojnie powinna sobie poradzić? :) Jaką kombinację świetlówek polecicie?

Odpieniacz:
Jeśli obsada wymieniona przez moją osobę zostanie przez was "zatwierdzona" - to jaki odpieniacz byście do niej dobrali?

Cyrkulacja:
Myślałem o dwóch sztukach. Waszym zdaniem taka ilość wystarczy czy lepiej już teraz nastawiać się na zakup trzech?
Jaką markę / modele wybrać? Ile L/h waszym zdaniem było by optymalnie?

Obieg:
Sprawdzona Jet 2300.

Grzanie:
2x 150W powinno starczyć.

Sump + dolewka:
Jak byście to rozwiązali? Jakie najlepiej zrobić wymiary sumpa?
Dodatkowy zbiornik na dolewkę?

Pozdrawiam!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym poradził, abyś poszukał na necie (inne fora) podobnej kostki i zrobił podobnie jak owy setup, zaoszczędzisz sobie miliona pytań.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×